Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün 79. ölüm yıldönümü dolayısıyla ilimizde çelenk sunma ve anma töreni düzenlendi.
 Anıtpark’ta düzenlenen çelenk sunma törenine, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, 16’ıncı Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, 8. Ana jet Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Dicle Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Eyüp Tanrıverdi, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü, Askeri erkân, kamu kurum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci  katıldı.
 
Törende Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu tarafından Atatürk Anıtına Diyarbakır Valiliği Çelenginin sunulmasının ardından, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Çelenklerin ardından, Saat 9'u 5 geçe sirenlerin çalması ile Ulu Önder Atatürk'ün anısına 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte bayraklar göndere çekildi. İstiklal Marşının bitiminde bayraklar yarıya indirildi.
 
Anıt Park’ta yapılan çelenk sunma törenin ardından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde Atatürk’ü anma programı yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla ile başlayan program, 7. Kolordu Komutanlığı’nca hazırlanan ‘Atatürk’ün Asker Kişiliği’ konulu barkovizyon sunumuyla devam etti. Atatürk’ün hayatının anlatıldığı anma programında öğrenciler 10 Kasım nedeniyle hazırladıkları şiirleri okudu. Atatürk’ü anma programı, Güzel Sanatlar  Lisesi Halk Müziği Korosu tarafından verilen müzik dinletisi ile son buldu.