Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Yenişehir İlçesinde görev yapan muhtarlar toplantısına başkanlık etti.
 
 
Yenişehir Belediyesinde yapılan toplantıda Vali Güzeloğlu’nu, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Kartal, ilçe kurum müdürleri ve belediye çalışanları karşıladı.
 
            Karşılamanın ardından Başkanlık Makamında Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Kartal ile bir süre görüşen Vali Güzeloğlu, buradan Toplantı Salonuna geçti.
 
Yenişehir Belediyesi Toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Yenişehir İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Kartal, üst düzey bürokratlar, Kurum Müdürleri ve Yenişehir İlçesinde görev yapan muhtarlar katıldı.
 
 
             Toplantıda muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Hepinize hayırlı günler diliyorum. Bugün Yenişehir İlçemizde İlçe Kaymakamımız, İlçe Müdürlerimiz ve Değerli Muhtarlarımızla birlikte olmaktan ben de büyük bir mutluluk duyuyorum. Toplantı çerçevesinde alacağımız kararların, ortaya konulacak çalışmaların Yenişehir İlçemiz, Diyarbakır’ımız ve insanımız için hayırlı olmasını diliyorum.
 
Muhtarlar toplantısı kapsamında bu ilk toplantımızla birlikte bütün ilçelerimizde bu benzeri toplantılarda özellikle halkın temsilcisi, halkın vekili, onlar adına onların meselelerinin takipçisi ve bizim içinde milletimize karşılıklı hizmet ve gönül köprümüzün en önemli temsilcisi muhtarlarımızla buluşmaya, onlarla meseleleri konuşmaya ve paylaşmaya, karşılıklı sorunları aşmak adına ortak bir çaba, heyecan ve gayret göstermeye başladığımızı belirtmek istiyorum. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın Külliyedeki muhtarlar toplantısı ve Başbakanımızın, Bakanlarımızın ve İçişleri Bakanımızın bu çerçevedeki, daha önceki muhtarlar görüşmeleri malumunuz. Bu toplantılar ve benzeri bütün toplantılarda temel amacımız; insanımıza hizmet etmek, beklentileri karşılamak, var olan sıkıntıları gidermek ve kamu hizmet kalitesi ve kapasitesini en ileriye ve yukarıya taşıyabilmek. Çünkü devletin bütün kurumları millet için var, milletine hizmet etmek için var. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Bu çerçevede bütün kamu kurumlarımız, merkezi bütün birimlerimiz, yerel yönetimlerimiz bu amaç ve gaye için var. Diyarbakır’ımızın her bir köşesinde, her bir ilçesinde, her bir vatandaşımızın meselesine çözüm için var. Bu gayret, amaç ve niyet için var. Bu perspektifte bütün kurumlarımızın bugün il müdürleri, bölge kuruluşlarımızın yetkilileri, ilçe belediye ve büyükşehir belediyesinin yetkilileri var.
 
Türkiye büyük değişim ve gelişiminde, daha iyi bir gelecek her gün daha güzele akan çizgisinde Diyarbakır’ımızın da çok büyük bir önemi var. Diyarbakır bir büyük medeniyetin, bir büyük kültürün, bir büyük birikimin kenti. İnsanlık tarihinin başlangıcından, bugüne bütün medeniyetlerin, bütün zenginliklerin ve üretilmiş bütün değerlerin merkezi kentidir. 33 medeniyetin şahitliği, 33 medeniyetin geçmişinin izlerini taşıyan bir kent. Sokağında, taşında, toprağında ve en önemlisi insanında bu zenginliği gördüğümüz, görebildiğimiz bir büyük zenginliği adı. İnancımızın çok muazzez, çok özel bir kenti, Peygamberler, Sahabeler diyarı, şüphesiz bir büyük kültürün temsilcisi; bilimin, edebiyatın, irfanın, insan zenginliğinin her adımda hissedildiği bir büyük şehir. Bu büyük şehre layık olmak, bu büyük şehrin insanlarına hizmet etmekte onurların en büyüğü, en yücesi. Bütün arkadaşlarımızla her noktasındaki ve bütün ilçelerindeki çalışanlarımızla gayret içinde çalışıyoruz. Devam eden çalışmalarımız, ortaya konulan planlanmış yatırımlarımız ve kamu hizmet alanında devam eden çok yoğun bir gayretimiz var. Belediyelerimizde bir büyük dönüşüm bir büyük değişim var. Özünde insanı merkezine alan, insana bağlı bütün bir yatırım ve hizmet anlayışını ve bakışını geliştiren bir yönetim anlayışımız var. Şüphesiz bu noktada Yenişehir İlçemizin apayrı bir önemi var.
 
