Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Lice İlçesinde Mevlüt İlgin Ortaokulu ve Oyuklu İlk/Ortaokulu’nda düzenlenen 2017-2018 yılı eğitim öğretim yılının 2. dönem açılış törenlerine katıldı.

 

Törene Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Lice Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Başak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

İlk olarak Mevlüt İlgin Ortaokulu’nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Lice Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Başak’ın yaptığı konuşmanın ardından katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi; “Lice’mizin güzel insanları hanımefendiler beyefendiler, sevgili gençler, hepinizi şahsım ve arkadaşlarım adına sevgi ve saygı ile selamlıyorum, gününüz kutlu olsun. Bugün Lice’de 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı 2. dönemini başlatıyoruz. Tarihi bir günü yaşıyoruz. Lice’de sizle olmaktan, bu coşkuyu paylaşmaktan, bu güzel ortamda sizlere konuk olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Şahsıma ve arkadaşlarıma gösterdiğiniz bu güzel ev sahipliği ve konukseverlik için başta İlçe Kaymakamım olmak üzere tüm Licelilere sevgi ve saygılarımı sunuyorum, sağ olun var olun.

 

 

“Diyarbakır’ımızda ve Lice’mizde de artık Lice’nin eğitim başarılarını konuşuyoruz. Lice’de okul öncesinde yüzde 99 lara varan bir büyük dönüşümü konuşuyoruz.”

 

 

Bugün hamdolsun Diyarbakır’ımızın her köşesinde olduğu gibi Lice’mizde de yeni eğitim ve öğretim yılının coşkusuyla bir aradayız. Eğitim konusunda Diyarbakır'da geçtiğimiz ve Lice’de gerçekleştirdiğimiz başarıyı yerinde görmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Lice'de bugünkü buluşmamızın tarihi bir önemi var dedim. Yıllardır Diyarbakır’ı ve Lice’yi acıyla ve gözyaşıyla buluşturan ihanet örgütlerinin PKK'nın ve diğer işbirlikçilerinin sonrasında bugün hamdolsun huzurun ve güvenliğin hâkim olduğu Diyarbakır’ımızda ve Lice’mizde de artık Lice’nin eğitim başarılarını konuşuyoruz. Lice’de okul öncesinde yüzde 99 lara varan bir büyük dönüşümü konuşuyoruz. Lice’nin her şeye layık güzel insanlarının, gençlerinin ve öğrencilerinin bugün her alandaki başarısını konuşuyoruz.

 

“Artık gündemimiz, huzur ve güvenin sağlanması sonrasında ekonomik ve sosyal kalkınma. Eğitimden başlayarak ekonomik alanda yatırımları hayata geçirme Lice’nin her insanın, işine, aşına ve geleceğine sahip çıkmaktır.”

 

 

Bu büyük millet ve devlet olarak biz bütün terör örgütlerine, onların işbirlikçilerine karşı devleti ile bütünleşmiş milleti ile daha güzel geleceğe doğru yol alıyoruz biz insanımız seviyor, ona hizmet etmeyi ibadet sayıyoruz. Bugün Lice’ye gelirken sizlere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın ve bakanlarımızın da selamlarını getirdim, sevgilerini getirdim, hepinize sevgilerimi sunuyorum. Değişen Türkiye'de artık Lice’nin de Diyarbakır’ın da değiştiğini görmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. İnsanı merkez alan, insana hizmeti ibadet sayan bir yönetim anlayışı ile hizmet ediyoruz. Diyarbakır'da, Diyarbakır’ın her ilçesinde bir büyük toplumsal ve sosyal dönüşümü yaşıyoruz. Bakın geride kalan yıllarda eksik kalan ve ihmal edilen bütün alanlarda bugün hamdolsun bir büyük gayret ve kararlılığı sergiliyoruz. Artık gündemimiz, huzur ve güvenin sağlanması sonrasında ekonomik ve sosyal kalkınma. Eğitimden başlayarak ekonomik alanda yatırımları hayata geçirme Lice’nin her insanın, işine, aşına ve geleceğine sahip çıkmaktır. Geçmişte terör örgütü PKK'nın bu bölgelerde estirdiği ihanet ortamının sonrasında bugün insanımız, iradesine sahip çıkmanın, geçmişteki yaşanan acıları geride bırakmanın güveni içerisindedir. Bizler devlet olarak, kararlılıkla insanımıza hizmet etmek, her düzeyde Lice’mizi ve Diyarbakır’ımızı kalkındırmak ve kalkınma yarışında en öne çıkarma gayreti içerisindeyiz geçmişte Lice’nin anılan bütün olumsuzluklarını geride bırakarak, bu bölgede tarımı, sanayiyi ve her düzeyde kalkınmayı gerçekleştirmek adına yoğun bir gayret sarf ediyoruz. Burada en büyük gücümüz siz değerli Liceli kardeşlerimiz. Her kimin meselesi varsa o mesele bizim meselemiz diyoruz, kimin bir derdi varsa o dert bizim derdimiz diyor ve o dertle dertleniyoruz. Bu çaba ile yolumuza devam ediyor ve size hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz.

