Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Lice İlçemizi ziyaret etti.

 

 

Kaymakamlık binası önünde Lice İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Başak, Kaymakamlık çalışanları ve ilçe kurum müdürleri tarafından karşılanan Vali Güzeloğlu’na öğrenciler tarafından çiçek takdim edildi.

           

 

Karşılamanın ardından Başkanlık Makamında Lice İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Başak ile bir süre görüştü. Burada basın mensuplarına hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi.” Değerli arkadaşlar bugün güzel Lice’mizdeyiz. Diyarbakır’ımızın bütün ilçelerine yaptığımız ziyaretler çerçevesinde bugün Lice’de Jandarma Bölge Komutanımız, Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız, bölge müdürlerimiz, İl müdürlerimiz ve çok geniş bir heyetle ilçe kaymakamımız olsun, İlçe Savcılarımız, güvenlik yetkililerimiz, kamu kurum ve kuruluş müdürlerimiz ve ilçe muhtarlarımızla birlikte Lice’yi değerlendireceğiz.

 

Lice’nin bugününü, mevcut kamu hizmetlerinin düzeyini, daha yeni nasıl götürülmesi gerektiğini karşılıklı işbirliği içerisinde ele alacağız. Geldiğimiz gün demiştik, Diyarbakır’ımızın her köşesine, her kişisine ve her meselesini dokunacağız. Devlet millet kucaklaşmasını sağlayacağız. Elele gönül gönüle Diyarbakır’ımızı ve her bir ilçemizi daha güzele taşıyacağız. Bu kararlılıkla çalışıyoruz. Bu kararlılıkla hep birlikte gayret ediyoruz. Rabbim mahcup eylemesin. Bu amaç doğrultusunda bu büyük millete hizmet etmeyi nasip etsin.

 

Her düzeyde ülkemizde ve Diyarbakır’ımızda sağlanan huzur ve güven ortamında, bugün artık milletimizle elle vererek kalkınmayı, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak kararlılığındayız. Lice’nin de geçmiş dönemlerde terör örgütünün ihanetine ve her köşesinde bu milletin gelişmesini dönük çok büyük bir engeli, geriden bugüne yaşanmış terör eylemlerini bir noktada yoğunlaştığı bir ilçe kimliği vardı. Güvenlik kuvvetlerimizin, askerimizin, polisimizin, korucumuzun kahramanca mücadelesiyle her yerde olduğu gibi bugün Lice’mizde de huzur ve güven ortamı hâkim. Devletin tüm kararıyla, terör örgütüyle ve teröristle mücadelesinde bugün milletimizin de desteğiyle her yerde ve her alanda olduğu gibi tam bir huzur hâkim. Bunu sürekli kılmak ve artık Lice’nin de her şeye layık vatandaşlarına ekonomik ve sosyal düzeyde kalkınmış bir ilçe kimliğini sunmakta bizim vazifemiz. Bugün bunu değerlendireceğiz. İlçe Kaymakamımızdan bilgi alacağız. İnşallah hep söylediğimiz bir şey var; bu günümüz dünden yarınımız da bugünden iyi olacak. Amacımız bu, gayretimiz bu, Allah mahcup etmesin diyorum. Lice’de olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu belirtiyor, bir vesile hepinize ve bütün Lice’lilere de sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

“Çok geniş bir heyetle Lice’mizdeyiz.   Göreve başladığımız yaklaşık 6 ay önce ifade ettik. Diyarbakır’ımızın her kişisine, her köşesine ve her meselesine dokunacağız.”

 

 

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu  Aile Destek Merkezi (ADEM) Toplantı Salonunda muhtarlar toplantısına katıldı. Toplantıya Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Lice İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Başak, üst düzey bürokratlar, Kurum Müdürleri ve Lice ilçesinde görev yapan muhtarlar katıldı. Toplantıda muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli kaymakamımız, Lice’mizin kamu yöneticileri, değerli muhtarlarımız, bugün Lice'de olmaktan sizlere de misafir olmaktan da büyük bir mutluluk duyuyoruz. Diyarbakır’ın bütününde, tüm ilçelerimizde, ilçelerimizin ziyaretleri çerçevesinde, bugün Lice’de benimle beraber bütün kamu kurumlarımızın il müdürleri, Jandarma Bölge komutanımız, il komutanımız, il emniyet müdürümüz, bölge müdürlükleri ve insanımıza hizmet eden bütün yönetici arkadaşlarımızla birlikteyiz. Çok geniş bir heyetle Lice’mizdeyiz.   Göreve başladığımız yaklaşık 6 ay önce ifade ettik. Diyarbakır’ımızın her kişisine, her köşesine ve her meselesine dokunacağız. Her noktada insanımızla bütünleşeceğiz. El ele gönül gönüle Diyarbakır’ımızı daha iyi götürmeye hep birlikte gayret edeceğiz.

