21.06.2017 tarihli Valiler Kararnamesiyle Kocaeli Valiliği görevinden Diyarbakır Valiliği görevine atanan Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Hanımefendi Ayşe Güzeloğlu Diyarbakır’a geldi.
 
Havalimanında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü, oda ve borsa başkanları, STK temsilcileri, kamu kurum kuruluşlarının müdürleri tarafından karşılanan Vali Güzeloğlu ve eşi Hanımefendi Güzeloğlu’na öğrenciler tarafından çiçek takdim edildi.
 
Diyarbakır Türkiye’nin mührü Türkiye’nin kalbidir. Diyarbakır’a hizmet etmek büyük bir mesuliyet, onur ve şereftir…
 
Havalimanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli basın mensuplarımız; Diyarbakır Valisi olarak bu mübarek günde Diyarbakır’ımıza kavuşmaktan, bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu onurlu ve sorumlu görevi şahsıma tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Sayın Başbakanımıza ve Bakanımıza da güvenleri için teşekkür ediyorum. Diyarbakır medeniyet geçmişimizin kadim kenti, kültürümüzün çok önemli bir merkezi ve inanç dünyamızın sahabeler şehridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle Diyarbakır Türkiye’nin mührü, Türkiye’nin kalbidir. Diyarbakır’a hizmet etmek büyük bir mesuliyet, onur ve şereftir. İnşallah bu andan itibaren Diyarbakır’a hizmet etme onurunu, heyecanını ve bu noktadaki gayretini çok içten hissederek Diyarbakır’ı daha iyiye ve daha gelişmiş bir kent gerçeğine taşımaya gayret edeceğiz. Rabbim bizi mahçup eylemesin. Bu noktada en büyük yardımcılarımız da Diyarbakırlı hemşerilerimiz olacak. Şüphesiz görev süremiz boyunca Diyarbakır’ın her kişisine her meselesine dokunarak dertlerini dertlerimiz, sevinçlerini sevincimiz kabul ederek, hizmet etmeye gayret edeceğiz.
 
 
Şüphesiz terörle mücadelenin kesin ve kararlı sürdürülmesi devam edecek. Diyarbakır’ın ve bu ülkenin terör tehdidi ortadan kalkana kadar unsur tamamen yok olana kadar güvenlik güçlerimizin silahlı kuvvetlerimizin, korucularımızın ve halkımızın bu mücadelesi kararlılıkla devam edecek. Bunun yanı sıra önceliğimiz sosyal ve ekonomik kalkınmada yeni bir dönem başlatmak olacak. İnsanımıza dokunarak, onlarla buluşarak, gönül köprüleri kurarak yöneten ve yönetilen devlet ve millet ilişkisini güven temelinde inşallah daha güzele taşımaya gayret edeceğiz. Ekonomik kalkınmada Diyarbakır’ın büyük bir birikimi müthiş bir potansiyeli var. Bölgenin ve bu coğrafyanın merkezi olan bu kadim kentte, ekonomik alt yapıyı şüphesiz iş ve istihdam temelinde yeni bir bakışla ele alacağız.
 
 
Bildiğiniz gibi 3 yıla yakın bir süre Kocaeli Valiliği görevinden Diyarbakır’a atanmış bulunuyorum. Kocaeli Türkiye’nin büyük yürüyüşüne çok önemli katkılar, zenginlikler ve derinlikler sunan, Türkiye’nin en çok Organize Sanayi Bölgesi üretim ve stratejik üretim merkezi olan bir büyük şehirimizdir. Bugün Kocaeli’nin tüm selamlarını getirirken Diyarbakır’a, aynı zamanda oradaki bütün dostluklarımızı, ekonomik ticari üretim yapan sanayi bölgelerimizi bu anlamda Diyarbakır’ın potansiyeline katkı koyabilecek bütün ekonomik paydaşlarımızın da bu uğurdaki niyetini, gayretini ve şüphesiz bu noktadaki isteklerini getirdik. Bizim amacımız ve çabamız ekonomik kalkınmada üretim ve istihdam temelinde Diyarbakır’ın kalkınmasına bu bağlantıların, bu dokunuşların mümkün olduğu kadar azami olmasını sağlamaktır.
 
