Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen Limak Flarmoni Orkestrası ve ünlü Tenor Murat Karahan tarafından seslendirilen Zeki Müren şarkıları dinletisine katıldı.  

 

 

 

Programa Vali Güzeloğlu ve eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu’nun yanı sıra, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş ile İlimizin üst düzey yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 

 

“İnancımız, beklentimiz ve çabamız o dur ki Diyarbakır artık gelecek günlerde bu gibi sanat etkinlikleriyle daha sık  buluşacaktır.”

 

 

 

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in oğlu Batuhan Özdemir  tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasının ardından gecede davetlilere hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Sevgili çocuklar, hanımefendiler, beyefendiler tarih kültür ve inancın 10 bin yılı aşkın merkezi, birliğimizin, beraberliğimizin taşıyıcısı aziz Diyarbakır’ımızda böylesi güzel bir sanat akşamında sizlerle birlikte olmaktan ben de büyük bir mutluluk duyuyorum ve Diyarbakırlı kimliği ile ülkemizin ve dünyanın sayılı ve önemli işadamlarından Sayın Nihat Özdemir'in Limak Flormoni Orkestrası'nın Türkiye turnesinde Diyarbakır'da bu buluşmayı sağladığı için şahsım ve hepiniz adına Sayın Özdemir’e de teşekkür ediyorum. Gerçekte bu konser Diyarbakır'ın sanat, kültür ve tarih kokan zenginliğine hem yakışan bende tamamlayan bir buluşma oldu. İnancımız, beklentimiz ve çabamız o dur ki Diyarbakır artık gelecek günlerde bu gibi sanat etkinlikleriyle daha sık  buluşacak, Diyarbakır'ın sanatsever insanlarına tarih ve sanat kokan her bir köşesine bu benzeri buluşmalar çoğalarak   gelecektir.

 

 

 

Şüphesiz Limak uluslararası alanda da tanınan ülkemizde ve dünyada çok önemli yapılar büyük barajlar ve taahütler inşa eden kurum ama inanıyorum ki ve biliyorum ki Nihat Bey'in bana ifadesiyle bu değer noktasındaki katkılar kuracak Limak Flormoni Orkestrası belki herkesin gönlünde ve Limak kimliğinde çok daha özel ve güzel bir iz bırakacak. Zeki Müren eskimeyen şarkılarının orkestrasyonunda ve çok sesliliğinde belki sevgili Batuhan dedelerden, anneannelerden, babaannelerden bahsetti ama musiki öyledir ki dede ile torun arasına köprü kuran, eskimiyen hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyen  nağmelerdir. Müziğin dili yoktur. Gönül diliyle her çağa, her yaşa, her başa hitap etmektedir. Bizim musikimizde öyledir. İnanıyorum ki bu akşam da öyle bir gece geçireceğiz. Bu buluşmaya katkı sağlayan gerçekleştirilmesini planlayan herkese teşekkür ederken, bana iletilen iki selamı ben de sizleri iletiyorum. Birincisi Nihat Beyin özellikle selamı ki Batuhan da iletti. Biri de  burada anmadan geçmemek lazım o da benim çok özel dostum, Türkiye'nin çok önemli bir sanat adamı  bugün Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestransını yönettiği için aramızda olamadı. Sevgili Rengin Gökmen beyinde hepinize selamı var onuda iletmek istiyorum, şimdiden bu akşam bizlerle birlikte sanatı buluşturacak tüm sanatçılara da Diyarbakır’a hoşgeldiniz diyor, teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde "Zeki Müren Şarkıları" adlı konserde orkestraya eşlik eden Tenor Murat Karahan "Sanat Güneşi"nin sevilen ve unutulmayan eserlerini seslendirdi.

 

 

Konserde, "Şimdi Uzaklardasın","Duydum ki Unutmuşsun", "Elbet Bir Gün Buluşacağız" ve "Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar" adlı şarkılara zaman zaman Vali Güzeloğlu ve eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu ile  katılımcılar da eşlik etti.