Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bismil İlçesini ziyaret etti.

 

 

Ziyarette Vali Güzeloğlu’na, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar eşlik etti.

 

 

Bismil’de Vali Güzeloğlu’nun ilk durağı SS Pelet Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ve Toprak Mahsulleri Ofisi Silosu oldu. Vali Güzeloğlu burada yetkililerden bilgi alıp incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bugün Diyarbakır'daki tarım potansiyelimiz de sırasıyla hep birlikte sizlerle önce Pelet tesisimizi ziyaret ettik. Gerçekte organik ürün artıklarından tarladaki buğday, arpa ve mısır artıklarından oluşan bir organik yakıt, çevreye hiç zararı olmayan çok ekonomik olan, özellikle bölgedeki buğday ve benzeri anız yangınlarına karşı çok net olarak hem vatandaşımızın hasat sonrasındaki ürününü değerlendirdiği, hem de onlara ekonomik olarak dönüştürdüğü bir tesis. Bunu Bismil'de destekleyeceğiz, sayısının çoğalmasına alanda bu gibi tesislerin artmasına katkı vereceğiz. Çünkü hem ekonomik olarak atıkları kullanılarak elde edilen bir ürün, hem de çevreye hiç zararı olmayan yaklaşık 4700 kilo kalori yakıt değerinde olan bir ürün daha sonra Toprak Mahsulleri Silo ‘muzdaydık sizlerle birlikte hep diyoruz Diyarbakır çok önemli bir tarımsal üretim merkezi. Buğday açısından olsun, arpa açısından olsun Toprak Mahsullerimizde alanda mısır dâhil hem düzenleyici, hem de alım satım yapan önemli piyasayı dengeleyici kurumumuzdur, tesisimizde önemli bir depolama tesisidir. Şimdi de çok güzel bir seralıktayız, sevgili kardeşimizin serasındayız. Örnek bir sera burası sera açsından burası topraksız tarım uygulanıyor. Bildiğiniz gibi topraklı seralarda toprağa bağlı nematot dediğimiz zararlı ot ve benzerlerinin olması ürün verimliliğini etkiliyor ve ekonomik olarak ta gelir kayıplarına yol açıyor. Bu gibi seralarda gördüğünüz gibi altta toprak yerine perlit kullanıyoruz ve damla sulamayla, merkezi bir yönetim sistemiyle hem hızı, hem de sulamayı kontrol altına alıyoruz. Birde sera da çok önemli bir özellik döllenmeyi de doğal olarak yapıyor, bambus arılarıyla yapıyor, hem doğal ürün, hem de zirai ilaç kullanmadan uçan zararlara karşıda doğal mücadele yöntemleri sergiliyor. Geldiğimden beri biliyorsunuz Diyarbakır’da 4 ya da 5 oldu sektör buluşmamız. Bugünde kooperatif başkanımız ve üreticilerimizle birlikteyiz” dedi.

 

 

Daha sonra Esentepe Tarımsal Kalkınma Kooperatifini ziyaret eden Vali Güzeloğlu, burada ki seralarda incelemelerde bulundu, sera işçileriyle bir süre sohbet etti. Ardından kooperatif üyesi seracılarla bir değerlendirme toplantısı yaptı.  

 

 

Toplantının ardından Vali Güzeloğlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bismil Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi arasında yapılan okul-sanayi İşbirliği Protokolüne katıldı. Sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün en üst düzeyde sağlanması amacıyla yapılan okul-sanayi İşbirliği protokolü Vali Güzeloğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak ve Bismil Küçük Sanayi Kooperatifi Başkanı Hasan Yavuz, arasında imzalandı.

 

 

Burada basın mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu şunları söyledi; “Değerli basın mensuplarımız bildiğiniz gibi bugün Bismil de bir dizi incelemelerde bulunuyoruz. Bunlardan biri de küçük sanayi sitemizi ziyaretimiz oldu. Değerli başkanımız, üyelerimizle değerlendirdik, karşılıklı esnafımızı ziyaret ettik.

 

 

 

“Diyarbakır’ın üretim ve ürün merkezi Bismil’dir.”

 

