Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde bulunan Mermer Jandarma Karakolu’nun yeni hizmet binası açılış törenine katıldı.
 
Törende, Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra ; 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, 8. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcısı Tolga Toğan, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, çeşitli kurum müdürleri, Sur İlçesi muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
 
Tören programı, Mermer Jandarma Karakolu Komutanlığı’na 24 Mart 2016 tarihinde düzenlenen bombalı saldırı esnasında Şehit olan 3 asker başta olmak üzere ebediyete uğurlanan tüm Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Mermer Jandarma Karakol Komutanlığı ile ilgili bilgilerin Jandarma Binbaşı Levent Kayasar tarafından verilmesinin ardından Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu tarafından bir konuşma yapıldı. konuşmada şunları söyledi:” Değerli Garnizon Komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Cumhuriyet Başsavcım, değerli İl Jandarma Komutanımız, Hava Üs Komutanımız, İl Emniyet Müdürüm,  Jandarma Teşkilatımızın çok seçkin mensupları, çok değerli muhtarlarımız, Diyarbakır ve Sur’umuzun sivil toplum yöneticileri, çok sevgili Diyarbakır’lılar. Sur İlçemizin Mermer Karakolunu bugün yeniden büyük ve güçlü Türkiye’ye yakışır şekilde insanımızın hizmetine sunmanın, Jandarma Teşkilatının kanunlarla kendisine verilen başta can ve mal emniyeti olmak üzere bütün görevleri için ideal bir şekilde bugün hazır hale getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
 
 Sözlerimin başında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, devletimizin ve milletimizin bekası özgür ve hür yaşaması, nazlı bayrağımızın ilelebet gönderimizde nazlı nazlı dalgalanması, ezanımızın semalarda dinmemesi adına hayatlarını feda eden bütün Aziz Şehitlerimizi ve 24 Mart 2016’da bu düstur ve sorumlulukla Mermer’de görev yaparken vatandaşına bölge ve sorumluluk sınırı içerisindeki her insanın can ve mal emniyetine dönük kahramanca duruşu ve görev bilinciyle burada ifa ederken hain terör örgütü PKK’nın saldırısı sonucunda hayatını kaybeden Mermer Karakolu Şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum, ruhları şad mekânları cennet olsun. O gün yaralanan gazilerimize sağlık diliyorum.
 
İnsanlık fedakârlıklarının en büyüğü olan canlarını bu vatan için, devlet için, bayrak için, ezan için, iman için, feda eden Aziz Şehitlerimiz geleceğe doğru ve kararlı büyük yürüyüşümüzün en büyük güvencesidir
 
Bilinmelidir ki bu toprakların her bir karışı Şehit kanları ile sulanmış, bir büyük emanet olarak alınmış ve sonuna kadar yaşatmaya ant içilmiş, bu doğrultuda binlerce Şehidi kara toprağın bağrına vermiş mukaddes vatan topraklarıdır. Bizler bir büyük devlet ve millet olarak geleceğe kararlılıkla yürürken Aziz Şehitlerimizi hiç unutmayacağız. Onların canlarıyla ortaya koydukları fedakârlıkları daima millet olarak hatırlayacağız. Rahmet, saygı ve minnetle onları anacağız. İnsanlık fedakârlıklarının en büyüğü olan canlarını bu vatan için, devlet için, bayrak için, ezan için, iman için, feda eden Aziz Şehitlerimiz geleceğe doğru ve kararlı büyük yürüyüşümüzün en büyük güvencesidir. Şehitler tepesinin yalnız olmadığını ve hiçbir zaman boş kalmadığını gösteren aziz kahramanlarımızdır. Bugün de aynı şehitlerin safında, onların kararlılığında ve imanlı duruşunda bu ülkenin her bir köşesinde askerimiz, polisimiz ve korucularımız aynı iman ve şuurla dimdik ayaktadır. İç ve dış bütün tehdit hain ve niyetlere karşı bu iman, aşılmaz ve sarsılmaz yenilmez sıra dağlar gibi duran en büyük güç kaynağımızdır. Nereden gelirse gelsin hangi ihanetle ve iç ve dış işbirliğiyle desteklenirse desteklensin bu büyük millet bütün ihanetleri ve bütün bu tehditleri bertaraf edecek, kararlılıkla yoluna İnşallah güçlenerek devam edecektir.
 
Bugün Türkiye bölgesinde ve küresel ölçekte hakkı, adaleti ve insanlığın temel değerlerini savunan belki de yegâne ülkedir
 
        Bugün Türkiye bölgesinde ve küresel ölçekte hakkı, adaleti ve insanlığın temel değerlerini savunan belki de yegâne ülkedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bölgede ve dünya üzerinde yaşayan bütün ve yaşanan eşitsizliklere karşı dik duruşumuzu sergilemek, adaleti temin ve tesis etmek ve şüphesiz bütün tehditleri bertaraf etmek noktasında devletiyle ve milletiyle bütünleşmiş bir irade ve güç merkezidir. Bugün Diyarbakır’da da güvenlik kuvvetlerimiz, askerimiz, polisimiz, korucumuz ve Diyarbakırlımız teröre karşı dimdik durmakta, bütün hain niyet ve emelleri bu kararlılıkla inşallah bertaraf etmekte ve geleceğe kararlı yürüyüşünü sürdürmektedir. Bu ülkenin kadim kenti, irfan, medeniyet kenti Diyarbakır terörle yaşadığı yılların sonrasında İnşallah o gerideki acıları, milletiyle, devletiyle bertaraf edecek kalkınma, gelişme ve ilerleme yolunda çok hızlı bir şekilde gelişerek, güçlenerek yoluna devam edecektir. Tıpkı Türkiye’nin her köşesinde olduğu gibi. Bugünde devletimizin millete hizmet noktasında sunduğu bu karakolumuz, yeni güvenlik anlayışımızın, milletiyle bütünleşen devlet anlayışının çok büyük bir göstergesidir. Diyarbakır Bingöl karayolunun bütün güvenliğinin yanı sıra, bölgede bulunan teşrif eden tüm muhtarlarımızın burada yaşayan tüm insanlarımızın can ve mal emniyetinin teminine ve tesisine dönük bu karakolda bugünden itibaren en yüksek düzeyde güvenlikli bir hizmet sunulacaktır. Bizler millete hizmet etmenin ibadet olduğuna inanan, devleti ancak millet için yaşatan ve bu noktadaki gayretini her daim daha öteye taşıyan merkezinde insan olan bir yönetim anlayışının temsilcileriyiz. Bu kararlılıkla bugünden itibaren hizmet verecek karakolumuzun, Sur İlçemiz Mermer Karakol Sorumluluk Bölgesi, Diyarbakır’ımız ve ülkemiz için hayırlı hizmetlere vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Emeği geçen, yapımından bugüne katkı koyan herkese teşekkür ediyorum ve sözlerimin başında olduğu gibi bugün bu yeni karakol binasını hizmete açarken bütün şehitlerimizi ve 24 Mart 2016 da şehadete mermer saldırısında erişen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun makamları cennet olsun”dedi.
 
            Konuşmaların ardından kurban kesimi gerçekleştirildi. Daha sonra Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve beraberindekiler tarafından Mermer Jandarma Karakol Komutanlığı yeni hizmet binası açılışı gerçekleştirilerek, tesislerde incelemelerde bulunuldu. Vali Güzeloğlu ve protokol tarafından askerler ile birlikte öğle yemeği yenilmesi ve toplu fotoğraf çekilmesiyle açılış programı sona erdi.