Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından düzenlenen GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi Tanıtım Toplantısı’na katıldı.
 
 Toplantı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil yaptığı konuşmada: “10 bin yıllık bir öykünün destansı toprakların değerlerine sahip çıkan bir projeyle karşı karşıyayız bugün taşına toprağına insanına meftun olduğumuz GAP Bölgesinin vazgeçilmez bir destinasyon haline gelmesini sağlayacak projemizi anlatmak, sizlerle bölgenin dünyaya açılmasını sağlayacak markamızın Mezopotamya’nın geldiği aşamayı paylaşmak istiyoruz. Hepiniz hoş geldiniz tekrar biz GAP idaresi olarak bu konu üzerinde çalışmayı sürdürürken ancak sizin katkı ve çabanızla turizm odaklı tanıtım projemizin yarattığı destinasyon yani Mezopotamya, 2023 Türkiye’sinin vazgeçilmez turizm markası haline gelecek buna inanıyoruz.
 
İnsanlık tarihi uzun bir öyküyse eğer bu öyküye ilk zanaatkâr, ilk çiftçi hatta ilk mimar, şehir plancısı, belki de ilk girişimci ilk tarih yazıcısı ilk kanun koyucusunu yetiştiren bu topraklarda Mezopotamya ile başlamak gerekir.
 
Bizde onlarca yıldır kamu kuruluşu olarak bölgeye hem sektörel hem de insan kaynakları açısından gelişmesi için çalışıyoruz. Başkanlık olarak sizin de yakından takip ettiğiniz gibi bölgesel aktörlerin ve tek tek idarelerin yüklenemeyeceği yatırımları üstleniyor, sürdürülebilirlik ve yerel kalkınma için planlama, işlev kazandırma, araştırma, geliştirme, ilişkilendirme ve tanıtım gibi çalışmaları yapıyoruz ve destekliyoruz. Bu çerçevede 2014 yılında bölge turizmin geliştirilmesi amacıyla GAP bölgesi turizm odaklı tanıtım ve markalaşma projesini başlattık” dedi.
 
Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Değerli konuklar, sevgili basın mensupları, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın, Mezopotamya başlığı altında Diyarbakır’ımızın içinde bulunduğu bölgenin Turizm potansiyelini harekete geçirme, var olan değerleri bir bütün olarak değerlendirme ve geleceğe dönük, bölgenin kalkınmasına dönük bu önemli buluşmasında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Sözlerimin başında böylesi anlamlı, yararlı ve kalıcı bir buluşmayı ve çalışmayı gerçekleştirdiği için değerli başkanımız ve sevgili kardeşime, Bölge İdare Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum.
 
Çok güzel bir sunumla başladı bu tanıtım gerçekte orada kısa ama anlamlı bir şekilde ifade edildiği gibi, bu topraklar insanlığa ait değerlerinin, gelişmenin, bilinen kültürel ekonomik ve sosyal bütün sürecin hem tanığı, hem hazırlayıcısı, hem de taşıyıcısıdır. Diyarbakır Dicle ile bütünleşen 10 bin yılı aşkın bir tarihin bugün yaşayan ve canlı bir şekilde bize ulaştıran adıdır. Bu birikim, bu köklü geçmiş, bu zenginlik, taşında, toprağında, suyunda kısaca Diyarbakır’ı Diyarbakır yapan her noktada karşımızdadır.
 
Diyarbakır’ın tanınması ve Diyarbakır’ın anlaşılması aslında insanlık tarihinin, insanlığın bilinen bütün geçmişinden bugüne, üretiminin ve şüphesiz gelişiminin de anlaşılması demektir. Bu noktada bu çalışmanın bir bütün olarak bölgede ama özel olarak Diyarbakır'da kalıcı ve sürdürebilir bir başlangıç olmasını diliyorum. Bizler bu kadim geçmişin ve zenginliğin bugün hem korunmasını, hem de doğru anlaşılarak geleceğe taşınmasını sağlamakla sorumluyuz. Bugün dünyada bu zenginliği sunabilen ve buna sahip olabilen çok az ülke ve kentler var. 10 bin yılı aşkın bir geçmişten bugüne gelen Diyarbakır’ın bir görkemi, bir heybeti, bir derinliği ve bir zenginliği var. İl genelinde ve bütünlüğünde gerek kamu yatırımlarınız, gerekse belediyelerimizin çalışmalarında da önceliğimiz ve şüphesiz bu noktadaki gayretimiz var. Bu çalışmanın bunu tamamlayıcı ve zenginleştirici bir çalışma olmasını bekliyorum. Dikkat ederseniz son yıllarda Diyarbakır’ın sahip olduğu bu zenginlikleri bir bütün olarak ele alma yolunda hükümetimizin ve şüphesiz bütün Diyarbakır meselelerinde olduğu gibi bu konuda da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çok önemli bir ilgisi ve desteği var. Sadece Sur bölgesinde bölücü terör örgütü PKK'nın ihaneti ile ortaya çıkan yıkımın sonrasında 3 milyar Türk Lirasına dönük bir büyük bir bütçeyle Diyarbakır’ın ve Sur ‘un yeniden eski ihtişamıyla ve daha güzel bir şekilde geleceğe taşınması noktasında bugün devam eden çalışmalarımız var.
 
