Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve Ak Parti’nin Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Öznur Çalık Rabia-tül Adeviyye Kadın Kültür ve Sanat Merkezi açılış törenine katıldı.

Açılış töreninde Vali Güzeloğlu ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Öznur Çalık’ın yanı sıra; Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Serdar Kartal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Serdar Kartal ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Öznur Çalık’ın konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi; “ Ak Parti Sosyal Politikalar Genel Başkan Yardımcımız Öznur Çalık Hanımefendi, Büyükşehir Belediye Başkanım, İl jandarma Komutanım, değerli çalışma arkadaşlarım, hizmet emekten büyük bir onur ve sorumluluk duyduğum Diyarbakır’ımızın çok değerli güzel insanları, hanımefendiler, beyefendiler ve sevgili gençler. Kadim kent Peygamberler ve Sahabeler Diyarı Diyarbakır’a her geçen gün yakışan, yaraşan, Diyarbakır’ın mana ve anlam bütünüyle bu anlamda buluşan güzel eserlerin, siz değerli insanlarımıza hizmetinde buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

“Diyarbakır bir aziz şehirdir, Diyarbakır inancımızın ve medeniyetin taşıyıcı şehridir.

Bugünde Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili kardeşimizin bu inançla, bu samimiyetle ve bu azimle bu asil millete dönük çok önemli bir hizmetini Rabia-tül Adeviyye Kültür ve Sanat Merkezini siz değerli katılımcılarla, özellikle siz değerli hanımefendilerin hizmetine sunmanın, mutluluğunu paylaşıyoruz. Diyarbakır bir aziz şehirdir. Diyarbakır inancımızın ve medeniyetin taşıyıcı şehridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle Diyarbakır, Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin, kardeşliğinin ve birlikte geleceğe İnşallah 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru sürecek kutlu yürüyüşünü zenginleştiren bir büyük şehirdir. Kadimden bugüne ve geleceğe Diyarbakır taşıdığı derinlikler ve zenginliklerle, dinamiklerle bu büyüklüğü hak etmektedir ve hakkıyla da temsil etmektedir. Hiç kimsenin ne bu büyük devlet ve milletin kutlu yürüyüşüne ne de bu aziz kentin anlaşılmasının önüne geçmesine milletimiz olarak izin vermedik, vermeyeceğiz. İçte ve dışta hangi ihanet çevreleri ve terör örgütleri hangi desteği hangi ilişkiyi temin ve tesis ederlerse etsinler. Bu milletin imanlı göğsüyle, her bir ferdinin aşılmaz ifadesiyle yok olmaya ve tükenmeye mahkûm olacaklardır.

“İnsanlık değerlerini taşıyan, yaşatan ve her zaman dimdik ayakta durmasına dönük bir irade sergileyen bir asil geleneğin ve anlayışın temsilcileriyiz.“

İşte bugün Türkiye’nin her bir köşesinde olduğu gibi Diyarbakır’da da sağlanan huzur ve güven ortamında hamd olsun her bir köşesinde barışın, kardeşliğin egemen olduğu bir Diyarbakır’da bakın böylesi güzel buluşmalarda bir araya geliyoruz ve gelmeye devam edeceğiz. Önceki gün ihanet örgütünün, başta Derik Kaymakam’ımızın şehadeti olmak üzere bütün bu ihanetlerin planlayıcısı ve bu ihanet ve suikastların sağlayıcısı terör örgütünün temsilcileri her zaman olduğu gibi devletin iradesiyle, askerimizin ve güvenlik kuvvetimizin kahramanca mücadelesiyle hak ettikleri sona ve cezaya çarptırıldılar. Şunu herkes bilmeli, net olarak hissetmeli ve şüphesiz bunu bildirmeli ki hiçbir güç bu büyük devletin kararlılığı milletiyle buluşmuş ve bütünleşmiş, Cumhurbaşkanımızın iradesi ve buna sahip çıkan milletinin karşısında etkili olamayacak ve ayakta kalamayacak. Bizim inancımız budur, bakın bugün insanlık değerlerini taşıyan, yaşatan ve bunun her dem her zaman dimdik ayakta durmasına dönük bir irade sergileyen bir asil geleneğin ve anlayışın temsilcileriyiz.

“Dünyanın şüphesiz ki 5’ten de 1’den de büyük olduğunu o büyüklüğün maddi büyüklüklerde değil, gönül dünyasına esas olan insanlığa ait değerler olduğunu savunmaktayız.”

