Türkiye Kupası'nın 9 Mayıs 2018 tarihindeki final karşılaşmasının İlimizde yeni statta yapılacağı müjdesinin ardından Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu,  Diyarbakır Stadındaki çalışmaları yerinde inceledi.

 

Buradaki incelemelerde Vali Güzeloğlu’na Vali Yardımcısı Hacı Hasan Gökpınar, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, TFF Bölge Müdürü Serkan Bayhan, Diyarbakır Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir, şube müdürleri ve ilimiz spor kuruşlarının temsilcileri eşlik etti.

 

Tamamlanmasına kısa bir süre kalan stattaki çalışmaları yerinde inceleyen Vali Güzeloğlu, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Sevgili basın mensupları hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Bugün Diyarbakır Stadyumu’nda bu muhteşem spor tesisinde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Öncelikle böylesi mükemmel ve muhteşem bir eseri spor tesisini Diyarbakır’a kazandırdığı için ve bu büyük eserde 9 Mayıs’ta Türkiye kupasının finali gerçekleştirmesi iradesini sergilediği ve bunu Diyarbakır’a müjdelediği için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şahsım ve tüm Diyarbakırlılar adına şükranlarımızı sunuyorum.

 

 

İçinde bulunduğumuz Diyarbakır Stadyumu UEFA ve FIFA standartlarında inşa edildi.

 

 

Türk sporunun gelişmesi ve değişmesinde şüphesiz spor altyapısı çok önemli. Son 16 yılda sporun her alanında fiziksel anlamda çok önemli kazanımlar ve yatırımlar gerçek gerçekleştirildi. Buna bağlı olarak da şüphesiz sportif başarılar çok üst düzeye taşındı. Futbolda da artık dünya çapında diyeceğimiz ve bugün içinde bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğumuz böylesi muhteşem eserlerde ülkemize ve Diyarbakır’ımıza kazandırıldı. İçinde bulunduğumuz Diyarbakır Stadyumu UEFA ve FIFA standartlarında inşa edilen 33.000 kapasitesi olan her yanıyla her boyutuyla günümüzün bütün teknolojisiyle seyirci, sporcu, konfor beklentisiyle inşa edilmiş bir stadyumudur. Gerçekten hem mimarisi hem de fonksiyon olarak kullanıma dönük alanlarıyla engelli vatandaşlarımızın müsabakaları izleme ve erişimiyle, kapalı ve açık otoparklarıyla alttan ısıtmalı çok güçlü bir drenaj sistemine sahip çim ve saha düzenlemesiyle, sosyal ve dinlenme amaçlı alanlarıyla, elektronik bilet kamera ve her düzeydeki teknolojinin en ileri yöntemlerini kullanıldığı ses sistemleri dâhil en yeni teknolojik imkânlarıyla bugünün en ileri teknoloji ve mimarisi kullanılarak inşa edilmiş bir stadyumdur. Diyarbakır’ımıza ve Türk sporuna çok önemli katkılar sağlayacağına, sporun alt yapısında özellikle organizasyon anlamında zenginleşmesine çok önemli katkılar sağlayacağını yürekten inanıyoruz.

 

 

 

Gelen konuklar Diyarbakır’ımızın güzellikleri tadacaklar, kenti tanıyacaklar ama en önemlisi Diyarbakır’ın ev sahipliğini konukseverliğini görecekler.

