Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Tarıma Dayalı İhtisas (BESİ) Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret etti. Burada incelemelerde bulundu.
 
        Ziyarette Vali Güzeloğlu’na, Vali Yardımcısı Hacı Hasan Gökpınar, Vali Yardımcısı Vekili ve Bağlar Kaymakamı Tolga Toğan, Tarım İl Müdürü Ertan Atalar, Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil ve ilgili kurumların müdürleri ve yöneticileri eşlik etti
 
 
        Burada yetkililerden bilgi alan Vali Güzeloğlu, daha sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Değerli basın mensuplarımız bugün Türkiye'de bir ilk olan ve Türkiye'nin tarım ve hayvancılık varlığına çok büyük katkı sağlayan Diyarbakır tarıma dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesindeyim. Öncelikle burada bulunan çok değerli başkanlarımız, üreticilerimiz ve buraya emek veren bütün kamu yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum

        Bir ilk olan ve çok başarıyla bugüne kadar gelen bu projemiz, Türkiye'de hayvan varlığını özellikle kültür hayvan varlığını çoğaltmak, bununla ilgili modern hayvancılık hem şartlarını hem de beslemesine dönük temel girdileri sağlamak, bir bütün olarak sadece hayvan yetiştiriciliği değil; yemden hayvan sağlına kadar bu havza ve bu alan içerisinde bütün ihtiyaçları karşılayacak bir organize altyapıyı sağlamak hedefiyle kuruldu.  Yüzde altmış Ticaret Borsamızın, yüzde yirmi Sanayi Odamızın, yüzde yirmi de Esnaf Odamızın ortaklığıyla yani aslına baktığımız zaman sivil ve reel kesimin sahiplendiği altyapıdan bugüne kadar mali ve idari anlamda sorumluluklar üstlendiği, ama bizim de devlet olarak kredilerle, gerek hibe gerekse de kredi destekleriyle sağladığımız çok güzel bir model. Şuan itibariyle biraz önce il müdürümüz açıkladı. Diyarbakır Türk tarımında ve hayvancılığında her gelecek gün daha iddialı bir düzeye geliyor. 2002'den bugüne kadar baktığımızda büyükbaş hayvan varlığımızı tam yüzde yetmiş iki arttıran bir büyükşehiriz. Bu çok büyük bir sıçrama, çok büyük bir dönüşüm, çok büyük başarı ve bunun alt başlığında da bu artışın en büyük payı kültür ırkı olarak artış. Yerli ırkta düşüşler tabi aynı oranda devam ediyor. Bizim hedefimiz Diyarbakır'daki büyükbaş özellikle hayvan varlığında en kısa süre içerisinde bütün hayvan varlığımızı kültür ırkına dönüştürmek ve böylelikle verimi ve buna bağlı geliri en yüksek düzeye çıkarmak.

        Burada ki altyapı tamamlanmış durumda. Şimdi bitmiş parsellerimizde üretimlerimiz ve besi faaliyetlerimiz devam ediyor bugün böyle bir işletmemizdeyiz ona misafir olduk.  Gelirken baktım siz de baktınız birçok parselde İnşaat çalışmalarımız devam ediyor en kısa süre içerisinde onlarda tamamlanacak ve tüm bu alanındaki işletmelerimiz bittiğinde 15 bine yakın büyükbaş hayvan varlığı burada kültür olarak besi olarak olmuş olacak. Bu tabi sadece burayla sınırlı değil buradaki varlık Diyarbakır ve bölge hayvancılığı açısından da artık katma değer üretecek, buradaki işletmelerden ve işletmeye bağlı çalışacak diğer ilişkili kurulacak yerlerden yüksek bir gelir ve yüksek bir üretim bekliyoruz.

        Türk tarımında son yıllardaki bu büyük değişim ve dönüşüm altı çizilmesi gereken bir husus. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliğinde hükümetimizin, Sayın Başbakanımızın ve Tarım bakanımızın, biliyorsunuz; bir önceki bakanımız Sayın Mehdi Eker Bey Diyarbakır milletvekilimizdi.  Çok uzun yıllar Türk tarımına hizmet etti. Şimdiki Sayın Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba yine komşu ilimiz Şanlıurfa Milletvekili her ikisi bölgenin hem milletvekilleri hem de Türk tarımının, Türk hayvancılığın reel olarak değerlendirilmesini çok iyi bilen değerli temsilcileri.