 

“Meseleyi yaşayan ve meseleyle, sıkıntıyla buluşan kişilerden meseleyi dinlemek, gerçeği görmemize kat sağlıyor ve çözümümüzü de kolaylaştırıyor.”

 

Bugün Lice’deyiz. Şüphesiz ki devam eden çalışmaları, yaptığımız yatırımları, kamu hizmetlerini, yerinde görmek adına buradayız. Kaymakam beyin ifade ettiği gibi ilçeler bazında bir ilk olarak, ilçede o sıkıntının, meselenin, yaşandığı yerde bizzat onu yaşayan özellikle muhtarlarımız ve o içindeki vatandaşlarımızla birlikteyiz. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü meseleyi yaşayan ve meseleyle, sıkıntıyla buluşan kişilerden meseleyi dinlemek, gerçeği görmemize kat sağlıyor ve çözümümüzü de kolaylaştırıyor. Bugün hiçbir yer ne uzaktır, ne de hiçbir mesele bizim için çözümsüz noktadadır. İnsanı merkeze alan bir yönetim anlayışıyla, insanı yaşatmayı devletin temel anlayışı ve hedefi sayan bir bakışla ve insana hizmeti bir ibadet sayan yaklaşımla meseleye geliyoruz.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir büyük devlet olarak mı büyük millet ve bu kararlılıkla yoluna devam ediyor ve hamdolsun hem bölgesinde, hem de küresel ölçekte bugün, iddiasıyla, kararlılığıyla hakkı tutan, vicdanı temsil eden ve dünya barışı noktasında en büyük katkıyı koyan bir inançla yoluna devam ediyor. İçte ve dışta hiçbir ihanet ve terör örgütü, başta PKK olmak üzere bu büyük yürüyüşü ne durdurabilecek, nede engelleyebilecek. Kendi ihanetlerin de yok olup gitmeye mahkum olarak milletin nezdinde ve indinde ve inancımızda hem bu alemde, hem ebedi alemde en ağır ve en rezil bir düzeye mahkum olarak tükenip yok olup gidecekler. Bu millete ihanet etmenin bedelini ödediler, ödeyecekler. 

 

“Bu ilçenin gençlerine işsizlik reva görülebilir mi?”

 

Biraz önce de Kaymakam beyi ziyaret ettik. iki tane bu ilçede açılmış fabrika 300 kişiye iş ve aş sağlayacak fabrika, bu ihanet yüzünden Kaymakam bey kapalı diyor. Yazık değil mi? günah değil mi. Bu ilçenin gençlerine işsizlik reva görülebilir mi? buraya yatırım yapan insanlar, buraya kaynak aktaran insanlar, en yüksek teknolojiyle bu fabrikaları Lice’ye kurdular. Bu memleketin insanı, evladı iş bulsun, güç sahibi olsun geleceğe güvenle baksın diye, sonra 300 kişi sadece doğrudan çalışanlar onlardan iş alanları o fabrikalara bağlantı yapan, üretim yapanları hesap etseniz belki binleri, iki binleri bulacak. Bu da Lice’nin meselesini çözmüş olacaktı.

 

“Bugün bu ülkenin her bir köşesinde olduğu gibi Lice’de de huzur ve güven hakim ve bu her gelecek gün daha iyiye, daha güzele doğru gidecek.”

