Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kocaköy İlçemizi ziyaret etti.

 

Kaymakamlık binası önünde Kocaköy İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yusuf Turhan, Kaymakamlık çalışanları ve vatandaşlar tarafından karşılanan Vali Güzeloğlu’na öğrenciler tarafından çiçek takdim edildi.

 

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Kocaköy Kaymakamlığı çok amaçlı Konferans salonunda Kocaköy İlçesinde görev yapan muhtarlar ile bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Buradaki toplantıya Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Kocaköy İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yusuf Turhan ve İlimizde görev yapan kurumların üst düzey yöneticileri katıldı.

 

İstişare toplantısında muhtarlara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli İlçe Kaymakamımız, Kocaköy’ümüzün değerli yöneticileri, çok değerli muhtarımız ve Kocaköy’ün güzel insanları bugün sizlerle birlikte olmaktan ve Kocaköy’e konuk olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hepinize hayırlı günler hayırlı cumalar diliyorum. Diyarbakır’ımızın bizim için her biri birbirinden değerli ilçelerinden Kocaköy’ümüz de bugün yaptığımız toplantının, insanımıza, ilçemize, ilimize ve İnşallah hepimize hayırlar getirmesini diliyorum.

 

“Şüphesiz herkesin ortak gayesi elbirliğiyle, güç birliğiyle, ilçemize, ilimize ve ülkemize hizmet etmek, her şeyin en iyisine layık insanımıza en güzel bir hizmeti sunabilmek.”

 

Göreve başladıktan sonra bütün ilçelerimizi tek tek gezerek oradaki hem kaymakam arkadaşlarımız, hem kamu yöneticilerimiz, hem muhtarlarımız hem de vatandaşlarımızla birlikte olmaya, karşılıklı meseleleri yerinde görmeye, istişare etmeye ve sorunları elbirliği inşallah çözmeye gayret ediyoruz. Bugün de sizlere misafir olduk. Benimle birlikte il müdürlerim, bölge müdürlerimiz ve il düzeyindeki yetkililerimiz var.  Şüphesiz hepinizin ve herkesin ortak gayesi elbirliğiyle, güç birliğiyle, ilçemize, ilimize ve ülkemize hizmet etmek. Her şeye layık, her şeyin en iyisine layık insanımıza en güzel bir hizmeti sunabilmek. Bu noktadan devletin bütün imkânlarını millet için sarf etmek, millete tahsis etmek, İnsanı merkez alan bir yönetim anlayışını hayata geçirmek gayesindeyiz. İnsanı mutlu eden, insana hizmet eden ve gelecek her gününü bugünden daha iyi eden bir anlayış ve inançla gayret etmekteyiz. Diyarbakır'ın 17 ilçesinin her birinde yaşayan, her bir mahallesinde yaşayan insanımızı merkez alarak, inşallah bu düşüncemizi hayata geçirmek ve sizlerle birlikte gerçekleştirmek niyetindeyiz. Diyarbakır'da her köşede ve her süreçte bütün kamu yönetimi, bütün kamu kapasitesi, çalışanı, ister atanmış ister seçilmiş kişisi bu amaç için vardır. Esasen devletin bütün imkânları da, bütün kurumları da, bütün kadroları da bunun için vardır. Gerideki yaşanmış uzun yılların ihmalini, eksiğini ve şüphesiz bu anlamdaki boşluğunu gidermek çok çabuk ve süratle hızla inşallah hak ettiği düzeye Diyarbakır’ımızı getirmek zorundayız.

 

“Yıllardır devletin imkânlarını ihanet eden düşünceye hizmet etmek için kullananlara karşı şimdi bu kaynakları, insana hizmet eden bir anlayışla dönüştürüp, inşallah her alanda hak edilen ve beklenilen hizmeti sunmak gayretini sergiliyoruz.”