Yanı başımızda yıllardır akan kanların, dökülen gözyaşlarının, terörün her boyutundaki yaşanmışlıklarının karşısında devlet ve millet olarak bunlara bir son vermenin iradesini, medeniyetinden ve ahlakından tevarüs eden bir zenginlikle bunlara sahip çıkarak bu uğurda her türlü bedeli ödemeyi göze alan bir iradenin, bir Cumhurbaşkanının ve onun temsil ettiği bir cumhurun adıyız. Mısır’da ki yaşanan, halkın iradesine gasp eden tutumdan yanı başımızda dökülen kana kadar ahlakın, erdemin, insanlığın ve adaletin temsilcisiyiz. Bugün dünyanın şüphesiz ki 5’ten de 1’den de büyük olduğunu o büyüklüğün maddi büyüklüklerde değil, gönül dünyasına esas olan insanlığa ait değerler olduğunu her dem ifade etmekte ve savunmaktayız. İşte bugünde sağlanan bu ülkenin içerisindeki barışın, huzurun ve güvenin sonrasında bizzat Türkiye’yi ve tüm dünyayı tehdit eden insanlığı tehdit eden teröre karşı Zeytin Dalı Harekâtıyla barışı temin etmek, tesis etmek ve gidilen her beldeye esenlik getirmek, huzur getirmek ilkesiyle ve kararlılığıyla Afrin’deyiz o coğrafyalardayız ve diyoruz ki her ne olursa olsun terörün karşısındayız. Bu kararlılık Cumhurbaşkanımızın iradesiyle tüm dünyaya en açık şekilde gösterildiği gibi bugün Diyarbakır’da bu ülkenin her köşesi gibi bu iradenin sahibidir ve temsilcisidir.

“Bilin ki talip olduğumuz tek amaç, tek bir ilke var hakkın rızasını ve halkın duasını almak.”

Biz bu inançla insanı merkez alan eşref-i mahlukat olan insana hizmeti ibadet sayan bir anlayışla hizmet gerçekleştiriyoruz. Bakınız Değerli Milletvekilimiz ve Değerli Genel Başkan Yardımcımız biraz önce ifade etti. Diyarbakır’ın insanını dinlemek sosyal politikalarla gönülden köprüler inşa etmek ve insanın gönlüne ulaşabilmek adına hepimizin ortak bir gayretine tercüman oldu. Ben kendisine bu çaba ve gayreti için, içtenliği için şahsım ve Diyarbakırlılar adına çok teşekkür ediyorum. Bilin ki talip olduğumuz tek amaç, tek bir ilke var hakkın rızasını ve halkın duasını almak. Kaymakam kardeşimin bu heyecanla, bu inançla her bir hanımefendinin dünyasına katkı koyacak, onların her alandan gelişmesine, mutlu olmasına imkân sağlayacak bu hizmeti hayata geçirmesinden büyük bir mutluluk duyuyorum. Milletin kaynaklarının, milletin hizmetine sunulmasının en güzel bir örneği olduğunun altını çiziyorum çünkü biz bu kaynakları, bu değerleri ihya etsin diye ancak tahsis ediyoruz ve şüphesiz sarf ediyoruz. Birilerinin geçmişte yaptığı gibi bu kaynakları, bu değerleri imha etmek, millete ihanet etmek için değil, milleti ve ferdi ihya etmek için kullanıyoruz ve bunu da sizler görüyorsunuz. Bu bitmeyecek bir sevdadır ve hizmet noktasında bitmeyecek bir aşktır. Rabbim bu uğurda hiçbirimizi mahcup eylemesin.

“Bütün şehitlerimizi, asker, polis, güvenlik korucusu ve sivil rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum. Kahraman gazilerimize milletçe şükranlarımızı sunuyorum.”

Bugün sınır ötesinde ve sınırlarımızda, bu değerler için mücadele eden ordumuzu ve güvenlik kuvvetlerimizi mansur ve muzaffer eylesin. Bu değerlerin ihyası uğruna şehadete eren bütün kahramanlarımıza gani gani rahmet eylesin. Bütün şehitlerimizi, asker, polis, güvenlik korucusu ve sivil rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum. Kahraman gazilerimize milletçe şükranlarımızı sunuyorum. Onların şehadetlerinin bu uğurdaki kararlılığımızın en açık göstergesi, birlik ve beraberliğimizin en büyük güvencesi olduğunu bir kez daha belirtiyor hizmetin yapımında ve bugüne gelmesinde emeği geçen başta İlçe Kaymakamı kardeşim olmak üzere katkı veren herkese ve katılan siz değerli konuklarımızı ayrı ayrı sevgi ve saygılarımı sunuyorum, eserimiz hayırlı olsun diyorum” dedi.

Konuşmalarının ardından, Türk Sanat Müziği dinletisi sunuldu. Ardından Rabia-tül Adeviyye Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nin kurdele kesilerek açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra açılan merkezin birimlerinin ziyaret edilmesiyle açılış töreni sona erdi.