Sayın Valimiz  Hasan Basri Güzeloğlu, Organize Sanayi Bölgesinde bir dizi incelemelerde bulundu, brifing aldı.
 
Vali  Güzeloğlu’nu Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Mehmet Özel, OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulkadir Karavil, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, ilgili kurumların müdürleri ve yöneticileri karşıladı. Karşılamada heyet adına Başkan Vekili Abdülkadir Karavil tarafından çiçek takdim edildi.
 
OSB Yönetim Kurulu Makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi;
 
Bugün mübarek Cuma gününde organize sanayi bölgemizde üreten, istihdam sağlayan ilimiz ve ülkemizin gelişme ve kalkınmasına doğrudan zenginlik sunan sanayicilerimiz ve üreticilerimizle birlikteyiz.
 
Öncelikle Sayın Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanımıza, bütün sanayicilerimize hayırlı işler diliyorum. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi sadece ilimiz değil bölgemiz için artık bir üretim merkezi ve üssü haline geliyor. Şu anda üç organize sanayi bölgesi oldu ve talepleri artık karşılayamadığı için 4. üncü organize sanayi bölgemizin hem kuruluş, hem de tahsisi işlemlerine başlıyoruz. Şüphesiz bu konuda da yüksek bir ilginin olması, yaklaşık beş yüz milyon Türk Lirasını aşan net bir yatırım tutarı ve bununla birlikte toplam istihdamın, eğer cazibe merkezleri programında açıklanması ile birlikte ki inşallah orda da çok yüksek bir beklentimiz var, yirmi binlere çıkması Diyarbakır adına bölgemiz ve ülkemiz adına gerçekten çok heyecan verici, umut verici, güç ve güven veren gelişmelerdir.
 
 Gerek bölgemizin kalkınma ve gelişme potansiyeli gerekse bölgemizdeki yatırım imkânları yurt dışından ve bölge dışından gelecek sanayicilerin varlığı Diyarbakır için gelecekte kalkınmanın ateşleyicisi, sağlayıcısı ve üretim ve istihdam adına organize Sanayi Bölgesi merkezi bir gelişilmenin habercisi olacak.
 
Diyarbakır’ın özellikle stratejik olarak öne çıkan temel üretim alanlarında, tekstilden başlayarak, tarım ve tarıma dayalı sanayide hizmetler sektöründe ve tüm sektörlerinde sürdürülebilir ve sürekli bir kalkınmanın arayışı içerisindeyiz. Bu konuda hükümetimizin açıkladığı Sayın Başbakanımızın Diyarbakır’da belirlediği ve kısa bir süre içerisinde de açıklanarak sonuçlarının belirleneceği cazibe merkezleri programı perspektifinde yüksek bir ilginin de ve başvurunun da olduğunu da bilmekteyiz.
 
Öte yandan Organize Sanayi Bölgemizin altyapısı da gerçekten çok güzel. İşte ifade edildiği gibi arıtma dâhil bütün alt yapılarda da çevreye duyarlı, saygılı ve üretim ilişkilerinde ve sürdürülebilir perspektifte önemli bir zenginlik sunabilmekteyiz. Bir de bütün bu süreçlerde, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza Büyükşehir Belediyesi dâhil, bütün katkı vermesi gereken birimlerimize bu sürecin sağlıklı ve hızlı bir şekilde gelişmesi, son tahlilde dördüncü bölgenin de biran önce hayata geçmesi için de çaba sarf ediyoruz.
 
Bugün Organize Sanayi Bölgemizde olacağız. Fabrikalarımızı ziyaret edeceğiz. Cuma namazını inşallah burada eda edeceğiz. Birazdan Organize Sanayi ile ilgili diğer tüm teknik bilgileri alacağız. Ben gerek Organize Bölgemizde gerekse tüm Diyarbakır genelinde üreten, istihdam sağlayan, aş ve iş sağlayarak devletine vergisini veren ve ilimiz ve ülkemizin kalkınmasına katkı koyan bütün sanayicilerimizi kutluyorum. Onların yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Onların yanında olduğumuzu ifade ediyoruz.  Daha güzel bir Diyarbakır ve ülke için hep birlikte gayret edeceğimizin altını bir kez daha çiziyoruz.”
 
OSB Yönetim Kurulu Makamında yetkililerden brifing alan ve mevcut durumu değerlendiren Vali Güzeloğlu incelemelerde bulunmak için İskur Tekstil Fabrikasına geçti.
 
İskur Pamuk İpliği ve Tekstil fabrikasında İskur Fabrikası Personel Müdürü Mahmut Dinçer’den çalışan sayısı ve mevcut kapasite hakkında bilgi alan Vali Güzeloğlu burada fabrikayı gezerek işçilerle yakından ilgilendi ve onlarla sohbet etti.
 