 

Büyük yatırımlar yapıyoruz. Fiziksel altyapılar, yollar, barajlar, köprüler, kavşaklar yine altyapıda çok uzun yılların ihmaline dönük, çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Yıllardır devletin imkânlarını, kaynaklarını, millet için değil ihanet eden düşünceye hizmet etmek için kullananlara karşı şimdi bu kaynakları, özellikle belediyeleri, milleti merkezine alan ve insana hizmet eden bir anlayışla dönüştürüp, inşallah her alanda hak edilen ve beklenilen hizmeti sunmak gayretini sergiliyoruz. Kaymakam arkadaşlarımız İlçe Kaymakamı olarak ama işte Kocaköy’de olduğu gibi aynı zamanda Belediye Başkanı olarak bir seferberliği sizle birlikte başlattılar. Her birisi her nerede bir ihtiyaç, bir sıkıntı, bir eksiklik varsa o meseleyi elbirliğiyle gidermek adına bir heyecanı sizle birlikte başlattılar.

 

“Bizim size bakışımız sadece sizin şahsınızda sizi değil, temsil ettiğiniz mahalleyi esas alan bir bakıştır. O nokta da muhtar arkadaşlarımın mahallesindeki bütün vatandaşlarımızın vekili olarak bize geldikleri zaman, hem önceliği hem de önemi vardır.”

 

 

Bugün çok güzel sonuçlar görüyorum. Hemen her alanda hamdolsun devletin milleti için tahsis ettiği kaynaklar, doğrudan millete hizmet için kullanılıyor. Şüphesiz daha fazlasını hak ediyor, daha fazlasını istiyoruz. Ama sizler çok iyi biliyorsunuz ki çok uzun yılların gerideki ihaneti ve ihmali bir anda kapanması mümkün değil. Ama başladık ve inşallah da bu gidişle en kısa süre içerisinde bu eksikleri bitirip, Kocaköy’ü de Diyarbakır’ın her bir köşesinde hak ettiği hizmete kalkınma ve gelişme düzeyine çıkartacağız. Bu noktada muhtarlarımız olarak sizler, seçildiğiniz mahallelerin, orada yaşayan insanlarımızın, değerli vatandaşlarımızın, hem vekili, hem de güvendiği kişisiniz. Yani emin olunan ve emaneti temsil etme sorumluluğunu alan kişilersiniz. Bu açıdan bizim size bakışımız sadece sizin şahsınızda sizi değil, esasen temsil ettiğiniz, seçildiğiniz mahalleyi esas alan bir bakıştır. O nokta da muhtar arkadaşlarımın mahallesindeki bütün vatandaşlarımızın vekili olarak bize geldikleri zaman, hem önceliği hem de önemi vardır. Bütün kamu kurumlarında, bütün kamu yöneticilerimizin muhtarlar arkadaşlarımızı bu noktada değerlendirmesi, ele alması, öncelik tanıması ve dinlenilmesi noktasın da bir genelge emri gönderdik. Şimdi bu iki emaneti taşımak demektir.  Bir tanesi temsil ettiğiniz vatandaşların adına onların talepleri bize getirmek. Gecikmeden, eksiklik bırakmadan ve bir noksanı ardınızda bırakmadan hakkı ile temsil görevini ifa etmektir. Diğer tarafı da bizim adımıza vatandaşlarımıza dönük, bizim vekilimiz olarak hem yapılacak yatırımları, hem çalışmaları, hem de bundan sonraki planlanacak konuları da vatandaşlarımıza aktarmanızdır. Böylelikle devlet ve millet arasında bir köprü kurmanız, o köprüde esasen gönül köprüsü olarak güçlü kılmanızdır. Bunu hasafen ve hususen bekliyoruz. Biz bu ne kadar sağlıklı kılarsak, onu ne kadar güçlü yaparsak, bilin ki o derece başarılı, o derece anlamlı, o derece kalıcı bir ilişki kurulmuş ve hizmet yapılmış demektedir.

 

 

“Her bir insanı merkez alan bir yönetim anlayışı ile meseleye bakacağız. Çünkü bir insan bir dünyadır.”

