Vali Vekilimiz Dr. Ahmet Naci Helvacı, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen kutlama programına katılarak öğretmenlerle buluştu.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan’ın açılış konuşması yapmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un öğretmenler günü nedeniyle yayımladığı mesaj okundu.

 

Daha sonra öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada Vali Vekilimiz Dr. Ahmet Naci Helvacı; “Sayın Başsavcım, Komutanım, İl Milli Eğitim Müdürüm, protokolün değerli temsilcileri ama en önemlisi bugün kendilerine atfedilen sevgili, değerli öğretmenler. Öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kendisi şair olma yönüyle pek bilinmeyen bir yazarımız, ‘Güneş altında söylenmemiş söz yoktur. Bu yüzden ben geceleri söylüyorum sevdiğimi’ mısraları ile başlayan bir şiir yazar. Eğitimde sonradan bir deyiş haline getirilen ’bu gökyüzü altında söylenmemiş bir söz yoktur.’ cümlesi bu söz doğrultusunda, eğitim de, bu gökyüzü altında en çok konuşulan konuların başında geliyor.

 

Başta kendimiz ailemizden ve okullarımızdan eğitim alırız. Sonra ebeveyn olarak kendi çocuklarımızın eğitimlerine eşlik ederiz. Modernleşen ve yabancılaşmanın arttığı bir dünyada, ‘aman yavrum tanımadığımız insanlarla konuşma, şuraya gidelim, bunu ye dediğinde o tekliflerini kabul etmeyin’ dediğimiz bir dünyada, çocuklarımızın liseyi bitirene kadar ki en değerli yaşlarını, siz öğretmenlere emanet ediyoruz.

 

Öğretmenlik öyle bir meslek ki, okuyorsun, yazıyorsun ve düşüncelerini bilgilerini genç dimağlara anlatıyorsun. Dolayısıyla bu mesleğin içermiş olduğu bu boyutu gözden kaçırmadan öğrencilerimizin, başta hayata hazırlanması ve en önemlisi de gerçekten iyi bir insan olmalarını sağlayıcı bir çaba içerisinde bulunmamız gerekiyor. Atatürk'ün de dediği gibi “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” Bu hep böyle olmuş ve hep böyle olmaya devam edecektir.

 

 Dünyada gelişmiş ülkelerin skalasını bir gözden geçirin. Sadece ve sadece ekonomik verilerle, milli gelir seviyelerinin yüksekliği ile ifade edilemeyecek bir eğitimle alakalı birikimi içerisinde barındırır. Bakarsanız dünyada en çok yayınlanmış uluslararası makaleler, alınmış uluslararası sanat, bilim ve edebiyat ödülleri ve ortaya konmuş patenti alınmış buluşların hiçbiri eğitimsiz toplum tarafından sağlanması mümkün değildir. Amacımız Türkiye olarak öncelikle bölgenin güçlü bir devleti, sonra da bütün unsurları ile bir dünya devleti olmaktır. Bunları siz öğretmenlersiz sağlama şansımız yok buna emin olun.

 

Biraz önce ‘bana bütün dünyanın çiçeklerini getirin’ isimli şiirini okuyan öğretmen arkadaşımız ne kadar güzel söyledi. Sınav yaklaşımın olması gerekiyor. Sınav yaklaşımını bir takıntı bir mit haline getirilmeden  çocuklarımızın tümünü, bütün çiçeklerin eğitimine odaklanmamız gerekiyor. Burada ana ve birinci unsur, özgüvenini kazanmış  kendi ayakları üzerinde durabilen, derdini, isteğini güzel Türkçemizle en iyi bir şekilde ifade edebilen nesiller yetiştirmek. Yetiştiremediğimiz takdirde o zaman toplumun %5’i, 10'u, 20'sine özel ihtimam göstermiş oluruz. Geriye kalan kısmında da toplumumuzun bütün alanlarda çöküntüye düştüğünü görürsünüz. Değerler eğitiminin milli ve dini bir sürü boyutu var. Ama bununla beraber gündelik hayatın ve yaşamın dışında karşılaştığımız en ufak bir problemde eline levyelerini alıp çıkan şoförler, sokakta bırakılan çöpler, aklınıza ne geliyorsa öğretmenlerimizin o çocuklara vereceği ve aşılayacağı hassasiyetle mümkündür.

 

Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, öğretmenler günü mesajında Atatürk'ün cümlesinden bir mülhem ile 'Öğretmenlik yeni nesillere adanmış bir hayattır'' diyor. Bu kapsamda başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet’in her döneminde değişik açılardan eğitime önem verildi. Şu anda da eğitime çok büyük önem veriliyor. Cumhurbaşkanımız, Milli Eğitim Bakanımız, Milli Eğitim Müdürümüz ve milli eğitimin her kademesinde görev yapan siz değerli arkadaşlarımız bunun çabası ve gayreti içerisindesiniz. Bu çabanın ve gayretin bir de istatistiki boyutları var. Yapılanların test edilebilmesi ve ölçülebilmesi açısından buna ihtiyaç duyuyoruz. Bu açıdan Diyarbakır’ımızda Sayın Valimizin, Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber yapmış oldukları çalışmalarda ciddi verilerde iyileşmeler ortaya çıktı. Okuma yazma oranlarının arttırılması, okul ilgisinin yaygınlaştırılması, sınav başarılarının yükseltilmesi ilk planda aklıma gelenlerden.  Diyarbakır bu ülkenin her ili gibi çok önemli ama sosyokültürel önemi belli açılardan daha fazla ve daha farklı olan bir il. Dolayısıyla size ayrı bir sorumluluk yüklüyor. Bu yöre insanının eğitimle elde edebilecek bütün kazanımları elde etmesini sağlayıcı bir çalışma ve çaba içerisinde bulunmamız gerekiyor ve bunun baş yürütücüleri siz öğretmenlersiniz.

 

Öğretmenler günü, Atatürk’ün alfabeyi öğrettiği o meşhur gün. Biliyorsunuz bir resim vardır. Bir çocuk elinde beyaz tebeşir ve başında Atatürk durur. Ona atfen olarak siz öğretmenlere verilmiş, gerçekten anlamlı bir gün, bu gün. Bu gününüzde hepinizi en içten dileklerimle kutluyorum.Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun benden aktarmamı istedi; sizin bu gününüzü en içten duygularla kutladığını ve hepinizi sevgiyle, saygıyla kucakladığını belirtti. Bu vesileyle bende sizin Öğretmenler Gününüzü en içten duygularımla kutluyorum. Hem kişisel hayatınızda hem de öğrencilerinizin hayatında en yüksek başarı ve mutluluklara ulaşmanızı diliyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Gününüz kutlu olsun” dedi.

 

Konuşmanın ardından Öğretmenler Günü ile alakalı düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri Vali Vekilimiz Dr. Ahmet Naci Helvacı tarafından takdim edildi ve daha sonra göreve yeni başlayan öğretmenler yemin etti. Öğretmenler Günü programı, Müzik öğretmenleri ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan koro tarafından verilen müzik dinletisi ve resim sergisinin gezilmesinin ardından program sona erdi.