Gerçekte gelişen Diyarbakır’ın her geçen gün daha iyi ve güzele giden altyapısından sosyal üstyapısına kadar bir dizi çok önemli yatırım ve hizmetler elde eden bir sürecimiz var. Bunu daha iyiye taşımak, daha öteye ulaştırmak gayemiz var. Çünkü biz biliyoruz ki iki günü bir olan inancımıza göre ziyandadır. Bırakın günleri, geride bıraktığımız her dakikayı, gelecekte her anda ve zamanda aşmak zorunluluğumuz var. Eğitim, sağlık, kültür, spor, bilim, sanayi, ticaret, altyapı ve üstyapı dahil bütün alanlarda da çok önemli hedeflerimiz var.
       
         Diyarbakır’ı gelişen Türkiye’nin bölge merkezi kimliğinden uluslararası bir ticaret, üretim, şüphesiz eğitim kentine taşıma iddiamız var. Bunu elbirliğiyle yapacağız, bugün hem yatırım adına hem de yapılabilirlikler adına çok önemli fırsatlarımız var. Hemen her hafta bir Sayın Bakanımızı izliyorsunuz, Diyarbakır’ımızda ağırlıyoruz. Gelen her Sayın Bakanımız müjdesiyle, yatırım paketiyle çok açık bir şekilde Diyarbakır’a dönük özel bir ilgisiyle geliyor. Henüz kısa bir dönem içerisinde başladığımız Diyarbakır Valiliği görevimizde Diyarbakırlılarımızı da burada şükranla karşılıyoruz, çok büyük bir ilgisi, sevgisi ve desteği var. Bütün bu ilgi ve destekle meseleyi çok daha iyiye, çok daha bizim için gelişmiş bir Büyükşehir kent kimliğine taşıma gayretimiz var. Bugün toplantımızda bunun bir adımı bir güçlü başlangıcı olacak.
 
Biliyorsunuz İlçe Kaymakamımızda kısa bir süre önce göreve başladı, aynı zamanda Belediye Başkanı olarak da sorumluluğu devraldı. Sizlerle biliyorum ki çok sıkı, çok yakın bir işbirliği ve karşılıklı görüşmeleri var. Bugün ki toplantımızda ilçe düzeyini aşan ve üst ölçekte İl düzeyinde koordinasyon gerektiren konuları gözden geçireceğiz. Bugün burada ifade edilen her dilek, görüş, istek ve beklentiyi hem kaydedeceğiz hem de takibini gerçekleştireceğiz. Bunların gerçekleşmesiyle birlikte daha sonraki süreçlerinde, gelişmelerini izleyeceğiz. Çünkü sürdürebilirlik kamu yönetiminin en temel şartıdır. Meselenin bir boyutuyla ve bir zaman dilimiyle değil. Bir bütün olarak, sürekli izlenmesi gerekir. Her an ve zaman, bu noktada muhtarlarımızdan da şüphesiz çok büyük katkılar bekliyoruz. Özellikle mahallelerinde ve mahalle bazlarında gerçekleştirilen kamu hizmetleri, devam eden yatırımlarda, çalışma ve projelerde herhangi bir eksiklik, eksikliği bağlı yetersizlik varsa doğrudan İlçe Kaymakamlıklarımıza, ilgili kurum müdürlerimize bildirmelerinizi istiyoruz. Muhtar bizim gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız bizim temsilcimiz, bizim oradaki en yetkili organımız. Özellikle mahallerimizdeki fakir ve yoksul vatandaşlarımızla ilgili meselelerde de hem hukuki hem de vicdani vekilimizsiniz. Bir kişi kimsesiz ve sahipsiz kalmışsa, onun kimsesi de sahibi de devlettir, millettir. Sizde onun temsilcisisiniz. İlçe Kaymakamlıklarımıza, İlçe Vakıflarımıza ve ilgili kurumlarımıza lütfen en kısa en çabuk zamanda bildiriniz. Bu ilin, hiçbir mahallesinin, hiçbir köşesinde hiçbir vatandaşımız kendisini yalnız hissetmesin, çaresiz görmesin, devlet bunun için var, kaynaklarımız bunun için var, kurumlarımız bunun için var, kadrolarımız bunun için var. Bunu muhtarlarımızdan istiyorum, bekliyorum. Bu noktada sizler bizim kararlılığımızı temsilcisi olurken, vatandaşlarımızın da taleplerini bizlere iletenler olacaksınız. Bu gönül ilişkisi, gönül köprüsü güçlendikçe inşallah her bir vatandaşımızın ve sonuçta ilimizin her köşesinde yaşayan her insanımızın bugünü ve geleceği dünden iyi olacak. Zaten gayemizde bu, Allah bu yolda mahcup eylemesin ve samimiyetle hizmet etmeyi nasip eylesin. Bu toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum. Ev sahipliği için İlçe Kaymakamımıza, İlçe Müdürlerimize ve Değerli Muhtarlarımıza çok teşekkür ediyor. Bu duygularla hepinizi sevgi ve saygıyla bir kez daha selamlıyorum.
 
Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu, Yenişehir İlçesinde görev yapan muhtarlarla mevcut aksaklıklar ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinin ardından toplantı sona erdi.   
 
Toplantı, Vali Güzeloğlu’nun muhtarlar ile toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.