Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi 20. dönem mezuniyet törenine katıldı.

 

Törene Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, 16’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdür Vekili Fikret Yücel, kurum müdürleri, POMEM öğrencileri ve aileleri katıldı.

 

Mezuniyet töreni şehitlerin anısına yapılan saygı duruşu ve sonrasında okunan İstiklal Marşı ile başladı.

 

Törende daha sonra 20. dönem POMEM birincisi Mehmet Doğukan Kaynak bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından tören, dönem birincisi Mehmet Doğukan Kaynak’ın yaş kütüğüne plaket çakmasıyla devam etti.

 

 

Dönem birincisinden sonra Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdür Vekili Fikret Yücel’de bir konuşma yaptı.

 

Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdür Vekilinden sonra POMEM öğrencilerine ve davetlilere hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi; “Değerli çalışma arkadaşlarım Türk Emniyet Teşkilatına bugün katılan kahraman polis kardeşlerim, onların çok değerli aileleri, anneleri, babaları, eşleri ve sevgili evlatları, bugün Şehit Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Okulu 20. dönem mezuniyet töreninde sizlerle olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

 

Sözlerimin başında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, devletimiz ve değerlerimiz uğruna hayatını feda eden bütün aziz şehitlerimizi ve bu okula adını veren Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okan'ı rahmet ve minnetle anıyorum, ruhları şad, mekânları cennet olsun. Kahraman gazilerimize de milletçe şükranlarımızı sunuyoruz. Bu dik ve onurlu duruşla Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar olacağını, sonsuza kadar hür ve bağımsız kalacağını ve gelecek her gün emin ve kararlı adımlarla, kutlu geleceğe sarsılmadan kararlılıkla ve ebediyete kadar var olacağını, bir kez daha Polis Meslek Okulu Mezuniyet Töreninde ilan etmek istiyorum.

 

“Genç polis kardeşlerim! Türkiye Cumhuriyeti'ni geleceğe taşıyacak en önemli güvencelerimizden biri olacağınızı belirtmek istiyorum.”

 

Bugün emniyet teşkilatına katılan genç polis kardeşlerimin de bu inancımızı en açık şekilde teyit eden, bu kararlılığı yansıtan imanları ve birazdan edecekleri yeminleriyle, Türkiye Cumhuriyeti'ni geleceğe taşıyacak, en önemli güvencelerimizden biri olacağını belirtmek istiyorum. Bu milletin her bir evladı ve helal süt emmiş kahramanı gibi, bu değerleri canları pahasına taşıyacak ve yaşatacaklardır. Engel ve ihanet kimden gelirse gelsin kararlılıkla aşacaklardır. Bu büyük millet ve kutlu devlet, içte ve dışta tüm ihanet şebekelerine, terör örgütlerine, onların iç ve dış işbirlikçilerine karşı bu iman ve kararlılıkla dimdik ayakta,  geleceğe ve sonsuza inşallah kararlılıkla akacaktır. Türk Emniyet Teşkilatı ve Türk Polisi bunun en büyük güvencesidir.

 

“Emniyet Teşkilatımız dünya çapında bir başarının, başta küresel, sınırları aşan suçlar ve terörizm olmak üzere her alanda örnek gösterilen bir başarının adı olmuştur.”

 

Aldıkları yüksek eğitim ve imanla, çağdaş ve teknolojik bütün gelişmeleri özümseyen anlayışla, hukuka bağlı ve saygılı bir yaklaşımla, bugün emniyet teşkilatımız dünya çapında bir başarının başta küresel, sınırları aşan suçlar ve terörizm olmak üzere her alanda örnek gösterilen bir başarının adı olmuştur. Bizler bu devletin her bir evladı ve ferdi olarak, Türk polisinin de bu kararlılıkla geleceğe doğru akarken gelecek her gün daha güçlü, gelişmiş ve kalkınmış bir Türkiye'nin güvencesi olduğunu biliyoruz. Başta cumhuriyetimizi korumak, değerlerini yaşatmak olmak üzere, can ve mal emniyetini temin ve tesis etmek, toplum destekli, milletinin içinden çıkan bir polislik anlayışıyla milletin zor ve dar, her anda yanında olmak, onları kucaklamak, devletin şefkat ve merhamet eli olmak Türk polisinin şiarıdır.

 

Sizler bizim vatandaşa uzanan sevgi, merhamet ve devletin aynı zamanda gülen yüzü olacaksınız.”

 

Sizler gerek üniversitelerde aldınız eğitimle, gerekse bu kutlu yuvanın içerisinde aldığınız eğitimle, bunun en güzel göstergesi olacak, bizim vatandaşa uzanan sevgi, merhamet ve devletin aynı zamanda gülen yüzü olacaksınız. Bugün mezuniyetinizde ve birazdan edeceğiniz yeminde, çalışma hayatınızın her anında bu ilkelerle, milletin içinde milletiyle birlikte her zaman yan yana duracaksınız. Bu büyük millet, devletiyle birlikte, kararlılıkla, inşallah sonsuza kadar var olacaktır. Rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımız gönlerimizde hür ve bağımsız olarak dalgalanacak, imanımız ve ezanımız semalarımızdan hiç dinmeyecek ve bizler bu kararlılıkla yolumuza gelecek her gün, gelişen, bölgesinde ve küresel ölçekte hak, adalet kavramlarını taşıyan ve dünyada temsil eden bir büyük devlet ve millet olarak var olacağız.

 

Sevgili genç polis kardeşlerim; bugünden itibaren başlayan ve millete sadakatle, başta can olmak üzere her türlü fedakârlığı içeren bu kutlu göreviniz kutlu olsun. Sizleri yetiştiren bugünlere getiren değerli anne ve babalarınıza, eşlerinize ve ailelerinize millet olarak teşekkür ediyor, hepinizin gözlerinden öpüyorum” dedi.

 

 

 

Törende daha sonra dereceye giren öğrencilere Vali Güzeloğlu tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Mezun olan polis adaylarının yemin etmesinin ardından verilen kokteylle mezuniyet töreni sona erdi.

 

Mezuniyet törenini ardından Vali Güzeloğlu ve beraberindekiler Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdür Vekili Fikret Yücel’i makamında ziyaret etti.

 

Ziyarette Vali Güzeloğlu’na, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir ve beraberindekiler eşlik etti.

 

Vali Güzeloğlu, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Şeref Defterini imzalamasının ardından, beraberindekilerle birlikte Müdürlük Makamına geçerek bir süre sohbet etti.