Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Kayapınar İlçesinde görev yapan muhtarlar toplantısına başkanlık etti.

 

 

Kayapınar Belediyesinde yapılan toplantıda Vali Güzeloğlu’nu, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, ilçe kurum müdürleri ve belediye çalışanları karşıladı.

 

            Karşılamanın ardından Başkanlık Makamında Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı ile bir süre görüşen Vali Güzeloğlu, buradan Toplantı Salonuna geçti.

 

Kayapınar Belediyesi Toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, üst düzey bürokratlar, Kurum Müdürleri ve Yenişehir İlçesinde görev yapan muhtarlar katıldı.

 

 

             Toplantıda muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu şunları söyledi: "Değerli İlçe Kaymakamımız, İlçe müdürlerimiz, çok değerli muhtarlarımız, sevgili basın mensuplarımız hepinize hayırlı günler diliyorum. Bugün Kayapınar belediyemizde ve ilçemizde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

 

Toplantımızın insanımıza, Kayapınar ilçemize hayırlı olmasını diliyorum inşallah bu toplantı beklediğimiz amaçladığımız ilçemiz ve insanımız için kazançlara hizmet eder. Kaymakam beyin ifade etiği gibi bütün kamu kurumlarımız ve çalışanlarımızın temel bir hedefi var. İnsanlarımıza hizmet etmek, onun bugününü dünden, yarınını da bugünden iyi etmek ve bunu sağlamak içinde hep birlikte hizmet etmek. Bugün burada bulunan seçilmiş atanmış bütün kamu yöneticilerinin görevlerinin temel amacı ve ortak hedefi budur. Çünkü bir büyük devlet ve bir büyük millet olarak yolumuza devam ederken her anımızı, zamanımızı verimli kullanmak hedefe doğru değerlendirmek ve insani kalkınmadan başlayarak fiziksel ve sosyal gelişmeyi en üst düzeyde sağlamak hedefimiz var. Türkiye’nin kararlılıkla geleceğe doğru yürüyüşte şüphesiz Diyarbakır’ımızın da çok önemli bir yeri var.

 

Birlikte beraberliğimizin mührü olan bu kadim şehirde 17 ilçemizde yaşayan her bir vatandaşımıza, temel bütün kamu hizmetlerinde kaliteyi, beklentiyi ve hizmet  düzeyini enöteye taşıma mecburiyetimizi var. Hamdolsun bunu yapacak irademiz ve gücümüz de var. Mesele tam bu noktada doğru ilişkileri kurmak, eksiklikleri doğru belirlemek ve saptamak ve bunlarında aşılması için kurumlar arasında işbirliğinin her düzeyde en üst noktaya taşımak. Her bir kişinin, her bir meselenin bu anlamda biz takipçisiyiz. Yaşayan her bir insanımızın bizden beklentisini ve şüphesiz hak ettiği hizmeti gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Sağlanan bütün imkânlar, fiziksel ve diğer bütün kapasiteler bunu sağlamak ve bunu elde etmek içindir. Başta güvenlik olmak üzere sağlık, eğitim, kültür, sosyal alt yapı, fiziksel çalışmalar yapılar hep bu hedefin tamamlayıcı unsurlarıdır.

 

Diyarbakır’da devam eden hem kamu yatırımlarımız, merkezi yatırımlarımız, hem de yerel hizmetlerimiz, büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz bu noktada ciddi bir çalışma içerisinde. Gerçekten devam eden ve tamamlanacak olanlara baktığımız zaman ve geride tamamlananlara baktığımız zaman Diyarbakır, merkezi ve bütün ilçeleriyle birlikte çok hızlı bu hedefine doğru ve sonuca doğru hızla yol almaktadır ve büyük bir hızlı gelişmesini daha iyiye taşımakta. Bu bizi sınırlamak yerine tam aksine daha fazlasına bizi yönelten bir motivasyondur.  Bizim inancımızda 2 günü bir olan ziyandadır. Biz kaybettiğimiz zamanları geride bıraktığımız anları en kısa zamanda telafi etmek için çok çalışmalıyız. Her düzeyde, her kurumda her birimde bu heyecanı yaşatmalıyız. İster muhtarlarımız mahalle bazlı baksın, ister  il bazında bu meseleyi yorumlayalım değişen bir şey yok. Güne başlarken o günün bir gün önceki günden daha verimli ve daha başarılı kılmak amacıyla başlarsanız sonuç alırsınız. Bizim esas sıkıntımız bu anlamdaki ortak hedeflerde kurumlar arası işbirliğindedir. Bu toplantılarımızda bu işbirliğini amaçlamaktadır. Aslında her bir ilçemizde ilçe kaymakamımız kendi ekibi ile belirli zamanlarda muhtarlarımızla diğer kurumlarımızla işbirliği içinde çalışmalar yapıyor. Ama tabi ilçeyi aşan, ilçenin ötesinde işbirliği gelişmesi gereken konular var. Bu toplantıda esasen onu çözmeyi amaçlıyoruz. Burada bölge müdürlerimiz var, il müdürlerimiz var. Diğer yetkililerimiz var. Valilikten gelen arkadaşlarımız var. Bunların her birinin bütün boyutuyla ele alınmasını İl düzeyinde sağlayacak bir ekibimiz var. İlde meselenin çözülmemesi halinde de bunu Ankara’yla paylaşıp Ankara’dan alacağımız sonuçtan en kısa zamanda istediğimiz ve hedeflediğimiz amaca taşıma kararlılığımız var.

