Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Hanımefendi Ayşe Güzeloğlu 15 Temmuz Demokrasi şehitleri polis memuru Halit Gülser ve sivil şehit Mehmet Karaaslan’ın ailelerini ziyaret etti.

 

Ziyarette Vali Güzeloğlu ve eşi Hanımefendi Güzeloğlu’na Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve eşi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve eşi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Bağlar İlçe Kaymakamı Tolga Toğan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve eşi refakat etti.

 

İlk olarak Şehit Polis Memuru Halit Gülser’in ailesini ziyaret eden Vali Güzeloğlu, eşi Hanımefendi Güzeloğlu ve beraberindekileri Şehit Polis Memuru Halit Gülser’in yakınları karşıladı. Daha sonra aile yakınlarına taziye dileklerini ileten Vali Güzeloğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Güzeloğlu şöyle konuştu: “Değerli basın mensuplarımız;  bugün 15 Temmuz hain darbe girişiminin şehitlerinden Diyarbakır'ımızın evladı Özel Hareket polisimiz Halit Gürsel'in Baba ocağındayız. Garnizon Komutanımız, Milletvekilimiz, Büyükşehir Başkanımız, Cumhuriyet Başsavcımız, Emniyet Müdürümüz Jandarma Komutanımız, Ak Parti Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz, hocamız,  ilçe kaymakamımız,  eşlerimizle birlikte hem Ömer kardeşime hem değerli eşine başsağlığı dilemek, milletçe kendilerine olan şükran duygularımızı sunmak ve Halit’imizi rahmetle bir kez daha anmak için bir aradayız. Dün Halit’in mezarını Pekmezciler Köyümüzde ziyaret edip orada Fatihalar ile andık. Diğer tüm şehitlerimiz ile birlikte Halit'in ruhuna Ulu Cami'de Mevlidi Şerif'i ve Kuran-ı Kerimi okuduk. Milletçe hep birlikte 15 Temmuz hain darbe girişiminde dimdik ayakta duran, imanlarıyla tanka, topa,  tüfeğe ve silaha karşı durarak o hain darbe girişimini bertaraf eden, devletin birlik, beraberliği ve bekası için şehadete yürüyen bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Şehitler bu toprakların mührüdür. İlelebet Türkiye Cumhuriyeti devletimizin payidar olacağını; milletimizin bahtiyar olarak inşallah sonsuza kadar yaşayacağının şahitleridir.

 

 

Bu millet, birlik ve beraberlik içerisinde, geleceğe kararlı adımlarla her geçen gün gelişen ve güçlenen bir ülke olarak yoluna devam edecek.

 

Biz 15 Temmuzu unutmadık; unutturmayacağız. 15 Temmuz ihanetinin tüm unsurlarını buna dönük işbirlikçilerini şu anda adalet sistemimiz yargılıyor ve en ağır cezaya çarptıracak. Ama bilinmelidir ki bu ihanetin işbirlikçilerinin esas en büyük cezası hem bu dünyada hem de inancımız açısından ebedi olan dünyamızda, Allah'ın gazabına ve bütün inananların bu noktadaki bedduasına konu olmalarıdır. Milleti ve devleti bir bütün olarak geleceğe taşımak noktasındaki bu ihanet, inşallah hiçbir şekilde bir daha tezahür etmeyecek.  Bu millet, birlik ve beraberlik içerisinde, geleceğe kararlı adımlarla her geçen gün gelişen ve güçlenen bir ülke olarak yoluna devam edecek. Bütün bu yolculuğumuzda şehitler gönlümüzde ve kalbimizde ve aklımızda hep yaşayacaklar. Çünkü biz biliyoruz ki inancımıza göre şehitler ölmez. Şehitler Peygamberin yoldaşı olarak haşr olunacak en yüce makamda, en başta ailelerine çevrelerine şefaat ederek, inşallah onlara da onların kurtuluşuna da vesile olacaklar.  Ben tekrar böylesi bir kahramanı yetiştirdiği için Ömer kardeşime teşekkür ediyorum. Allah razı olsun annesinden, babasından Rabbim şehitlerimizden razı olsun. Makamları cennet olsun.”

 

Konuşmanın ardından şehit polis memurunun ruhuna okunan duaların ardından Vali Güzeloğlu, eşi Hanımefendi Güzeloğlu ve beraberindekiler alandan ayrıldı.

 

Daha sonra 15 Temmuzda Şehitler Köprüsünde şehit olan Mehmet Karaaslan’ın ailesinin yaşadığı evi ziyaret eden Vali Güzeloğlu, eşi Hanımefendi Güzeloğlu ve beraberindekileri burada şehidimizin abisi ve yakınları karşıladı.

 

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şöyle konuştu: “Diyarbakır şehidimiz Mehmet Karaaslan’ın abisinin evindeyiz. O gece imanıyla, kararlılığıyla dimdik, o darbe girişimini gerçekleştiren hainlere karşı duran ve sivil bir vatandaş olarak devletine bağlı, Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla İstanbul’da Şehitler Köprüsüne giderek tüm bu hain darbe girişiminin taraflarına karşı, imanlı göğüsleriyle duran ve orada şehadete kavuşan kahramanlarımızdan birisi Mehmet.

 

Biz biliyor ve inanıyoruz ki şehitler ölmez. Onların dik duruşu bizim gücümüz ve güvenimiz. O gün sadece ve sadece bu ülkenin onurlu bir yurttaşı olarak Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyarak demokrasisine, devletine, değerlerine, bayrağına ve ezanına sahip çıkarak alanlara çıkan kahraman evlatlarımızdan biriydi Mehmet ve rabbim ona şehadeti nasip eyledi. Allah gani gani rahmet eylesin. Makamını cennet eylesin. Biz Diyarbakır’ın bir evladı olarak tüm şehitlerimizle birlikte Mehmet’i de rahmet ve minnetle anıyoruz. Değerli abisine, değerli eşine, çocuklarına, babasına, annesine ve bütün yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Böylesi bir kahramanın evladı, kardeşi, babası olmaktan da hepsi adına büyük bir onur olduğunu belirtiyorum. Rabbim şefaatinden başta ailesini ve hepimizi nasiplendirsin. Bu millet böyle büyük bir millettir. Bu devlet kutlu bir devlettir. Değerlerine sahip çıkan korkmadan, gözünü kırpmadan tehdit ne olursa olsun, aşılmaz bir sıra dağlar gibi duran imanlı göğüsleriyle bu vatana devletine, değerlerine sahip çıkan evlatlarındır. Onların bu dirayeti, bu iradesiyle inşallah bize emanet ettikleri bu vatanı bu devleti sonsuza kadar ilelebet payidar kılacağız. 15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız. Şüphesiz her 15 Temmuz’u anarken şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla milletçe bir kez daha anacağız. Ben şehidimize rabbimden rahmet diliyorum. Makamı cennet olsun, âli olsun diyorum.”

 

Konuşmanın ardından şehidimizin ruhuna okunan duaların ardından Vali Güzeloğlu, eşi Hanımefendi Güzeloğlu ve beraberindekiler şehit evinden ayrıldı.