 

 

Bu doğrultuda gerçekten ilimiz ve ülkemiz adına büyük bir kazanım olan Diyarbakır Stadyumu’nun futbolun ve Türkiye kupasını Finali ile 9 Mayıs’ta açılacak olması da apayrı bir anlam ve coşku oluşturuyor. Bildiğiniz gibi henüz yarı final müsabakaları sonuçlanmamış Türkiye kupası finali 9 Mayıs’ta Diyarbakır’da bu stadyumumuzda inşallah oynanacak. Her şeyden önce şunu açıklıkla belirtmek isterim ki 9 Mayıs tarihi Diyarbakır adına çok önemli ve beklenilen çok özel bir gün olacak bir gün olacak. Ogün gelen takımlarımız kim olursa olsun tüm Diyarbakır ve Diyarbakırlı Hemşerilerimiz büyük bir ev sahipliği ve misafirperverlik ile gelen takımlarımızı ve gelen konuk seyircilerimizi karşılayacak. Her düzeyde onlar bu aziz ve kadim bir şehrin birlik ve beraberliğimizin mührü oğlan Diyarbakır’ımızın güzellikleri tadacaklar, kenti tanıyacaklar ama en önemlisi Diyarbakır’ın ev sahipliğini konukseverliğini görecekler. Bu noktada ve bu doğrultuda hazırlıklarımız sürüyor. Her düzeyde bu müthiş organizasyonun kusursuz olmasını, en güzel bir şekilde gerçekleşmesini ve Diyarbakır misafirperverliğiyle gelen herkes için hem futbol adına hem kendi hayatları adına çok güzel bir tecrübe ve yaşanmışlık olması için bütün kurumlarımızın Valiliğimizin koordinesinde yoğun bir işbirliği içerisinde çalışıyoruz.

 

 

 Stat çalışmalarında görüntüsü ve erişiminin seyir zevki ile de bütünleştirecek bir yoğunluk içerisindeyiz.

 

 

Bu perspektifte stadyum ve çevresi son ve küçük işlerle ve özellikle çevre düzenlemeleri ile yoğun bir şekilde çalışılıyor. Stadyumun ve çevresini bir yeşil kuşakla bir peyzaj projesi ile her yanı ile görüntüsü ve erişiminin seyir zevki ile de bütünleştirecek bir yoğunluk içerisindeyiz. Alt yapıya dönük bütün işlemlerimiz tamamlandı. Kusursuz bir şekilde o gün fiber optik altyapısıyla, en ileri teknolojisiyle,  görüntü aktarmasıyla, değerli basın mensuplarımızın yerli ve yabancı her düzeyde eksiksiz o müsabakayı izlemesine dönük alt yapılarda tamamlandı. Bu bakımdan Futbol Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığımız, şüphesiz ki Gençlik Spor Genel Müdürlüğümüz, yüklenici firmamız ve her düzeydeki kurum ve kuruluş kuruluşlarımızla çok yoğun, sık ve yakın bir işbirliğimiz devam ediyor. Önümüzdeki günlerde finalde oynamaya hak kazanan takımlarımızın belirlenmesi ile birlikte kulüp yetkilileri ile futbol federasyonu yetkilileri ile Valiliğimiz başkanlığında toplantılar gerçekleştirilecek. Final günü ve özellikle ona dönük önlemler ayrıca değerlendirilecek. Özellikle seyircilerimize bağlı hem bilet hem de diğer rezervasyon, onların geldiklerinde ikametlerine dönük ayrıntılar da yoğun bir çaba ile çalışılacak.

 

Futbol şölenine inanıyorum ki gelen 33.000 seyirci hem de ekranları başında seyreden milyonlarca seyircimiz tanık olacak.

 

 

Gerçekten futbolun ve kupanın finalinin oynayacağımız 9 Mayıs’ta bu stadyumda bir spor bir futbol şölenine inanıyorum ki gelen 33.000 seyirci hem de ekranları başında seyreden milyonlarca seyircimiz tanık olacak. Ben şimdiden finale gelecek ve finalde burada ev sahipliği yapacağımız takımlarımıza başarılar diliyorum. Bu çerçevede çalışmalarımızın gerçekten çok yoğun, kararlı ve son derece uyumlu bir şekilde devam ettiğini belirtmek istiyorum. Böylesi bir statta böylesi bir finale ev sahipliği yapmaktan şahsım ve tüm Diyarbakırlılar adına çok mutlu olduğumu özellikle belirtmek istiyorum”dedi.