Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığını ziyaret etti ve Diyarbakır tarımına dair önemli açıklamalarda bulundu.
 
        Ziyarette Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Vali Yardımcısı Hasan Gökpınar, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü M. Ertan Atalar, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Cevat Delil, tarımla ilgili kurumların müdürleri ve ilçe ziraat odaları başkanları bulundu.
 
        Yeni yıl için güzel dileklerde bulunan ve tarım alanındaki çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Güzeloğlu: “Değerli basın mensuplarımız, 2018 yılının ilk çalışma gününde Diyarbakır Ziraat Odaları Başkanlığımız ve ilçe odalarımızın değerli başkanları ile birlikteyiz. Öncelikle 2018’in çiftçimiz insanımız, İlimiz, Ülkemiz ve dünya için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah bereketli bol kazançlı, beklentilerimizi karşılayan bir yıl olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Güzelliklerle buluşmamızı bu noktada İlimiz ve Ülkemiz için güzellikler yaşamamızı niyaz ediyorum. Biraz önce ziraat odaları değerli yürütme kurulu ve il temsilciliğimize ziyaretimizde de söyledik İnşallah artık 2018 yılı içerisinde Diyarbakır’ımıza yakışan bir ziraat odası binasının var olan arsasında hem temelini atmak hem de  çiftçinin eğitilmesi, çiftçinin bu anlamda ziraat odaları bünyesindeki bir çok çalışmasına ev sahipliği yapması açısından da bir yeni güzel bina yapılmasını gündemimize aldığımızı da belirtmek istiyorum.
 
        Değerli basın mensuplarımız daha önce yaptığımız ve paylaştığımız gibi Diyarbakır’ın tarımsal potansiyeli sadece ülkemiz için değil dünya içinde önem taşıyan bitkisel ve hayvansal üretimde çok önde olan bir tarımsal üretim merkezidir. Göreve başladığımız gerideki yaklaşık 6 aylık dönemde tarımsal üretimin tüm paydaşlarıyla, bitkisel ve hayvansal üretimi tüm boyutlarıyla değişik koordinasyon değerlendirme toplantıları yaptık. İl Tarım Müdürlüğümüzde, Tarım Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarımızın yetkilileriyle ve 19 Aralık 2017 tarihinde tarım sektörünün tüm paydaşları ziraat odası başkanlarımız, üretici birlik başkanlarımız, Üniversitemizin, ziraat ve veterinerlik fakültelerimiz, veteriner ve ziraat mühendisi odaları başkanlarımız bu anlamda kooperatiflerimiz ve bakanlığımıza bağlı tüm kamu görevlilerimizle çok verimli, çok anlamlı, sektörel anlamda Diyarbakır’ın yetiştirdiği ürünlerinin bugünün ve geleceğini konuştuğumuz bir toplantı yapmıştık. Bu toplantıda gündeme gelen konuları tüm kamu yöneticisi arkadaşlarım, Valimizin nezaret ve denetiminde hem gündemlerine aldılar hem de o günden bu yana çözüm için çalışmaktalar” şeklinde konuştu.
 
        Tarımın stratejik ve insan neslinin devamı için zorunlu olduğunu belirten Vali Güzeloğlu: “Bugünde ziraat odalarımız ziyaret ederek 12 ziraat odamızın değerli başkanıyla kendi çalışmalarını dinleyeceğiz. Ziraat odalarımızda ve üye tüm çiftçilerimizde gündemdeki konularla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağız. Öncelikle belirmek istiyorum ki tarım tüm dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi Diyarbakır’da da stratejik bir sektörümüz insanın ve insan neslinin yaşaması için zorunlu olan gıdayı üreten, bitkisel ve hayvansal olmak üzere vazgeçilmez üretim alanımız Diyarbakır’da da bu konuda çok önemli bir potansiyelimiz ve buna bağlı olarak zenginliğimiz söz konusu Diyarbakır bildiğiniz gibi bitkisel üretimde, Türkiye’nin çok önemli bir üretim merkezi” ifadelerini kullandı.
 