Sadece bir tarihi geçmişi değil kentin geleceğe taşınmasında Sur’u bir merkez olarak alan, tarihine tanıklık eden ve o zenginliğini yaşatan bir bölge olarak Sur ’un yeniden kazanılması ve bu anlamda devam eden çalışmalarla sadece Diyarbakır ve ülkemiz için değil, tüm dünya için bir çekim merkezi olmasını dönük projelerimiz var. Sur bunu hak ediyor mu, evet Diyarbakır bunu bekliyor mu, evet ve şüphesiz tüm dünyada bu zenginlikte buluşmayı istemekte.
 
Kültürün, inancın, medeniyetin her boyutta karşımıza çıktığı bir Diyarbakır’ın üzerindeki bu ağırlıklardan ve şüphesiz yapılması gereken ama eksik kalan noktalardan arındırdığınız zaman bu kent yaşayan, her noktasıyla insana dokunan ve herkesin bir şeyler bulacağı bir çekim merkezidir. İnancın, kültürün ve şüphesiz insanlık değerlerinin buluştuğu, her şeyiyle somut olan ama somut olmayan kültürel miras açısından da bir hazinedir. Bizim amacımız, çabamız ve gayemizde tam da bu noktada bu buluşmayı en kısa zamanda ve en sağlıklı olarak gerçekleştirmektir.
 
Bakınız değerli Başkan konuşmasında, turizmin ne kadar etkileyici ve birçok sektörü harekete geçirecek bir ekonomik alan olduğuna değindi, doğrudur. Şüphesiz hizmetler sektörünün ve dış gelir kalemlerinin en önemlisi turizmdir. Ülkemizin adına da dünya adına da. Fakat ekonomik getirisinin yanında, şüphesiz eklemek ve ilave etmek gerekir ki daha büyük kazanç bu Ülkeyi, Diyarbakır’ı, bu insanları ve bizim kültürümüzü gelen herkesin anlamasıdır. Çünkü burada kardeşlik var, burada sevgi var, burada bu topraklar hoşgörü var, bir arada yaşama kültürü var, ötekileştirmeden kucaklayan insana yaratılmış en değerli varlık olarak değer veren ve onu sahiplenen yüce Dinimizin anlayışı ve yaşayan tavrı var, Ulu Cami’den başlayarak bu büyük, muazzez Dinin asırlardır şahidi olan yapılar var, Allah dostu, gönül insanları var.
 
Bugün insanlığın aradığı huzurun, kaybettiği değerlerin belki kazanılmasında da Diyarbakır’ın söyleyeceği, aktaracağı ve ifade edeceği çok şey var. Eminim ekonomik kazancın yanında, insanlığın en çok aradığı bu değerlerin canlı ve yaşayan tanığı Diyarbakır’ın bu noktada kazanacağı ve aktaracağı çok şeyler var. Ben bütün çalışmalarımızda temel hedefimiz olan Diyarbakır’ı anlamak, yaşamak ve geleceğe aktarmak noktasında bu projenin de önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum ama bu proje ötesinde de GAP Bölge İdari Başkanlığı’mızın bugüne kadar yaptığı, gerek İlimiz gerek bölgemiz için çok değerli çalışmalar olduğunu da biliyorum ve Değerli Başkana ve ekibine tüm bu çalışmaları için teşekkür ediyor. Toplantımızın ve buluşmamızın, İlimiz, bölgemiz ve Ülkemiz için hayırlar getirmesini diliyorum. Bir vesile bu mübarek kandil gününde de hepinizin ve hepimizin kandilini tebrik ediyorum. İslam âlemine ve tüm insanlığa, sevgili Peygamberimizin dünyaya teşrif ettiği bu mübarek günün, barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyor, bu duygularla hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.
 
Toplantı, tanıtım filminin izlenmesi ve proje hakkında bilgilendirme sunumlarının yapılmasıyla sona erdi.