 

 

 

“Artık Lice eğitimde başarılarla anılıyor, artık Lice Avrupa şampiyonu olmuş sporcularıyla anılıyor, artık Lice eğitimde en önde koşan çabasıyla anılıyor.”

 

Bugün Lice’de özellikle buluşmak istedik, Lice'de bu töreni özellikle yapmak istedik. Çünkü biz diyoruz ki 17 ilçemizin her biri ve bu ilçelerimizde yaşayan her bir öğrencimizin kendisi bizim için bir değerdir. Bakın basın mensuplarımız da burada artık Lice eğitimde başarılarla anılıyor, artık Lice Avrupa şampiyonu olmuş sporcularıyla anılıyor, artık Lice eğitimde en önde koşan çabasıyla anılıyor. Ben bu konudaki gayretleri için ve ortaya konulan büyük başarı için Lice kaymakamımız ve Belediye Başkanımıza, onunla birlikte çalışan bütün kamu yöneticisi arkadaşlarıma, adliye teşkilatımıza, milli eğitim camiamıza, muhtarlarımıza, bütün emeği geçen Liceli vatandaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum, sağ olun var olun. Bu kararlılıkla, bu inançla ve azimle yolumuza devam ederken, gelecek her gün inşallah Lice’mize, Diyarbakır’ımıza ve ülkemize güzellikler getirecek, terör örgütleriyle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam edecek, her düzeyde terör tehdidi bu bölgeden ve Türkiye'den İnşallah kaldırılacak ve yok olacak. Biz bu inançla, bu imanla mücadelemizi sürdürüyoruz. Bugün Türkiye, insanlık adına, İnsanlık değerleri adına, terörle mücadele adına, dünya çapında bir sorumluluk üstleniyor. İşte hem Türkiye’mizde, hem de sınır ötesinde, terörün olduğu her yerde bu ülke, milletiyle, devletiyle ile imanlı bir duruşu sergiliyor. Bu uğurda sağlanan huzur ve güvenlik ortamının sağlanmasında, hem ülkemize, hem de biliyorsunuz “Zeytindalı Hareketi”yle sınır ötesi Afrin de yürütülen hareket sırasında, hayatını feda eden bütün şehitlerimize, askerimize, polisimize, güvenlik korucusu ve sivil şehitlerimize Rabbimden rahmet diliyorum. Ruhları şad, makamları cennet olsun. Kahraman Gazilerimize de milletçe şükranlarımızı sunuyorum. Millet olarak kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Lice’nin insanlarını ve sevgili öğrencilerini çok seviyoruz. Onlar da bugün birlikte olmanın mutluluğunu tekrar yaşıyor, bu duygu ve düşüncelerle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

 

 

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Vali Güzeloğlu İtalya’da yapılan dünya yıldızlar 8000 metre dağ koşusunda 3. Olan Şirin Karabal’a hediye takdim etti. Daha sonra çeşitli spor dallarında Uluslararası düzeyde ve il ve ilçe genelinde yapılan müsabakalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi.

 

 

Daha sonra Vali Güzeloğlu, Oyuklu İlk/Ortaokulu’nda düzenlenen 2017-2018 yılı eğitim öğretim yılının 2. Dönem açılış törenine katıldı.

 

 

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Lice Oyuklu Mahalle Muhtarı İbrahim Savaç ve Lice Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Başak’ın yaptığı konuşmanın ardından katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi; ” Oyuklu köyümüzün güzel insanları, hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler ve çocuklar, hepinizi şahsım ve arkadaşlarım adına sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Böylesi anlamlı tarihi bir günde, böylesi güzel bir coşkuyla bizleri ağırladığınız için hepinize içtenlikle teşekkür ediyorum. Özellikle hanımefendilerin burada olmasını, eğitime sahip çıkmasını, evlatlarının geleceği ile ilgili bu denli sorumluluk almasını da içtenlikle kutluyorum ve özellikle de teşekkür ediyorum. Bugün sizlerle birlikte 2017-2018 eğitim yılının 2. yarıyılında okulun bu ilk gününde olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Aslında niyetimiz biliyorsunuz 1. Eğitim yılının son günü Oyuklu’ya gelmek, karneleri dağıtmak, sizlerle birlikte olmaktı. Fakat o gün sözümüzü tutamadık. Diyarbakır’ımıza Sayın Bakanımız geldi, o program nedeniyle gelemedik ama Oyuklu’ya bir sözümüz vardı, Allah nasip etti bugün geldik, hamdolsun. Oyuklu'nun dik duruşunu, teröre karşı dimdik duruşunu, bu uğurda devletiyle ve milletiyle bir oluşunu takdir ediyor ve teşekkür ediyoruz hepinize.

 

 

“İnşallah gelecek her gün, Diyarbakır’a, Lice’mize ve Oyuklu’ya nice güzellikler getirecek, Çocuklarımız sizlerden, bizlerden daha iyi hem yaşam standardında, hem de gelişmiş bir ülke gerçeğinde yaşayacaklar.”