 

Bakınız bu inançla yola çıktığınız zaman, hem sonuç almanız hem de istediğiniz faydayı elde etmeniz çok kolay olacaktır. Yeter ki bu iradeyi gösterelim. Bu meseleyi kendi meselemiz ve derdimiz kabul edelim. Bürokrasi elbette gereklidir. Ama bir meseleyi geciktirmek, yazdık çözüyor diye ötelemek adına asla kabul edilebilecek bir liman değildir. Bugünün iletişim çağında mesafelerin bu kadar azaldığı, iletişimin bu kadar kolaylaştığı bu çağda bir konunun birebir takip edilmesi asıldır, esastır. Burada gecikmeyi kabul etmek, ona bağlı olarak bir süreyi geciktirmek doğru değildir. Bütün il müdürlerimize, bölge müdürlerimize ve ilçe müdürlerimize bu talimatı verdik. Çözüm varsa en kısa sürede olmak zorundadır. Geciken çözüm çözüm değildir. İşin özü budur. İşte bunun için bu kurumsal kapasite en üst düzeyde karşılıklı bir işbirliğini geliştirebilecek ilçelerde kaymakam arkadaşımızın koordinesinde ilçe müdürlerimiz, onların tek tipi olarak ilde İl müdürlerimiz ve valiliğimiz, İnşallah Diyarbakır’da devam eden ve süre gelen hizmetlerde bu yeni anlayışla meşeyi çok daha iyiye ve ileriye el birliği ile götüreceğiz.

 

Bu bizim göreve başladıktan sonraki ilk Kayapınar buluşmamız. Ama tabi son olmayacak. Bu toplantılarda ifade edilen ve dile getirilen her şeyin biz takipçisiyiz. Bir müddet sonra ikincisinde yine buluştuğumuzda bu toplantıda dile gelenlerin sonuçlarını değerlendireceğiz. Alt başlıkta Kaymakam arkadaşımız sizinle zaten aylık değerlendirmelerini yapıyor ve biran önceki toplantılarda dile gelen meselelerde alınan mesafeyi, ya da gelinen son durumu bir gözden geçiriyorsunuz.  Ondan sonra eksikliğe bir bakacağız. Çünkü zamanımız kıymetli, zamanımız değerli ve en önemlisi insanımız değerli. İnsana yaratılmışın en değerlisi olarak ve devleti yaşatmanın gayesi olarak bakıyoruz. İnsanı en güzel şekilde yaşatacak bir medeniyet geçmişini temsil ediyoruz. İnsanların en hayırlısının insanlara faydalı olan insandır İnancının temsilcileri olarak meseleye bakıyoruz. Herkesin ve hepimizin bu sorumlulukla, bu manevi mesuliyetle meseleye bakması, hem işimizi hem de amacımızı gerçekleştirmemizi sağlayacak inşallah.

 

 Ben bu duygu ve düşüncelerimle, değerli muhtarlarımız olmak üzere Kayapınar ilçemizdeki insanlarımıza hizmet eden, Kayapınar’da ki yaşam kalitesini iyileştiren, katkı veren, bütün çalışma arkadaşlarıma ilçe müdürlerimize, il müdürlerimizin kadrolarına, kendilerine ve tabi ki de çok kısa sürede göreve başlayan başarılı çalışmalarıyla Kayapınar’da kendini kabul ettiren değerli Kaymakam arkadaşıma çok teşekkür ediyorum. Toplantının hayırlı olmasını diliyor, bu duygu ve düşüncelerle hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum.” dedi 

 

 

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu, Kayapınar İlçesinde görev yapan muhtarlarla mevcut aksaklıklar ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinin ardından toplantı sona erdi.