 

 

Çok uzun yıllar bu konudaki eksiklikler, bir sürü aksaklıklar yaşandı. Artık buna tahammülümüz yok. Bu gönül köprüsünde sizler hakikaten her şeyi paylaşacağımız, her şeyi konuşacağımız ve bizim adımıza da milletimize aktaracağımız arkadaşlarımızsınız. Bakın ilçeyi demiyorum, her bir mahalleyi demiyorum, her bir insanı merkez alan bir yönetim anlayışı ile meseleye bakacağız. Çünkü bir insan bir dünyadır. Dünyayı değiştirmek için o insanı yani bir kişiden başlayarak insanları değiştirmemiz gerekir. Bunun adı eğitimdir, bunun adı sağlıktır, bunun adı kültürdür, bunun adı her düzeyde her şeye tekabül eden değerlerdir. Şimdi birazdan konuşacağız. Eğitimi iyileştirmeden neyi iyileştirme şansımız var. Mümkün mü bu? Cehaleti yenmeden bir şeyi değiştirme, bir şeyi iyiye taşıma şansımız var mı?  Yok, ama buna artık hem dur demeliyiz. Hem de bunu geride bırakmalıyız. Kocaköy’ün Lisesi’nden çıkan çocukların Türkiye'nin en iyi okullarında okuduğuna şahit olmalıyız. Hizmet kalitesinde burada verilen hizmetin en üst düzeyde olduğundan emin olmalıyız. Bunu da el birliğiyle yapacağız. Burada kamu görevlisi olan bütün arkadaşlarım Kocaköy’ü öylesine benimseyecekler ki, Kocaköy’ü alıp en tepeye taşımaya ant edecekler. Geçici bir yer değil vakf edilecek, her haliyle, her süreciyle bir ömürlük gibi görülecek bir hizmet verecekler. Biz bunların takipçisi olacağız. Biz bunları hem izleyen, hem denetleyen, hem de şüphesiz sorgulayan yanı olacağız. Yoksa kalkınmak, gelişmek ve istediğimiz düzeye erişmemiz asla mümkün değildir. Bu yüzden bu toplantılarda her şeyi konuşacağız ve konuşmaya başlayacağız. Bu bir ilk toplantı, tabii ki son toplantımız olmayacak.   Sizler ilçe kaymakamınızla 22 mahalle muhtarımız olarak zaten ilçe yöneticilerimizle her an birliktesiniz. En az ayda bir toplantılarınızı bu tip formatta yapacaksınız, yapıyorsunuz. Bizim bu toplantı için muradımız ilçenin ötesindeki meselelerde ilçeye il düzeyinde bakabilmek. Baktığımızda gördüklerimizi ve sizin bize söylediklerinizi karşılıklı paylaştırabilmek ve il düzeyinde katkı koyacaklarımızı il de halletmek. Ama bizi aşıyorsa da Ankara ile temas edip oradan çözümünü gerçekleştirmek.

 

 

Niyet iyi olursa Muhtarlarım akıbet hayır olur. Niyetimiz iyi, çalışacağız inşallah. Akıbette iyi olacak bu yüzden bugün ki toplantımız inşallah hayırlara vesile olur. Kocaköy’de bir cuma günü buluştuk. Onun da İnşallah hayrı olur çünkü Cuma mübarek gündür bereketiyle gelir. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Devlet ve millete zeval vermesin. Hainlere de fırsat vermesin. Bir güçlü devlet olarak, bir büyük millet olarak, geleceğe doğru emin ve kararlı adımlarla yürüyoruz. Gelecek her günümüz inşallah dünden ve bugünden, daha da iyi olacak. Diyarbakır’da, Kocaköy’de, daha güzel ve inşallah kalkınmış bir geleceğe doğru kararlı adımlarla yol alacaktır.”

 

 

Konuşmanın ardından istişare toplantısına geçildi ve Kocaköy İlçesinde ve kırsal mahallelerinde yaşanan sorunlarla ilgili Muhtarlarla ve ilgili kurum müdürleriyle görüş alışverişinde bulunuldu.