 

Peki neden? çünkü bu memleketin, bu milletin, ne hayrına ne yararına hiçbir noktada yoklardı da onun için ama hamdolsun devletin kararlılığıyla askerimizin, polisimizin, güvenlik korucumuzun kahramanlığıyla bu tehdit bertaraf edildi ve yok edildi. Bugün bu ülkenin her bir köşesinde olduğu gibi Lice’de de huzur ve güven hakim ve bu her gelecek gün daha iyiye, daha güzele doğru gidecek. Devlet milletinin desteğiyle ve kararlılığıyla yoluna emin adımlarla devam edecek, bizim mücadelemiz bitmeyecek bir mücadele. İhanet yapan bu noktada bu devleti ve milleti ihanet eden herkes hukukun içerisinde hak ettiği cezaya çarptırılacak, bu kararlılığımız açık. Burada en büyük gücümüz de milletimiz.

 

“Lice artık nüfus veren, göç veren bir yer olmayacak şimdi bu göçü tersine çevirmek, İnşallah kalkınmayı yerinde, Lice'de, bu bölgede sağlamak bizim temel hedefimiz”.

 

Devlet yatırımlarına devam ediyor, hizmetlerine devam ediyor ve biz gerek devlet adına, gerekse yapılan özel sektör yatırımları adına, her ne varsa milletimizin ve insanımızın hayrına onun yanındayız. Fabrikaların yeniden açılması için yoğun bir çaba ve çalışma içindeyiz ve inşallah en kısa zamanda bu fabrikaları hayata tekrar çalışmaya ve üretime konu etmenin gayreti içerisindeyiz. İnanıyorum ve diliyorum 2018 yılı içerisinde inşallah bunu başaracağız. Güvenlikten bir yana kaygımız yok. Şimdi ekonomik olarak bu fabrikalarımızın yöneticileriyle, sahipleriyle konuşuluyor. Her ne olursa olsun inşallah bir dahaki gelişimiz ve gelişlerimizde göreceksiniz ve hissedeceksiniz ki, Lice artık nüfus veren, göç veren bir yer olmayacak bakın Türkiye nüfusu artıyor, Diyarbakır’ın nüfusu artıyor, Lice de durum nasıl düşüyor 72-70 mahalle var toplasan 20 bin nüfusu var bereketli topraklarında geçmiş ve geleneksel böylesi köklü bir yerleşim noktasında nüfus niye azalsın. Şimdi bu göçün tersine çevirmek, İnşallah kalkınmayı yerinde, Lice'de, bu bölgede sağlamak bizim temel hedefimiz.

“Kayyum arkadaşlarımız can siper hane bir şekilde çalışıyor. Milletin kaynağını millete harcıyor.”

 

Değerli muhtarlarım, bu konuda size çok önemli sorumluluklar düşüyor. Sizler meselenin tam merkezinde, devletin milletle buluşma ve devletin millete ulaşma noktasında ki vekili konumdasınız. Hakkı temsil edecek ve devlete birlikte hareket edeceksiniz, başka bir şansımız yok. Çünkü kamu görevlisi sıfatıyla size verilmiş sorumlulukla, tanınmış hakla muhtar olarak devletin millete uzanan eli, kolu, gözüsünüz. Ama bir yandan da milletin bize güvenerek seçtiği, talebini, isteğini ilettiği vekilisiniz. Karşılıklı bu noktada sizleri çok önemli ve değerli görüyoruz. İlçe kaymakamlarımız da daha aylık düzenli toplantılar yaptığınızı da biliyoruz ve bu toplantıların sonuçlarını çok hassas bir şekilde takip ediyoruz. Şahsen ben her toplantınızın raporunu ve tutanağını okuyorum. Hangi muhtar ne söylemiş, neyi ifade etmiş, onunla ilgili hangi gelişme kaydedilmiş. Ayrıca şunu söylemek istiyorum temel meselelerde burada yazılmış tekrar gelmeden de baktım, altyapı değil mi? yol, su, kanalizasyon değil mi? şimdi bu meseleler Türkiye'nin birçok bölgesinde mesele olmaktan çıktı. Benim 32. yılım devlette, 16.   Yılımda valiliğim bundan önce Kocaali’deydim 3 yıl görev yaptım bugün burada siz muhtarlarımızın adı Lice adı diğer ilçe fark etmiyor  ifade ettiğiniz birçok meselenin çoğu daha önce çalıştığımız Kocaeli ve diğer şehirlerde mesele olmaktan çıkmıştır. Çünkü aktaran kaynaklar, millete hizmet etmek için gönderilen imkanlar, yine millete harcandı da onun için. Peki bizden oldu? bizde eğer hizmet olsaydı bugün bunlar olur muydu? millete hizmet için aktarılan kaynaklar, bütçe imkanları, millete hizmet, yol, altyapı, kanalizasyon için harcanan saydı bugün bu yaşadığınız sorunlar olmazdı 20 yılın ihaneti, kaynakların ihanete arttırılması, bu milletin en büyük sıkıntısı ve bugün karşılaştığı sorunların nedenidir. Bunu bileceksiniz, bu idraki her bir vatandaşımızla paylaşacaksınız. Ama son bir buçuk yıldır ilçe kaymakamlarımız büyükşehir dahil Belediyelerde Kayyum arkadaşlarımız can siper hane bir şekilde çalışıyor. Milletin kaynağını millete harcıyor. Şimdi Kaymakam Bey gelirken anlatıyor Belediye Başkanı sıfatıyla, yol altyapısı, meydan çalışması diğer noktada hizmetler İnşallah bunları daha iyi ve ileri götüreceğiz. Çünkü biz insana hizmeti ibadet sayan bir geleneği ve inancı temsil ediyoruz. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.

