Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi 21. dönem mezuniyet törenine katıldı.

 

 Törene Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla,  Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, 16’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, İl Emniyet Müdürü Tacettin Arslan, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Gönen Süslü, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdür Vekili Fikret Yücel, kurum müdürleri, POMEM öğrencileri ve aileleri katıldı.

 

Mezuniyet töreni şehitlerin anısına yapılan saygı duruşu ve sonrasında okunan İstiklal Marşı ile başladı.

 

Törende daha sonra 21. dönem POMEM birincisi Yasin Özdemir bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından tören, dönem birincisi Yasin Özdemir’in yaş kütüğüne plaket çakmasıyla devam etti.

 

Dönem birincisinden sonra Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdür Vekili Fikret Yücel’in ardından Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı bir konuşma yaptı.

 

Konuşmaların ardından POMEM öğrencilerine ve davetlilere hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi; “Değerli Garnizon komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanım, Polis Akademimizin değerli Başkan Yardımcısı, çok değerli çalışma arkadaşlarım, Emniyet Teşkilatımızın seçkin temsilcileri, ülkemizin her bir köşesinden bu özel törenimize teşrif eden çok değerli ailelerimiz, evlatlarımızın anneleri, babaları, kardeşleri, eşleri, çocukları ve bugün şerefli üniformayı giyerek kahraman teşkilatın en yeni mensupları olarak yemin edecek sevgili genç polislerimiz. Böylesi bir törende bulunmanın mutluluğu içerisinde hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sözlerimin başında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne varlığımız, değerlerimiz, bayrağımız, özgürlüğümüz ve canımız için hayatını feda eden bütün şehitlerimizi ve okulumuza adını veren Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okan'ı rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Bu kutlu devletin ve dualı milletin geleceğe doğru büyük ve ebediyete kadar sürecek şanlı yolculuğunda bütün şehitlerimiz bizimle birlikte manevi olarak var olacaklar hep anılacaklar ve hatırlanacaklar. Çünkü inancımız, şehitlerin ölü olmadığı diri olduğu ve bizimle birlikte her şeye şahit olduklarını buyurmaktadır. Bizler bir büyük devlet olarak geleceğe doğru kararlı yürüyüşümüze geçerken, net olarak biliyoruz ki, bu milletin duası bizimle, Türk Polis Teşkilatı da kahraman mensuplarıyla devletin ve milletin emrinde, emaneti onuruyla taşıyacak, sonsuza kadar yaşatacak bir teşkilat. Kanıyla, canıyla bu emaneti taşıyıp yaşatacak. Sizler aldığınız eğitimle, her şeyden önce anne ve babanızdan aldığınız helal süt ve duayla bu emanetin yılmaz bekçilerisiniz. Bugün Türk devletinin geleceğe doğru kararlı yürüyüşünün, birlik ve beraberliğimizin de en büyük güvencelerisiniz. Aldığınız eğitimle geleceğe doğru yürürken, inanıyorum ki, gelecek her gün bu ülkeye güzellikler ve her açıdan başarılar getirecektir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini bu ülkede bu büyük millet gerçekleştirecektir. Kararlılıkla yoluna devam ederken, dostuna güven düşmanına ürperti veren bir güçle yoluna devam edecek. Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis Merkezi'nde aldığınız eğitimle, aile terbiyenizle ve kişiliğinizle sizler bunun en açık göstergesi ve güvencesi olacaksınız. Hukuka bağlı ve saygılı, içinden çıktığınız milletin değerlerini bilen, bu değerlerle hareket eden, devletin kararlı eli aynı zamanda şefkat ve merhameti sunan bir gönül elçisi olacaksınız. Ben bu kutsal yolculukta ve bu kutsal görevde genç polisler hepinize başarılar diliyorum.” dedi.

 

Törende daha sonra dereceye giren ilk 3 öğrenciye Vali Güzeloğlu tarafından çeşitli hediyeler verildi.

 

Mezun olan polis adaylarının yemin etmesinin ardından verilen kokteylle mezuniyet töreni sona erdi.