        Diyarbakır’ın tarımsal ve hayvansal üretimde Ülkemizde önemli bir yerde olduğunu altını çizen Vali Güzeloğlu: “Bugün itibariyle kırmızı mercimekte üretimde Türkiye 1.si, üzümde Türkiye’de en fazla üzüm üreten 2. İli, buğdayda Türkiye’de 3. Sırada en fazla buğday üreten bir İl, Pamukta Türkiye’nin en fazla 4. Üretimini gerçekleştiren ili, mısırda ve diğer ürünlerde de 5,6 ve 7. Sıralarda. Baktığımız zaman temel girdilerde hububat ve pamukta Türkiye üretimini belirleyen bir büyükşehir. Belirtmek gerekir ki sadece üretim yapmıyoruz hem pamukta hem buğdayda dünyanın en kaliteli buğday ve pamuğu üretme iddiasını da taşıyoruz. Şüphesiz bu üretime bağlı olarak, hayvansal üretim açısından da yine Diyarbakır’ın çok önemli bir hayvan varlığı ve hayvansal üretim gerçeği var özellikle belirtmek istiyorum az bilinen ama artık duyurmaya başladık İpek Böceği üretimin Türkiye’de en fazla gerçekleştiği il Diyarbakır. Bu konuda ziraat odalarımızın katkı ve çabasını İpek Böceği üretimi ve ipek böcekçiliğine bağlı olarak ipek üretimindeki proje katkı ve desteklerinden takdirle anıyorum ve teşekkür ediyorum. Öte yandan büyükbaş hayvan varlığı açısından Diyarbakır 2002 ile 2016 arasında yaklaşık yüzde 53 oranında hayvan varlığı sayısını arttıran ve özellikle yüksek verimli kültür ırkı dönüşümünde de Türkiye’de en önde, en fazla artış gerçekleştiren bir İlimiz. Küçükbaş hayvan varlığında da 2002 ile 2016 arasında yüzde 29 oranında bir hayvan varlığı artışımız söz konusu. Süt üretiminde de bugün itibariyle Diyarbakır yaklaşık 450 bin ton yıllık bir süt üretimine konu olan süt ürünlerinde ve süte bağlı ürün yetiştiriciliğinde de Türkiye’nin önemli bir üretim gerçeği ve üretim merkezi konumunda olan bir ildir. Bugün itibariyle bal üretimi Türkiye’de Diyarbakır’ı yaklaşık 15. Sırada buluşturmakta ama giderek bal yetiştiriciliğinde de Diyarbakır diğer bütün üretim boyutlarında olduğu gibi daha öne çıkmanın şuan itibariyle hem çalışmasını hem de planlamalarını arttırmaktadır” dedi.
 
        Silvan Projesinin tarım alanındaki üretim kapasitesine sağlayacağı faydadan bahseden Vali Güzeloğlu: “Diyarbakır’da tarımsal üretimin bir bütün olarak bakıldığında yakın gelecekte çok büyük ve çok önemli bir artış ve zenginlik projesi Silvan Projesidir. Bugün itibariyle sulanabilir alanlara 235 bin hektar daha, sulanabilir alan katılacak ve bir bütün olarak bakıldığında Diyarbakır sulanabilir bütün alanlarını böylelikle sulu tarımla buluşturacaktır. Bu halihazırdaki bitkisel üretimimizi yaklaşık 5 katına çıkartacak en az 5 kat artış yıllık Diyarbakır ve ülke ekonomisine yıllık 1.2 milyar tutarında doğrudan bir katkı sağlayacaktır. En önemlisi de bu yılda yaklaşık 300 bin kişilik doğrudan istihdamın sağlanması ve bu bereketli topraklarda, bereketli hilalin kadim topraklarında, üretimin artması, istihdamın artması İnşallah bereketin, refahın zenginliğin artması olacaktır. Toplam 8 baraj ve 23 sulama projesiyle 31 projesi olan Silvan Projesinde 8 barajımızın 4’ünü tamamladık. Şimdi sulama projeleri devam ediyor, bir barajımız ki en büyük proje Silvan Barajı, Silvan Projesi içerisinde o da yüzde 60’lar seviyesinde diğer barajlarımızla birlikte projenin bütünü Türkiye’nin 2023 yılı hedeflemesinde İnşallah 2023 yılında tamamlanacak, bu topraklar su ile buluşacak. Bu yakın geleceği şimdiden hazırlamak, şimdiden buna dönük çalışmalarımızı gerçekleştirmek, alanda çiftçimizin eğitilmesi, bilinçli su ve sulama yöntemlerinin öğretilmesi, üretilecek ve yetiştirilecek ürün ve ürün deseninin belirlenmesi, yetişecek ürünlerin tarımsal sanayide girdi olarak kullanılıp ham madde boyutundan artı değer taşınması ve şüphesiz tüm bunlarla birlikte Diyarbakır’ımızın sadece İlimiz değil Ülkemiz değil, dünya çapında bir tarımsal üretim merkezi haline getirilmesi şuanda en temel önceliğimizdir” dedi.
 
