Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Dicle Nehri Değerlendirme Toplantısına başkanlık etti.
 
DSİ 10. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, Vali Güzeloğlu’nun yanısıra;  Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Vali Yardımcısı Mesut Gazi Ambarcı, İl Jandarma Komutanı Ali Demir, DİSKİ Genel Müdür Vekili Sadık Elelçi, DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fırat Tutşi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgen, DSİ 10. Bölge Müdürü Ali Gökyel ile İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, DSİ 10. Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yetkilileri katıldı.
 
Toplantı yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu: “Değerli basın mensupları, değerli çalışma arkadaşlarım hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Bugün DSİ Bölge Müdürlüğümüzde Dicle Nehri yatağı ve bu yatağın kapsamında yapılması planlanan çalışmalar perspektifinde bir araya gelmiş bulunuyoruz.      
 
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’a ve Dicle Nehri’nin temizlenmesine, tarihin geçmişinden bugüne ve geleceğine aktarılacak doğal yatağı ve güzellikleriyle korunmasına dönük talimatları çerçevesinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun emirleri ve il düzeyindeki koordinasyonumuz çerçevesinde bugün bu çalışmaların gerek Bakanlıklar gerekse Büyükşehir Belediyemiz perspektifinde ele alınması, tüm boyutlarıyla değerlendirilmesi ve bu çerçevede Dicle Nehri’nin doğal yatağı, akışı ve kesiti perspektifinde var olan olumsuzlukların giderilmesini amaçlıyoruz.
 
Dicle Nehri’nin medeniyet geçmişimize ve dünya uygarlık sürecinde çok açık ve belirleyici bir etkisi olduğu açıktır. Diyarbakır’ımızın ve bölgemizin hayat kaynağı ve pınarı olan Dicle tarihin var olduğundan bugüne bereketin, refahın bu anlamda değerlerin taşıyıcısı olmuştur. Dicle Nehri’nin bir zenginlik, bir güzellik ve bir kültür olarak korunması, bu perspektifte tüm çalışmalarımızın Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz diğer çalışmalar gibi örnek bir çalışma boyutuna ulaşması temel amacımızdır.
 
Bugün itibariyle Dicle Nehri yatağının büyük bir bölümünde yer alan adacıklar, gelişigüzel ağaç dikimleri, sağlı sollu sazlıklar nehir yatağını daraltmış ve yer yer çamur birikintilerinin oluşmasına sebep olmuştur. Yapılacak çalışmayla Dicle Nehir yatağı tamamen ıslah edilecek bu kötü görüntü ortadan kaldırılacaktır. Şüphesiz sadece olumsuzluğun giderilmesi anlamında değil, Dicle Nehri’nin tanzim edilmiş kesit içerisinde doğal güzelliği ve görselliğiyle böylece ortaya çıkarılmış olacaktır.
 
Bu projenin gerçekleşmesi, şuan itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın gündeminde olan ve büyük oranda çalışmaları tamamlanan Dicle Vadisi projesiyle de bütünleşecek ve bir altlık teşkil edecektir. Bu perspektifte ele aldığımız zaman Dicle Nehri’nin yatak tanzimi, Silvan köprüsünden 5 kilometre membasına kadar ki Hashavar Çayı birleşim noktasına kadar 21 kilometrelik bir kısmı kapsayacaktır. Bu açıdan 3 proje etabı şeklinde devam edecek Dicle Nehri projemiz, inanıyorum ki bittiği zaman hem görsel olarak hem de çevre değeri ve temizlik açısından hem de Dicle Nehri vadisi projesi kapsamında bugün Büyükşehir’imizle bütünleşen Hevsel Bahçeleri ve Kırklar Dağı dediğimiz UNESCO mirasını ve Diyarbakır tarihi geçmişinin çok önemli değerleriyle bütünleşmiş olacaktır.
 
Şüphesiz olası taşkın zararlarının böylelikle önlenmesi gerçekleşmiş olacaktır. Dicle’nin var olduğundan bugüne olduğu gibi bir hayat pınarı olması, doğal bir güzellik sunması, bu perspektifte Diyarbakır’ımız ve Ülkemiz için değerleriyle korunması temel amacımızdır. Devam eden bütün projelerde olduğu gibi insanı merkezine alan, insana saygıyı esas alan, insan merkezli yönetim ve kalkınma anlayışını amaçlayan bir perspektifte Dicle’nin bugüne kadar eksik kalan, ihmal edilen, kirlenen ve kirletilen bütün olumsuzluklarından arındırılmasında temel amacımızdır. Bugün bu açıdan bu çalışmanın teknik düzenlemesini, kurumlar arasında işbirliğinin gerçekleşmesini ve koordinasyonun eksiksiz bir şekilde sağlanmasının amaçlıyoruz.
 
Diyarbakır’ımızda devam eden bütün projelerde olduğu gibi gerek Hükümetimizin gerekse Büyükşehir Belediyemizin, insana saygıyı esas alan ve bu perspektifte yaklaşan anlayışıyla çok daha güzellikleri insanımızla buluşturmayı amaçlıyoruz. Ben Dicle Nehri’nin bir bütün olarak ele alınmasında, Dicle’nin tekrar doğal güzelliğiyle ve şüphesiz bereket ve zenginlik sunan değerleriyle Diyarbakır’ımızla buluşmasında her konuda ve Diyarbakır’ a özgü her konuda olduğu gibi yüksek ilgileri ve himayeleri ile katkı koyan, talimatlarıyla projemizin başlangıcını emirleriyle buyuran Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımızı, Orman ve Su İşleri Bakanımıza şükranlarımı Diyarbakır olarak arz ediyor, projelerin hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.
 
Yapılan konuşmanın ardından, Vali Güzeloğlu ve beraberindekiler, Dicle Nehri değerlendirme toplantısına devam etti.