Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehdi Eker, Bem-Bir-Sen 24. Kuruluş yıl dönümü ve İbrahim Keresteci basın ödülleri programına katıldı.

Ödül törenine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hakkı İlnur Çevik, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Sayın Cumali Atilla, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Mürsel Turbay, çeşitli kurumların müdürleri, sivil toplum kuruluşu, sendikalar ve basın kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Ödül töreni, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Ulu Cami İmamı Hidayet Yılmaz tarafından Kur’an-ı Kerim okundu, Ömer Faruk Elmas tarafından kum sanatı gösterisi sergilendi. Daha sonra İbrahim Keresteci ve Bem-Bir-Sen konulu film gösterimleri yapıldı. Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay’ın konuşmasının ardından katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi; “Saygıdeğer Bakanım, çok değerli konuklar, Bem-Bir-Sen ailesinin çok değerli Genel Başkanı, Ülkemizin ve dünyanın çeşitli yerlerinden bu güzel akşamda Diyarbakır’ımıza gelen Diyarbakır’ımıza ve bizlere bu anlamda anlam katan çok özel sendika temsilcileri, değerli şube başkanları, emeğin ve ekmeğin Mürsel Bey’in ifadesiyle temsilcisi olan değerli çalışanlar, Diyarbakır’ın böylesi bir buluşmada sizlerle değer kazandığını, bu akşam böylesi anlamlı, önemli ve rahmetli İbrahim Keresteci adına atfedilen 24. Kuruluş yıl dönümüyle basın ödüllerinin birleştiği bu akşamın ev sahipliğini yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Değerli Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi Ülkemizin birlik ve beraberliğiyle öncelikle 2023, 2051 ve 2071’ e doğru büyük yürüyüşünde Diyarbakır bugün bu büyük yürüyüşe zenginlik ve derinlik katan huzur ve güveni sağlayan, bilgenin, hikmetin, inancın ve medeniyet geçmişinin çok özel bir kentidir. Huzur ve güvenin sağlanması Diyarbakır’ın doğru anlaşılmasına, böylesi buluşmalar Diyarbakır’ın doğru tanınmasına çok önemli katkılar sağlayacaktır. Bizim inancımız odur ki hakkı temsil eden, hakka hizmet eden ve bu doğrultuda dik duruşu ve imanıyla bu tavrı sergileyen herkesin bu yürüyüşlere katkısı, hem de şüphesiz emeği vardır.

Bizler sendikacılıkta hak kavramıyla başlayan, çalışanlarıyla şüphesiz kendi sendika bakışının yanında ülkenin bütünlüğüne dönük kapsayıcı, kucaklayıcı temel değerleri zenginleştirici bir bakışı şüphesiz savunan ve biraz önce görüldüğü gibi bu ülkenin birlik ve beraberliğine herhangi bir ihanet olursa dimdik ayakta duran bir büyük camia olarak Memur-Sen’in özelde de Bem-Bir-Sen’in tüm üyeleriyle gurur duyuyoruz, onların adına büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ben hepinize böylesi ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisinde aziz şehrimize hoş geldiniz derken, bu buluşmanın mimarı olan değerli Genel Başkanımız Mürsel Bey’e, emeği geçen Bem-Bir-Sen ailesine, katılan başta Saygıdeğer Bakanım olmak üzere, yerli ve yabancı tüm konuklara tekrardan hoş geldiniz diyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu’na Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Mürsel Turbay tarafından Türk Bayrağı hediyesi takdim edildi. Ardından Uluslararası Emek Hareketi Konfederasyonu (ICLM) hakkında film gösterimi yapıldı. Daha sonra Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehdi Eker bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından 15 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen hain darbe girişimi ile ilgili film gösterimi yapıldı. Tören, ödül kazanan gazetecilerin ödüllerinin Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehdi Eker, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Sayın Cumali Atilla ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Mürsel Turbay tarafından takdim edilmesiyle devam etti. Daha sonra Bem-Bir-Sen’in 24. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle katılımcılar tarafından pasta kesimi gerçekleştirildi. Halk oyunları ekibinin Diyarbakır yöresine ait halk oyunları sergilemesinin ardından Bem-Bir-Sen 24. Kuruluş yıl dönümü ve İbrahim Keresteci basın ödülleri töreni programı sona erdi.