 

 

Benim söyleyeceğim konulardan birini de Müftü Bey ifade etti. Bu terör örgütü PKK'nın ve işbirlikçilerinin bu devlete ve millete en büyük ihanetlerinden biride narkoterör dediğimiz uyuşturucu ve uyuşturucu ticareti üzerinden bu milleti zehirlemek, nesli yok etmek ve yine de bu devlete millete ihanet etmektir. Lice bu noktada en büyük ihanetlerin yapıldığı yerlerden biriydi. Geçen yıl biliyorsunuz tarihin en büyük alan operasyonunu yaptık. Bu meselede kararlılıkla bu ihanetin ve terör örgütlerinin uyuşturucu ve uyuşturucu üzerinden yaptığı bu ihaneti yok ettik. Ama muhtarlar olarak sizden beklentimiz, buna dönük en ufak bir ihaneti ve yanlışı anında hem kamu görevlisi sıfatıyla, hem de bu milletin bir evladı unsuru olması hasebiyle iletmeniz, bildirmenizdir. Mücadelemiz kararlılıkla çok net olarak devam ediyor. Bu konuda en ufak bir müsamahamız yok bu milleti bu milletin evlatlarını zehirleyen nesli tehdit ve tehlikeye yok etmeye konu edinen bu anlayışla, en az silahlı terörist kadar kararlılıkla mücadele ediyoruz. Bir daha asla ve kata bu ihaneti bu ekim, bu dikimi, ticaretini yapanlar fırsatı bulamayacaklardır. Bu memleketin evlatlarını yaşarken yok etmeyi, nesli imha etmeyi başaramayacaklar. O yüzden Lice bağlamında söylemek istediğimiz ve altını çizmek istediğimiz konulardan biri de buydu. Bütün bu mücadelelerde devletin bekası, milletin birliği huzur ve güvenliği için canlarını feda eden bütün aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle bir kez daha anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Rabbim onlardan razı olsun. Gazilerimize de sağlık diliyoruz milletçe şükranlarımızı sunuyoruz. Bu vatanın kahraman evlatlarıyla güvenlik korucusuyla, askeriyle,  polisiyle ve milletin her bir ferdi ile İnşallah bu mücadelemiz kararlara devam ediyor edecek bu noktada Lice’miz dahil her noktasında huzur ve güven içerisinde artık ekonomik, sosyal ve toplumsal kalkınmayı konuşacağız ve başta da dediğim gibi el birliğiyle, güç birliğiyle en ama en önemlisi gönül birliğiyle hedefimize ulaşacağız. Ben toplantımızın hayırlı geçmesini diliyor, tekrar sizlerin şahsında Lice'nin tüm güzel insanlarına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi

 

 

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu, Lice İlçesinde görev yapan muhtarlarla mevcut aksaklıklar ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinin ardından toplantı sona erdi.  

Toplantı, Vali Güzeloğlu’nun muhtarlar ile toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.