Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu,  "Biz Anadolu’yuz" projesi kapsamında Çanakkale’den ilimize gelen öğrencileri kabul etti.

 

Ziyarette Vali Yardımcısı Mesut Gazi Ambarcı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yılmaz Yıldız, öğrenciler ve öğretmenleri yer aldı.

 

Valilik Hevsel Toplantı Salonun'da gerçekleşen ziyarette öğrenciler tarafından  Vali Güzeloğlu’na çiçek takdim edildi. Daha sonra öğrencilerle hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Şüphesiz sizlerin Diyarbakır’a gelmesi, Diyarbakırlı kardeşlerinizin karşılıklı gidiş geliş gerçekleştirmesi bu ülkenin ne kadar büyük, ne kadar güzel, ne kadar tarihi eski ve köklü bir büyük ülke olduğunu anlamanıza, karşılıklı arkadaşlıklar ve dostluklar kurmanıza, gelecekte Türkiye'yi ister Çanakkale ister Diyarbakır her bir köşesi ile bizlerden daha iyi ve güzel yarınlara taşıyacağınıza dair çok güzel umutlar beslememize neden oluyor. Ortaya çıkan bu tablo, her birinizin şahsında bu büyük ülkenin ve devletinin geleceğe doğru büyük yürüyüşünde bizlere güç ve güven kazandırıyor. İnşallah sizler ve Diyarbakır'dan Çanakkale'ye gelen kardeşleriniz ve her gencimiz, bu emaneti daha iyiye, daha güzele ve Türkiye'nin gelişmesini daha öteye taşıyacak. Birlik, beraberlik, kardeşlik ruhunu güçlendirecek, karşılıklı sevgiyi çoğaltacak, birbirinizi tanıyarak, birbirinizi severek, bu büyük ülkeyi geleceğe ve güzele taşınmaya dönük sizlere güç kazandıracak.

 

 

 

Çanakkale’yi ziyaret etmek herkesin, bu topraklarda yaşayan her kişinin bir gönül borcu.

 

Çanakkale tabii sizin yaşadığınız, bildiğiniz çok özel bir şehrimiz. Bu ülkenin her bir köşesinden insanının Çanakkale'de geçmişi, dedesi, büyük dedesinin Çanakkale savaşlarında hayatını kaybettiği, vatanın savunmasında ve cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda emsali görülmemiş bir kahramanlığın sergilendiği çok özel bir şehrimiz. Şüphesiz Çanakkale’yi ziyaret etmek herkesin, bu topraklarda yaşayan her kişinin bir gönül borcu. Gelip orada hayatını feda eden aziz şehitlerimize bir Fatiha okumak, onların manevi varlıklarında Çanakkale savaşlarını yaşandığı alanları dolaşmak, herkesin belki de bu ülkeye karşı bir gönül borcu.

 

 

 

Diyarbakır, Dicle'nin kıyısında Mezopotamya’nın hemen başlangıcında adeta tarihin yazıldığı bir şehir

 

Ama tabi Diyarbakır'da çok özel ve çok güzel bir başka Büyükşehir. İnsanlık tarihinin adeta varlığından bu yana yaşamın sürdüğü, kültürel, tarihi olarak izlerini bugüne kadar geldiği MÖ 10 binlere kadar yerleşim izlerini bulunduğu bir şehir. Dicle'nin kıyısında Mezopotamya’nın hemen başlangıcında adeta tarihin yazıldığı bir şehir. Gezeceksiniz, göreceksiniz. Diyarbakır Surları 6 bin metrelik uzunluğunda, bugün itibariyle dünyanın en sağlam kalan ve en eski tarihe uzanan surları. Dicle’nin kıyısında UNESCO’nun mirası olan Hevsel bahçeleri göreceksiniz. Ta o zamandan bu zamana kadar yaşamış ve bize kadar gelmiş o eserleri yerinde göreceksiniz ve Diyarbakır Büyükşehrindeki kültürel ve her düzeydeki görülmesi gereken yerleri göreceksiniz. Eminim güzel arkadaşlıklar, dostluklar edinip sağlıkla cumartesi döneceksiniz.

 

 

 

Ben tabii bu projeyi hayata geçiren ve manevi olarak himayesinde bugüne kadar tüm Türkiye'de doğudan batıya, batıdan doğuya çok büyük bir kucaklaşma gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, onun değerli eşleri Emine Erdoğan hanımefendiye, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve emeği geçen bütün Valilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu öğrencilerle bir süre sohbet ettikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.