Daha sonra Karlis Alçı Fabrikasına geçen Vali Güzeloğlu, fabrikayı gezerek OSB Başkanı Vekili Abdülkadir Karaveli’den fabrika hakkında bilgi aldı. Fabrikada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan OSB Başkanı Abdülkadir Karavil şunları söyledi:
 
“Sayın Valim değerli basın mensupları özellikle huzurunuzda Sayın Valime çok teşekkür ediyorum. Organize Sanayi Bölgesine geldi, ziyaret etti, kendisine orada bilgi verdik. Fabrikalarımız dünya çapında beşinci sırada yer alıyor, Avrupa’da da birinci sırada yer alıyor. Tabi alçı plakamızda 27000 metre küp üretimimiz var böylelikle Sayın Valimizin de buraya gelmesi ile birlikte OSB’ye bir heyecan kattı. Biz bundan sonra izleyeceğimiz yolu kendilerine söyledik. Sağ olsun Sayın Valim de toplantıda bize bu güveni verdi arkanızdayız siz yeter ki istihdamı sağlayın, yatırımlarınızı yapın dedi, bu da bize heyecan kattı ben tekrar huzurunuzda Sayın Valimize saygılarımı sunuyorum.” 
 
Daha sonra konuşma yapan Vali Güzeloğlu şöyle konuştu:
 
“Değerli basın mensuplarımız bende Abdulkadir Bey ve kardeşlerine ve ikinci kuşak genç evlatlarına çok teşekkür ediyorum. Şu anda Diyarbakır Organize sanayi Bölgemizin içerisinde Karlis firmamızın dünya çapında bir üretim merkezindeyiz. Kullanılan teknoloji olarak yapı kimyasalları dâhil alanda en üstün nitelikli bir ürün üreten ihracatla bunu bütünleştiren ve her geçen üretim kalitesinde gerekse ihracat odağında öne çıkan bir firmamız, arkamızda güzel bir söz görüyorsunuz onunda altını çiziyorum.
 
“Bugün dünden yarında bugünden Allah’ın izni ile daha iyi olacaktır.”
 
Çok hoşuma gitti bu hepimiz için hem arzumuz hem çabamız hem de ortak duamız hem ülkemiz için hem de Diyarbakır’ımız için inşallah yarın bugünden çok iyi olacak bugün Organize Sanayi Bölgesi ziyaretinde de bunu gördük. Bildiğiniz gibi üç etapta üretim ve yatırım çalışmalarımız devam ediyor ve dördüncü etap kurulma çalışmalarımız da bitmek üzere. Altyapı çalışmalarının yanı sıra yüksek talebe, beklentiye karşı yeni üretim alanlarında ve organize sanayi boyutunda diğer projelerimiz de sürüyor. Biliyorsunuz Urfa-Diyarbakır yolu üzerinde bir yeni organize planlamamız şu an itibari ile niteliğini tartıştığımız ama yerini kesinleştirdiğimiz bir tekstil ihtisas organize sanayi bölgesi çalışmamız ve ilçelerimizde uygunluk noktasında arayışlarımız sürüyor. Yeni cazibe merkezleri programında Diyarbakır en yüksek talebi alan bu noktada çok yüksek bir yatırım projesi sunulan bir İlimiz.
 
Biraz önce ziyaret ettiğimiz fabrikalarımızdan bir tanesi olan İskur Pamuk İpliği ve Tekstil fabrikamız da ifade edildiği gibi yeni yatırım grupları hem Diyarbakır’a yatırım noktasında hem de istihdam noktasında yüksek bir kararlılığı sergiliyor.
 
 Çalışan işçilerimizin sayı ile milli istihdam seferberliğindeki bu çalışmayla ve inşallah yeni yatırımların hayata girmesi ile Diyarbakır bölgesinin ve yakın doğu çevresinin çok önemli tıpkı kültür ve inançta olduğu gibi sanayi ve üretimde de tarım merkezinde de iddiasını ortaya koyacak.
 
Bizim işimiz üreten ve üretim yapanların işini kolaylaştırmak, önünü açmak, iş ve istihdam artışı yapmak en öncelikli hedefimiz. Kim bir kişiye iş ve aş sağlıyorsa Allah ondan razı olsun. Biz bütün kurumlarımızla onun yanında olacağız, destek olacağız, onların büyümesine katkı sağlayacağız. Bu mübarek Cuma günü helaliyle kazanan, emeğiyle kazanan işçi kardeşlerimize onlarla birlikte üretim yapan değerli işveren kardeşlerimize hayırlı helal ve bol kazançlar diliyorum. Allah herkesin ve hepinizin geleceğini tıpkı arkamızdaki söz gibi daha iyi eylesin bizim de amacımız o. Diyarbakır’daki yükselen bu ses ülke adına da moral veren bir ses, inşallah gelecek her gün hem üretim kalitesini hem de kapasitesini hem de istihdam seferberliğini istihdam ettiğimiz kişi sayısını arttıracağız. Ben tekrar teşekkür ediyorum. Kazasız ve hayırlı hem üretim hem de kazançlar diliyorum.”
 
Fabrikadaki incelemelerin ardından fabrika yemekhanesinde işçilerle birlikte yemek yiyen Vali Güzeloğlu yemeğin ardından  Cuma namazını kılmak için OSB içinde bulunan Harun Nebi Camii’ne geçti. Cuma namazını kıldıktan sonra vatandaşları selamlayan ve sohbet eden Vali Güzeloğlu Organize Sanayi Bölgesinden ayrıldı.