Ben bütün Diyarbakırlı hemşerilerime onlara hizmet etme heyecanı içerisinde sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum
 
Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve hükümetimizin bölgeye ve Diyarbakır’a bugüne kadar gerçekleştirilen hizmetlerin yanı sıra yatırım ortamının iyileştirilmesi, ekonominin bölge ölçeğinde daha iyi gelişmesi ve desteklenmesi noktasında aldığı kararlar ve şüphesiz desteklerde bizim bu çabamız da inanıyorum ki çok önemli katkı sağlayacaktır. Hedefimiz insanımızın mutluluğu huzur, güven ve mutluluğunun temin ve tesis edilmesidir. Her açıdan Diyarbakır bunu hak etmektedir. Biz bu çaba ve uğraş içinde olacağız. Allah yar ve yardımcımız olsun. Millete hizmet noktasında hizmet etmeyi ve bugün başlarken duamız doğrultusunda hoşça anılmayı, hayırlı işler yapmayı nasip eylesin. Ben bütün Diyarbakırlı hemşerilerime onlara hizmet etme heyecanı içerisinde şahsım ve tüm kamu görevlileri devlet görevlileri olarak sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. Bu sahabeler şehrinde bana Vali olabilme onurunu bahşettiği için Rabbimize hamdediyoruz. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun diliyoruz.”
 
Diyarbakır’da bugün başlayan görevimize Diyarbakırlıların ilgisiyle, sevgisiyle, desteğiyle hizmet etmeyi nasip eylesin
 
Havalimanının ardından Ulu Cami’ye geçen Vali Güzeloğlu burada vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Vatandaşlarla yakından ilgilenen Vali Güzeloğlu bol bol fotoğraf çektirdi. Ulu Cami’de Cuma Namazını eda eden Vali Güzeloğlu burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Güzeloğlu şöyle konuştu: “Değerli Diyarbakırlı hemşerilerimizle mübarek Cuma Namazımızı Anadolu’nun İslamla şereflenmesinin ilk mescidi, mabedi, İslam’ın 5 inci Harem-i Şerif-i Ulu Cami’de eda eyledik. Rabbim kabul eylesin. Diyarbakır’da bugün başlayan görevimize Diyarbakırlıların ilgisiyle, sevgisiyle, desteğiyle hizmet etmeyi nasip eylesin. Diyarbakır peygamberler şehri, sahabe yurdu, evliya otağı bir büyük manevi merkezimiz. İnşallah buradaki birlikteliğimiz, kardeşliğimiz Diyarbakırlı vatandaşlarımızla birlikte hizmetle buluşacak. Diyarbakır’a hizmet etmek bizlere nasip olacak diye dua ettik. Bu ilk cumamızda, bu ilk hemşerilerimizle buluşmamızda onların gösterdiği bu ilgiye bu sevgiye de teşekkür ediyoruz. Rabbim mahcup eylemesin diyorum. Hepsine bütün hemşerilerimize sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.”
 
 
Ulu Cami ziyaretinin ardından Silvan Yolu üzerinde bulunan Polis Özel Harekât Şube Müdürlüğüne geçen Vali Güzeloğlu’nu İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Emniyet Müdür Yardımcıları, emniyet teşkilatı mensupları ile özel harekât polisleri karşıladı. Burada görev yapan polislere bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu terörle mücadelenin sonuna kadar kararlılıkla devam edeceğini söyledi. Terörün bitmesi noktasında her gün daha da sonuca yaklaştıklarını belirten Vali Güzeloğlu bugüne kadar verilen mücadelenin takdire şayan olduğunu belirtti.
 
 
Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu’nun da katılımıyla son dönemde yaşanan olaylardan dolayı 21 adet kurban kesilerek dualar okundu. Okunan duaların ardından Vali Güzeloğlu alandan ayrıldı.