        Yeni dönemde tarım bakanlığımızın gerek bakanlık olarak, gerekse kırsal kalkınmayı destekleme birimi üzerinden bu hibe ve destekleri devam edeceğini ifade ettiği il müdürümüz. Biraz önce sizlerde duydunuz ama altını tekrar çizmek gerekir 400 milyon Türk lirasını aşkın bizim doğrudan Diyarbakır çiftçimize aktardığımız bir hibe desteğimiz var. 160-170 milyon civarında kredi desteğimiz var. İkisini topladığımız zaman yaklaşık 600 milyon Türk lirasına ulaşan hakikaten bu değişimin gerçekleştirilmesini sağlayan ve ana temel sermaye ile bir anlamda üreticilerimizin emeğini buluşturan çok büyük bir katkımız var. Şu anda da bu organize besi bölgemizde son yatırımlar için inşallah kısa bir süre sonra kırsal kalkınmanın tekliflerinin açılmasını ve çağrının yapılmasını bekliyoruz.

        O da geldiği zaman bu anlamda diğer yatırımlarında en kısa zamanda hayata geçeceğini biliyoruz. Bu noktada bu iş birliğimiz devam edecek siz biliyorsunuz tarım çok stratejik bir sektör. İnsanın beslenme ihtiyacını karşılayan ve şüphesiz vazgeçemediği bir stratejik sektör. Gerek bitkisel gerekse hayvansal üretim de çok büyük bir potansiyele sahibiz. Türkiye olarak ama Diyarbakır'a baktığımız zaman da Türkiye'de adeta Türkiye'nin tarımsal alt yapısını ve hayvansal vardığında en önemli ve belirleyen merkezlerinden biriyiz. Şu an itibarıyla yılda Bir milyon beş yüz bin tona ulaşan bir buğday ve totalde hububat üretimimiz var. Âmâ bu bunun altını çizmek gerekir ki inşallah 2018 sonu gibi hedeflediğimiz Silvan projesiyle bittiği zaman iki katına çıkacak ve doğrudan Bitkisel ve hayvansal üretimde 300 bin kişiye istihdam sağlayacak bir bereketi, zenginliği, refahı Diyarbakır’a taşıyacak.

        O nokta da Diyarbakır İnşallah Sadece Türkiye için değil ülkemizin ötesi dünya için bir Bitkisel ve hayvansal üretim merkezi ve adeta bunu belirleyen bir kenti olacak. Şimdiden bunun çalışmalarını yapıyoruz. Gerek yeni sulanacak alanlarda oradaki ürün ve üretimin desenini gerekse bunun bitkisel üretimini yanında hayvansal üretimle birleştirilmesi ve en önemlisi tarımda artı ve katma değer üretecek gıda sanayinin Diyarbakır dönük gelişmesi ve güçlenmesi adına bu çabamızla çiftçimizin eğitimleri, bilinçli sulama dahil bitkisel üretimde yüksek gelir getirecek ürünlere yönelmesi o perspektifte hayvansal üretimde desteklenerek ve bilinçlendirilerek ifade ettiğimiz gibi kültür ırkına dönüştürülmesi hep bir entegre çabanın, bir gayretin inşallah ortak sonucu olarak; Diyarbakır’ımız ve ülkemiz için çok hayırlı sonuçlar doğuracak. Bu perspektifte ben, bu çok güzel projeyi hayata geçirerek bu günlere gelen, emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.
Devlet olarak üreticimizin yanında olduğumuzu özellikle yanında olduklarınızı belirtmek istiyorum temel sorunların da birazdan ve beklentilerde tekrar değerlendireceğiz ama Türkiye ye bir ilk model olan bu projemizde hedefimizin Buranın sınırlarıyla ve işletme sayısıyla sınırlı olmadığını söylüyorum. Gelen ve gelecek olan ki geliyor şuan talepler doğrultusunda hemen biz bu alan büyüklüğümüzü, İnanıyorum ki çok kısa bir süre içerisinde ötesine taşıyacağız. Katkı destek hibelerle daha fazla alanda daha çok sayıda bir ihtisasa besi organize bölgesine ikinci denilebilir. Daha genişletme denilebilir. Adım atacağız çünkü bu bir zorunluluk. Diyarbakır adına ve kapasitemiz adına ben tekrar Burada olmaktan duyduğum mutluluğu belirtiyor; burada olan ve emeği olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

        Konuşmasının ardından Vali Güzeloğlu, Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Bölgesi gezerek burada incelemelerde bulundu.