Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Hanımefendi Ayşe Güzeloğlu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna ev sahipliği yaptı.

 

Resepsiyona Vali Güzeloğlu ve eşi Hanımefendi Güzeloğlu’nun yanı sıra 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla ve eşi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç ve eşi, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar ve eşi, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş ve eşi, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir ve eşi, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, kamu kurum müdürleri ile toplumun çeşitli kesimlerinden temsilciler katıldı.

 

Resepsiyonda bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Aziz şehitlerimizin çok değerli eşleri, çok değerli evlatları, anneleri ve babaları, kahraman gazilerimiz, Diyarbakırlılara hizmet etmekten büyük bir onur duyduğum, birlikte çalıştığım bu onuru paylaştığım çok değerli çalışma arkadaşlarım. Aziz Diyarbakır’ın güzel insanları, hanımefendiler, beyefendiler, Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti emanet ettiği ve Diyarbakır’ın yüz akı olarak uluslararası alanda şampiyonluklar kazana sevgili gençler, genç sporcular, sivil, sosyal ve özel kesimin değerli temsilcileri, çok değerli basın mensubunun temsilcileri

Bugün Cumhuriyetimizin  94. Yılını kutlamanın büyük bir onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 94 yıl önce bu büyük millet, bin yıllık vatan toprakları üzerinde varlığına kast eden ve yok etmek isteyen ve bize dönük ihanet planlarıyla, içte ve dışta destekçileriyle karşısına gelen bütün bir dünyayı adeta alt eden iradesiyle, kararlılığıyla, en başta insanlık fedakârlığın en büyüğü olan canıyla cumhuriyeti kuran bu büyük mirası, emaneti bizlere bırakan bir geçmişe sahibiz.

Ben cumhuriyetimizin kurcusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını cumhuriyetimizin kuruluşu ve o günden bugüne bu değerler uğruna hayatını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet duygularıyla bir kez daha anıyorum. Ruhları şad makamları cennet olsun. Kahraman gazilerimize de milletçe şükranlarımızı sunuyoruz.

Kurulan bu cumhuriyet inşallah kararlılığımızla bu milletin her bir ferdinin ve evladının sarsılmaz inancıyla sonsuza kadar yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar olacak ve bu büyük millet de inşallah hep bahtiyar olacak bizim bu değerler noktasındaki inançlı ve karalı duruşumuz bu yüzyılın başında mazlum milletlere örnek olan emsali görülmemiş bir kurtuluş mücadelesi olarak destanlaştı. Ama o gün ki ruhun dimdik ayakta ve aynı kararlılıkla olduğu da, en son 15 Temmuz ihanetinde de görüldü. Aynı odakların beslediği, aynı ihanet çevrelerinin kurguladığı iç ve dış işbirlikçileri tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi bağımsızlığımıza, devletimize, birliğimize kastettiler. 250 şehit ve 2500’ü aşkın gazisiyle bu büyük millet Diyarbakır’da da bu ülkenin her bir noktasında da tıpkı atalarını kararlılığıyla durduğu gibi dimdik ayakta ve demokrasi nöbetlerinde aynı karalılıkla ve aynı imanla durdu.

İçte ve dışta işbirlikçileri ve destekçileri hangi düzeyde ve hangi boyutta ne yaparlarsa yapsınlar bu millet kararlılıkla büyük yürüyüşüne devam ediyor. Her gelecek gün ve her gün gelişen ve güçlenen bölgesinde ve dünya üzerinde belirleyen ve etkileyen bir devlet ve millet olarak yolumuza devam ediyoruz. Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne bir büyük dönüşümü gerçekleştirmenin her alanda gelişen, güçlenen ve bugün dünyanın geldiği noktada bilim ve teknolojinin sunduğu tüm boyutlarda iddiasını her geçen gün pekiştiren bir büyük yürüyüşü temsil etmekteyiz.

Diyarbakır’da aziz vatan topraklarının çok özel ve güzel bir köşesi. İnsanlık tarihi ve medeniyetinin bütün izlerini buluşturan ve barındıran, kararlılığıyla, duruşuyla birlik ve beraberliğimiz noktasında bir büyük zenginlik sunan bir aziz şehir. Diyarbakır da olmak, Diyarbakır’a hizmet etmek en büyük onur ve mutluluk. Bizler ve sizler Diyarbakır’da çalışan ve Diyarbakır’da yaşayan herkes, ülkemizin her köşesinde olduğu gibi aynı kararlılığı bu akşam bir kez daha haykırıyoruz. Böylesi büyük bir milletin ve büyük bir devletin ferdi olmaktan, nazlı bayrağımızın gölgesi altında yaşamaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyoruz. Ben bu akşam, Cumhuriyetimizin coşkusunda kutladığımız bu büyük millet bayramının coşkusunda bir kez daha buluşurken Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, Diyarbakır’da ve bütün bu ülkenin her bir köşesinde bu değerler uğruna hayatını seve seve feda eden bütün kahramanlarımızı, bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun. En büyük bayramımız, Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun.” dedi

 

             Havai fişek gösteriminin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu sona erdi.