        Tarımsal ve hayvansal üretimde olası zararları ve kaybı önlemek için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Güzeloğlu: “Kamu kurumlarımız, Tarım Bakanlığına bağlı bütün birimlerimiz, Üniversitemiz, ziraat odalarımız kısaca tarım sektöründeki tüm paydaşlarımızla bu hedef noktasında kitlendik, birleştik. Ne ziyan edilecek bir damla suyumuz var ne ziyan edilecek bir karış toprağımız var. Doğru ürün, doğru yöntem ve yüksek gelir. Hedefimiz bu, bunun için Diyarbakır’ın potansiyelinde ürün ve gelir kaybına konu olan süne mücadelesinden başlayarak, yanlış sulama yöntemlerine, tarımsal üretimde buzağı ölümlerinden başlayarak, hayvancılık girdilerini ve ölçeğine bağlı olarak Türkiye’de bir ilk olarak Diyarbakır’da mevcut olan Diyarbakır Besi Organize Sanayi Bölgesinin geliştirilmesine kadar bir dizi çalışmalarımız var. Biliyorsunuz 2018 yılında Sayın Başbakanımızın açıkladığı Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde devam eden hükümetimizin çok büyük destekleri olacak, bunları çiftçilerimizde biliyor ama Diyarbakır adına da önemli olduğu için belirtiyoruz. Mazot desteği bu yıl 3 kat artacak Tarım Bakanlığı açısından ve bu çiftçimizin hem üretiminde hem de biraz önce belirlediğimiz hedeflerde İnşallah hedefin elde edilmesine çok büyük bir katkı sağlayacak. Bu noktada 2018’i Tarım Bakanlığımız ‘Buzağı Yılı’ ilan etti. Buzağıda hayvan varlığının erken ölümlerindeki yanlışlıkların, yetiştirmedeki hataların giderilmesi noktasında bu yıl önemli bir çabamız olacak ama en önemlisi hayvancılıkta aşı, küpe ve veterinerlik hizmetleri bu sene tamamen ücretsiz Tarım Bakanlığı tarafından.  Çok büyük bir girdi çok büyük bir destek hayvancılık varlığı adına da bizi gerçekten çok güçlendirecek bir katkı Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, hükümetimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
        
