İlimiz Sur İlçesinde BTÖ mensuplarınca oluşturulan barikat ve hendeklerin kaldırılması için başlatılan operasyonların bitmesinin ardından, vatandaşlarımızın can güvenliği sağlamak amacıyla bölgeyi güvenli hale getirmek için arama tarama faaliyetlerini yürüten güvenlik güçlerine yönelik 30.03.2016 günü Savaş Mahallesinde BTÖ mensupları tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmiştir.
 
Saldırıya anında karşılık veren güvenlik güçleri ile BTÖ mensupları arasında kısa süreli çatışma yaşanmış, çatışmada 1 erkek ve 1 kadın olmak üzere 2 BTÖ mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Çatışma sonrası etkisiz hale getirilen BTÖ mensuplarının üzerinde yapılan aramada 1 adet Kaleşnikof marka tüfek, tüfeğe ait 1 adet şarjör ve 1 adet el bombası ele geçirilmiştir.
 
Ayrıca devam eden arama tarama faaliyetleri sırasında, tamamlanan Sur operasyonu esnasında etkisiz hale getirilen ve diğer örgüt mensupları tarafından gömüldüğü değerlendirilen 5 BTÖ mensubunun cenazesine ulaşılmıştır. Ele geçirilen cenazeler ile ilgili kimlik tespit çalışmaları devam etmektedir.
 
Terör ve terör örgütlerine yönelik verilen mücadele kararlılıkla ve aralıksız bir şeklide devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ
        İl Emniyet Müdürlüğü