Çok mutlu oldum burada hakikatten, emeğiyle, alın teriyle, gayretiyle, helaliyle para kazanan ve bölgenin özellikle ekonomik olarak tarımsal üretimine çok katkı koyan bir üretim var. Sanayi'de üretilen ürünlerin bakımı var, onarımı var, tamiri var, kendi geliştirdiklerini satan bir güzel gelenek var. Bu noktada ben değerli başkanımıza, buradaki bütün esnaf kardeşlerimize emekleri için teşekkür ediyorum. Tabi artık 25 yıl olmuş burası, artık sığmıyor kabına. 25 yılda Bismil'de nasıl geliştiyse, sanayi sitemizde artık bu 25 yıl önceki ölçeğe sığmıyor. Yeni yer ve yeni üretime konu bir alan arayışımız var. Bakın o çok önemli çünkü bu Türkiye'nin Bismil’in artık büyümesinin, gelişmesinin, çok açık bir göstergesi kabına sığmıyoruz. Yeni bir yer demek; yeni istihdam demek, yeni öğretim demek ve şüphesiz gelişme demek o noktada İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızla konuştuk, kaymakam bey hemen bir alan üretimine ve onunla ilgili alt yapı çalışmasına geçecek, inşallah en kısa zamanda bugün tek tek dolaştık Recep ustadan, Hasan ustaya kadar her birisi yeni yerde 20, 30, 40, 50 ye yakın insan istihdam edeceklerini söyledi. Böylelikle hem iş, hem aş konusunda istihdam konusunda çok açık bir taahhütte bulundular, görülüyor zaten. Bir kısmı getirdiği makinaları şu an henüz buraya getirememişler. Belli bir yerde depo ediyorlar yer yok çünkü dolayısıyla ben bugün burada olmaktan mutlu oldum, hakikaten bu dinamizmi görmekten. Çünkü biliyorsunuz biraz önce de paylaştık Bismil’in tarımsal potansiyeli Diyarbakır’ın en büyük üretim yapılan, en çok ürün elde edilen ve en önemlisi bakın altını çiziyorum Silvan projesi ile gelecekte en çok etkilenen olumlu anlamda merkezdir. Bugün üretilen buğdaydan pamuğa, neredeyse Diyarbakır’ın üretim ve ürün merkezi Bismil’dir. Allah’ın bahşettiği bu bereketli topraklarda, bu mümbit verimli topraklarda, bu tarım ürünün üretilmesi şüphesiz yan sanayi olarak tarım sanayinde ve üretimini gerçekleştirdiği makine ve ekipman sektöründe gelişmeyi de getirecektir.

 

 

 

“Silvan projesi 235 bin hektarı suyla buluşturacak, Bismil’i Diyarbakır’ı dünya çapında bir üretim merkezi yapacak.”

 

 

Yani burada hedefimiz şu aslında; Bismil’de üretimi tarım ekipmanlarının üretiminde gerçekleştirecek bir vizyonu, bir hedefi bugün Bismil’le paylaşıyoruz ve onu da çok mutlulukla görüyorum. Üretecek bir altyapı, el emeği ve geriden gelen bir bilgi birikimi var. Bu çok önemli, bu çok değerli, bunun üzerinde bir gelecek inşa edeceğiz. Bugün buradaki arkadaşlarım 1. 2. kuşaklar var. Eminim babalarından devraldığını ikinci kuşakta ki genç buradaki girişimci esnaf kardeşlerim, kendileri zenginleştirip üretici konumuna taşıyacaklar. Silvan projesi 235 bin hektarı suyla buluşturacak, Bismil’i Diyarbakır’ı dünya çapında bir üretim merkezi yapacak. Zaten bir yeryüzü cenneti, kinoasından buğdayına, arpasından mısırına, pamuğuna, sebzeden seraya, meyvesine aklınıza gelen her şeyi ürettiğimiz Allah’ın bahşettiği bereketli topraklar üzerindeyiz. Bununla ilgili İnşallah gelecek, bugünden itibaren konulacak emekle de çok ilgili olacaktır. Şimdi tabi bu sanayi sitesindeki üretimi çoğaltmak, kalitesini artırmak, elde ettiğimiz artı ve katma değeri fazlalaştırmak eğitimle ilgili,

 

 

 

“Bismil Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifimiz burada çok çok anlamlı bir okul sanayi işbirliği noktasında bir eğitim kurumunun, bir okulun bugün inşallah protokolünü imzalayacağız.”

 

 

Her zaman söylüyorum, benim özellikle biliyorsunuz 1'inci önceliğim eğitim. Bugünden o geleceği karşılamak için ve ihtiyacımız olan nitelikli, bilgili eleman temini için bugün hayırlı bir protokol imzalayacağız. Bismil Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifimiz burada çok çok anlamlı bir okul sanayi işbirliği noktasında bir eğitim kurumunun, bir okulun bugün inşallah protokolünü imzalayacağız. Hasan Bey başkanımız ve bütün arkadaşlarımızı bu hassasiyetleri için teşekkür ediyoruz, inandıkları ve meseleye katkı koydukları için. Biz elimizden gelen gayreti sergileyeceğiz ve inşallah bugün imzaladığımız protokolle mesleki eğitimde ara nitelikli insan gücün de arkadaşlarımızın aradığı eve gelecekte inşallah yeni üretim alanlarında ihtiyaç duydukları nitelikte genç eleman yetiştirilmesinde bu okulun çok katkısı olacaktır. Allah hayırlı uğurlu eylesin, inşallah tamamlamayı nasip eylesin” dedi.

 

 

 

Daha sonra Bismil Küçük Sanayi Sitesi esnaflarıyla buluşan Vali Güzeloğlu, buradaki esnaflarla bir süre sohbet etti.