        Devletin tarıma verdiği desteklerden ve kaliteyi arttırma hedeflerini anlatan Vali Güzeloğlu: “Şüphesiz bu sene için Tarım Bakanlığımızın sertifikalı tohum desteği ve bununla ilgili çok ciddi özendirmesi var. Bu noktada sertifikalı tohum kullanılması üreticilerimiz için bir zorunluluk haline getirildi. Türkiye’de bugün Diyarbakır 72 bin tonluk sertifikalı tohum üretimiyle ülkemizde 3. Sırada yer almakta bu önemli çiftçilerimizin her birisinin yüksek verim getiren, yüksek ürün artışını gerçekleştiren sertifikalı tohum üretimine yönlendirilmesi temel önceliğimiz. Ziraat odalarımızın bu anlamda öncü bir katkı vermesini ve buna bağlı özel bir çabasını bizde destekleyeceğiz. Milli hayvancılık politikası temelinde 2018 yılı yani bu yıldan itibaren 3 yıl süre ile sözleşmeli üretim yapacak aile işletmeleri de desteklenecek bu da özellikle küçükbaş ve besicilikte çok önemli bir katkıyı sağlayacak. Bu noktada biz Valiliğimiz olarak Tarım İl Müdürlüğümüz ve Üniversitemizin değişik öğretim üyeleriyle alanda ziraat odalarımız desteği ve işbirliğiyle eğitim çalışmalarını, çiftçilerimizin bilinçlenmesini başlattık. İnanıyorum ki bu konu yakın gelecekte Diyarbakır’ı öncü bir konuma taşıyacak bitkisel ve hayvansal üretimin tüm boyutlarında biz Diyarbakır olarak yakın gelecekte dünyanın en önemli üretim merkezlerinden tarımsal üretimdeki bir büyükşehir olarak çok ciddi bir pay alacağız. Tabi önümüzdeki süreçte Tarım Bakanlığımızın destekleriyle kooperatifleşmeyi, ürün bazında ve özellikle kooperatiflerimizin pazar payının arttırılması noktasında yoğun bir çaba, yoğun bir katkılarımızın olacağını belirtmek istiyorum” dedi.
 
        Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Tarım Bakanımızın tarım alanındaki desteklerinin büyük olduğunu vurgulayan Vali Güzeloğlu:  “Temel amacımız hükümetimizin bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Tarım Bakanımızın açıkladığı temel desteklerle birlikte Diyarbakır’da bizimde hazır olmamız yakın bu gelecekteki beklentileri karşılayacak anlamda şuanda planlamalarımızı doğru yapmamız sektörü bir bütün olarak değerlendirerek, bitkisel ve hayvansal bütün sıkıntıları aşacak bir kararlılıkla çalışmamızdır. Bu noktada özellikle tarımsal kalkınma destek kurulunun, yakın gelecekte açıklanacak destekleriyle bitkisel ve hayvansal üretimde de önemli katkı ve proje desteklerinin sağlanacağını belirtmek istiyorum” dedi.
 
        Organik tarım alanında Diyarbakır’ın hedefinin en iyiler arasında olması gerektiğini belirten ve tarım alanındaki beklentilerini anlatan Vali Güzeloğlu: “Son başlık olarak ziraat odalarımızla birlikte yeni dönemde giderek yükselen, yüksek gelir getiren ve bilinçlenmeyle birlikte talebi artan organik tarım yetiştiriciliğinde de Diyarbakır’ın özellikle Eğil İlçemizden başlayarak öne çıkan bir üretim merkezi olma iddiasını da desteklediğimizi belirtiyorum. Bu konuda Diyarbakır organik tarım perspektifinde Türkiye’de giderek yükselen bir sırada ve zannediyorum ki 2023 hedefinde Türkiye’de organik tarımda ilk 10 il arasında üretim boyutu olarak yer alma noktasındadır. Ben 2018’in başlarken söylediğim gibi insanımız, İlimiz ve özellikle çiftçilerimiz için bereketli, bol kazançlı, sağlıklı geçen bir yıl olmasını diliyorum. Bugün ki toplantımızda değerli ziraat odası başkanlarımızla karşılıklı işbirliği yaparak daha iyiye nasıl ulaşacağımızı, sıkıntılar varsa nasıl çözeceğimizi iş birliği, güç birliği ama en önemlisi gönül birliğiyle Diyarbakır’ımızın tarımsal alanda ister bitkisel, ister hayvansal üretimde daha iyiye ve ileriye nasıl götürülebileceğini konuşacağız. Bakınız dünya cenneti bir ülkenin dünya cenneti bir kentindeyiz. Bereketli hilalin, bereketli topraklarındayız, şurada gördüğünüz ürünler ve görmedikleriniz bu toprağın bereketi, bunu arttırmak, çoğaltmak değil Diyarbakır’ı Türkiye’yi dünyayı Diyarbakır’dan beslemek mümkün bu iddiamız var bu heyecanımız var. Çok büyük projelerimiz var bu noktadaki heyecanlarımızla İnşallah bunları hayat geçireceğiz diyorum. Hepinizi tekrar bu duygu ve düşüncelerle sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.