 

Bugün sizlere buraya gelirken Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da selamını getirdim, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın da selamını getirdim, bakanlarımızın da selamını getirdim. Hepsi bu törende, bu duruşla, devletiyle bütünleşmiş sizlerin coşkusunda ayrı ayrı her birinize selam ve sevgilerini ilettiler. Biz bir büyük millet ve büyük bir devlet olarak geleceğe kutlu yürüyüşümüze doğru inançla ve kararlılıkla gidiyoruz. İnşallah gelecek her gün, Diyarbakır’a, Lice’mize ve Oyuklu’ya nice güzellikler getirecek, Çocuklarımız sizlerden, bizlerden daha iyi hem yaşam standardında, hem de gelişmiş bir ülke gerçeğinde yaşayacaklar. İnancımız odur ki devlet ve millet böylesi birleşir, bütünleşirse hiçbir ihanet örgütü, hiçbir terör örgütü, hedefe ulaşamayacak ve bu büyük devlet ve millet yoluna devam edecek inşallah. Bugün sağlanan huzur ve güven ortamında ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Diyarbakır’ımızda da, Lice’mizde de, Oyuklu’da da hamdolsun huzur ve güven egemen. Bakın böyle bir sofranın zenginliğinde, bir araya gelmenin güzelliğinde bir araya geldik. Rabbimize hamd ediyoruz ve kararlılıkla bu imanla yolumuza devam ediyoruz.

 

 

“Terör örgütünün ihanetine kullanılan milletin ihyası yerine bu değerlerin imhasına dönük kullanılan kaynaklar bugün sizlerin emrinde.”

 

 

Bakın böyle bir sofranın zenginliğinde bir araya gelmenin güzelliğinde bir araya geldik. Rabbimize hamd ediyoruz. Bu imanla yolumuza devam ediyoruz, şimdi artık hedefimiz yıllarca PKK’nın ve diğer terör örgütlerinin engellediği, ihanet ettiği bu bölgenin, bu yörenin insanlarının kalkınmasını gerçekleştirmek hak ettiğiniz hizmeti sizlere getirmek, önünüzü açmak, geleceğinizi aydınlatmak. Bakın İlçe Kaymakamımız söyledi aynı zamanda Belediye Başkanımız yıllardır sizlerin kalkınmasına, gelişmesine dönük gönderilen kaynaklar sizlere harcanmadı, insanımızın geleceğine harcanmadı, çocuklarımızın eğitimine harcanmadı, terör örgütünün ihanetine kullanılan milletin ihyası yerine bu değerlerin imhasına dönük kullanılan kaynaklar bugün sizlerin emrinde. Milletin kalkınması, gelişmesi, gelecek her gününün daha güzel olması için sizlere hizmet için kullanılmakta Kaymakam arkadaşımız söyledi, bakın sadece Oyuklu’da yapılanlar ve İnşallah yapılacaklar alt alta koyduğumuzda bu cennet beldeyi daha güzel yapacak, sizlerin geleceğini aydınlatacak eserler, yapılacak 45 km yolun asfaltlanmasından kanalizasyon çalışmasına, çocuk parkından okulların onarılmasına, parke çalışmasına kadar bitti Elhamdülillah. Şimdi bu yıl yas evini yapıyoruz, öğretmenlerimize lojman yapıyoruz, yine 30 bin metrekarelik park yapıyoruz ve en önemlisi gençler halı saha yapıyoruz Oyuklu’ya halı saha. Daha nice güzel şeyler yapacağız Rabbim bu birlik ve beraberliğimiz bozmasın, bu ülkenin, devletin ve milletin düşmanlarına fırsat vermesin, bu birlik ve beraberliğimiz temin etmek adına canlarını feda eden aziz şehitlerimize, askerimize, polisimize, korucumuza, sivil şehitlerimize gani gani rahmet eylesin ruhları şad, makamları cennet olsun İnşallah. Gazilerimize de sağlık diliyorum. Bugün ülkemizin içinde ve dışında terörle mücadelede imanlarıyla dimdik ayakta duran, her sınır noktasında ve sınır ötesinde Afrin dahil her noktada barışı, kardeşliği, huzur ve güveni temin için bu mücadeleyi yapan askerlerimize, güvenlik kuvvetlerimize Rabbim yardım eylesin, onları mansur ve muzaffer eylesin. Bu milletin, devletin büyük yürüyüşü devam edecek 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine giden yolda gelecek her günümüz, bizlere, sizlere, Oyuklu’ya, Lice’ye, bütün Diyarbakır’a, bütün ülkeye güzellikler getirecek. Böylesi muhteşem bir ev sahipliğiniz için, bizleri bu denli sıcak karşıladığınız için ve sofranıza konuk ettiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyor, hanımefendiler, beyefendiler ve sevgili gençlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum, sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun” dedi.

 

Konuşmaların ardından Oyuklu İlk/Ortaokulu öğrencileri tarafından şiirler okundu. Açılış programı, “Lice Sanatla Buluşuyor” müzik gurubunun seslendirdikleri şarkılarla son buldu.