Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Yenişehir Belediyesi tarafından düzenlenen Değerler Eğitimi Projesi kapsamında hazırlanan Kitap Günleri açılış programına katıldı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinliğe Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir Bal ve Galip Ensarioğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törenin açış konuşmasını Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Kartal gerçekleştirdi.
 
Kitap Günleri etkinliğinde bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Milletvekillerimiz, Garnizon Komutanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Diyarbakır’ın yetiştirdiği ilim irfan kentinin gönül elçisi Nihat Hatipoğlu Hocamız, değerli çalışma arkadaşlarım, siyasi partilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın çok değerli temsilcileri ve sevgili öğrenciler hoş geldiniz.
 
İnsan düşünen, aklı ile hareket eden ve mesuliyeti aklıyla ölçülen yeryüzünün en şerefli varlığıdır
 
Herhalde Diyarbakır’a en yakışan Diyarbakır’ın anlam ve bütünlüğü ile en çok örtüşen ve buluşan bir etkinlikteyiz. Yenişehir Belediyemiz ve Kaymakamlığımızın organize ettiği 1 milyon kitabı, okuyucusuyla buluşturacak olan Aziz Diyarbakır’ın ve bütün insanların hizmetine sunacak bir kitap fuarının arifesindeyiz. Biz şuna inanıyoruz insan düşünen, aklı ile hareket eden ve mesuliyeti aklıyla ölçülen yeryüzünün en şerefli varlığıdır. İnsanı ilmen, fikren güçlendirmek ancak yüce dinimizin ilk emri olan oku emri doğrultusunda, okuması ve eğitilmesi ile mümkündür. İnsanı insan eden insana değerlerini varlığının öz düğünü anlamını yaradılış gayesini anlatan bir kitaptır. Kitapların ve şüphesiz okumaya dönük çabaların hepsi mukaddes ve değerlidir. İlk emri oku olan, bir harf öğretene 40 yıl köle olan ve alemin uykusu ile değerli olan bir inanıştan gelen bizlerin her dem ve her dönem son nefesimize kadar okunması ve şüphesiz okuduğuyla da hayatı yorumlayıp yaşaması gerekir.
 
İnşallah Diyarbakır’ın gerçeği ve özü, insanından başlayarak tüm dünyaya gerçeği ile yansıyacak
 
Diyarbakır medeniyet merkezi kimliğiyle ilmin, irfanın edebînin manen merkezi kimliğiyle her dönem okuyan, okutan yazan düşünen bir şehir olmuştur. Bu aziz ve mukaddes şehrin özüne dönmesi adına yapılan bu çalışmalarda hamdolsun Diyarbakır’ın güzelliğini 7’den 77’ye bütün insanlığın önünü bu noktadaki sevgisi ve ilgisi ortaya koymuştur. Bu çalışmalar devam edecek. İnşallah Diyarbakır’ın gerçeği ve özü, insanından başlayarak tüm dünyaya gerçeği ile yansıyacak okuyan ve okutan bilge bir şehir olarak Diyarbakır kadim geçmişinden bugününden geleceğine kadar yol alacak. Bu doğrultuda en büyük hedefimiz amacımız bugün bu salonda coşkularına tanık olduğumuz gençlerimiz ve çocuklarımız. Sizler bizim geleceğimiz ve güvencemizsiniz. Her birinizin okuması bu ülkenin ve Diyarbakır’ın geleceğinde imanıyla, inancıyla milli ve yerli duruşuyla aşılmaz bir sıradağlar gibi durması temel hedefimizdir. Tıpkı ihanet şebekelerinin karşısında 15 Temmuz’da durduğunuz gibi tıpkı PKK ve diğer örgütler gibi ihanetleri karşısında aşılmaz sıradağlar gibi durduğunuz gibi. Okuyarak düşünerek bu ülkeyi ve bu geleceği taşıyarak inanıyorum ki bizlerden daha büyük hizmetler yapacaksınız. Hepinizi seviyor, hepinizi bu doğrultuda Allah’a emanet ediyorum. Bu güzel etkinliği gerçekleştiren Kaymakam arkadaşıma, emek veren bütün kadrosuna ve bugün buraya teşrif eden başta değerli vekillerimiz,  hocamız ve bütün çalışma arkadaşlarım adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, Kitap Fuarımız hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.”
 
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu dua etti. Etkinlik protokol üyeleri tarafından kesilen kurdelenin ardından sona erdi.