Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Vakıfbank Diyarbakır Zirvesi çerçevesinde düzenlenen geceye katıldı.
 
Programa Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alptekin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan tarafından gerçekleştirilen açış konuşmasının ardından gecede yatırım filmi izlendi.
 
Programda bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Sivil, sosyal ve ticari kesimin değerli temsilcileri ve bu güzel toplantı vesilesiyle Diyarbakır’ımıza gelen çevre illerin ve bölgemizin gerek ticari gerekse finans kesimin değerli temsilcileri öncelikle ülkemizin en önemli ve değerli bankalarından biri olan Vakıfbank’ın Diyarbakır da böylesi bir buluşmayla ilimizin ve ülkemizin kalkınması, hassasiyetle böyle bir etkinliğin gerçekleştirilmesini tebrik ve takdir ettiğimi belirtmek istiyorum. Vakıfbank’ın üzerinde bizi biz yapan değerler temelinde ve medeniyet geçmişimizin en önemli kurumsal kimliği olan vakıf anlayışı üzerinde gelişen Vakıfbank’ın tamda buna yakışır bir şekilde Anadolu’nun ve ülkemizin en önemli ve en yoğun vakıf eserlerine sahip Diyarbakır’ımızda böylesi bir buluşmayı gerçekleştirilmesini de anlamlı buluyorum.
 
İki gündür vakıf temelinde Diyarbakır’da çok anlamlı buluşmalar gerçekleşiyor. Dün Sayın Başbakan Yardımcımızla Vakıflar Genel Müdürlüğü Türkiye’deki tüm çalışmalarını Sayın Başbakan Yardımcımızda Diyarbakır’da değerlendirmeye aldı. İki gün süren bu etkinliğin hemen peşi sıra bugün Vakıfbank’ımız tüm kadrosuyla Diyarbakır’da. Bu Sayın Genel Müdürün ve Yönetim Kurulu Başkanımızın açıklamalarındaki aslında değişen hizmet anlayışının, Türkiye’ye bakışın ve insanı merkez alan, hizmeti önceleyen bir yönetim anlayışının yansımasıdır. Türkiye’nin bir bütün olarak alınması, her bir dinamik ve değerinin bu yarış ve süreçte bunun içinde olması ve her kentin kendi temel kalkınma perspektifinin oluşması şüphesiz temel önceliğimiz. Bazı kentleri yorumlarken sadece kendisiyle sınırlı görmeden, çevresine bir çekim alanı ve belirleyici merkezi olarak değerlendirilmesini de unutmamalı. İşte tam da Diyarbakır bu tanımın kentidir.
 
Diyarbakır sınırların çok ötesinde belirleyici, etkileyici, yönlendirici bir büyükşehirdir. İnsanlık tarihinin ve medeniyet geçmişimizin kadim kenti, inancımızın bu aziz kenti, insanıyla sahip olduğu potansiyeli ve dinamikleriyle sadece kendisini değil; kendisinden çok daha ötesini etkileyen, yönlendiren ve belirleyen, ekonomik, sosyal ve toplumsal anlamlı tanımlayan bir kenttir. Bu açıdan Diyarbakır’da ki bu buluşma sadece Diyarbakır’da asla sınırlı değil, çevresini, bölgesini ve şüphesiz ülkeyi çok olumlu etkileyen bir buluşma olacaktır.
Bankacılığın kendi değerleri ve şüphesiz perspektifini yanı sıra vakıf medeniyeti temelinden gelen bir anlayışla kalkınmada ekonomik kazancın yanında, sosyal bir faydayı sağlayan bir bakışla değerlendirmesi de esastır. Çünkü kazanç sadece bilançolar buna bağlı değerlerle kazançlar değil; gerçek kazanç ve kazanım insani değerler ve bununla ilgili şüphesiz gelişmelerdir. Gerçek kalkınma sosyal kalkınmayla tamamlanıp taçlanmak zorundadır. Onunda merkezi insandır. Devleti insan için yaşatan, hizmeti bu lafta yorumlayan vakıf anlayışını bırakın insanı, yaratılmış her canlıyla tanımlayan bir geçmişin temsilcisi ve geleceğe taşıyıcısıyız.
 
O yüzden anlam dolu ve inanıyorum katılan herkes için yara sağlayıcı bir buluşma olduğuna inanıyorum. Diyarbakır’ımız da son günlerde sürekli artan bu buluşmaların Diyarbakır’ın hakkettiği, bölgenin beklediği ve gerçek Diyarbakır’ın anlaşıldığı buluşmalara katkı sağlamasını diliyorum. Diyarbakır’ın birlik ve beraberliğimiz içersinde kalkınan ve gelişen ve her gelecek gün güçlenerek geleceğe akan Türkiye’de katkısı ve kazanımının bitmeden sürmesi, bu heyecanın eksilmeden çoğalmasını diliyorum.”
 
 
Konuşmaların ardından Diyarbakır Zirvesi, pasta kesimi ve toplu fotoğraf çekimi ile devam etti.