21 Haziran 2017 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yürütmekte olduğum Diyarbakır Valiliği görevinden, Kocaeli Valiliği görevine atanmış bulunmaktayım.

 

33 medeniyete ev sahipliği yapmış, yaklaşık 13 bin yıldır kesintisiz yaşamın sürdüğü, farklı kültürden ve farklı inançtan insanların hoşgörü içerisinde bir arada yaşadığı kadim şehir Diyarbakır’da, 22 Eylül 2014 tarihinden beri yürütmekte olduğum Valilik görevim boyunca, adalet ve liyakatten ayrılmamaya özen gösterdim.

 

Yaklaşık 3 yıllık süre içerisinde İlimiz Diyarbakır’ın, başta ekonomik, sosyal ve kültürel olmak üzere her alanda gelişmesi için mesai mefhumu gözetmeden çalışmaya gayret ettik. Eğitim, sağlık, tarım, ulaştırma ve benzeri birçok alanda önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu süre zarfında; kadim kentimiz Diyarbakır’ın ekonomiden ve turizmden hak ettiği payı alabilmesi ve istihdamın arttırılması adına, sektör temsilcileri ve paydaşlarımızla yoğun çabalarımız ve çalışmalarımız oldu.

 

Öncelikle İlimizin ekonomik açıdan daha ileri bir düzeye çıkartılması adına, iş dünyasıyla sürekli bir iletişim içerisinde olmaya özen gösterdim.

 

Değerli Diyarbakırlılar;

İlimiz terör olaylarının yoğun olarak yaşandığı bir süreçten geçti. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak ve ilimizi güvenli bir şehir haline getirmek adına zor bir çalışma yürütüldü. Bu çalışmalar esnasında özellikle sivil vatandaşlarımızın zarar görmemesi adına, toplumun her kesimine kapım her zaman açık oldu ve herkesle diyalog içerisinde oldum.

 

Bu olaylar esnasında terör örgütünün çağrılarına karşılık vermeyen, Valiliğimiz tarafından yapılan açıklamalara itibar eden, bizlere güven duyan, bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen ve terör örgütüyle arasına büyük bir mesafe koyan siz değerli Diyarbakır halkına çok teşekkür ediyorum.

 

Terörle mücadele çalışmalarını sivil vatandaşlara zarar vermeden büyük bir hassasiyetle yürüten güvenlik kuvvetlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu olaylar esnasında şehit olan güvenlik kuvvetlerimize ve sivil vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Yaralanan tüm vatandaşlarımıza ve kamu görevlilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

 

Görev yaptığım süre zarfında Diyarbakır ile ilgili her konuda ilgi ve desteklerini gördüğümüz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Bakanlar Kurulumuzun bütün üyelerine ve Milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum.

 

Üç yıl boyunca birlikte mesai yaptığımız, Kolordu Komutanımız ve onun şahsında tüm komutanlarımız ve askeri personelimize, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere halka hizmet sunan yerel yönetimlerimize, Belediye Meclis Üyelerine ve onların çalışma arkadaşlarına, Başsavcımız, savcılarımız, hâkimlerimiz ve Adliye personelimize, Baromuza, Üniversite Rektörümüz ve onun şahsında tüm akademik personel ve diğer çalışanlarına, Yakın çalışma arkadaşlarım olan Vali Yardımcılarımız ve Kaymakamlarımıza ve onların personeline, Bölge ve İl Jandarma Komutanlarımıza ve Jandarma personeline, İl Emniyet Müdürümüz ve tüm Emniyet Teşkilatı çalışanlarımıza, Güvenlik korucularımıza, kurum müdürlerimize, kamu görevlilerimize, siyasi partilerimizin il başkanlarına, Muhtarlarımıza, ilimiz İş Dünyasının ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın çok değerli başkan ve yöneticilerine, yaptığımız bu çalışmaları kamuoyuna aktarma konusunda canla başla çalışan değerli basın mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; kadim kentimiz Diyarbakır’da görev yapmaktan onur duyduğumu ifade ediyor, sizlere arz-ı veda ederken en içten sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Hüseyin AKSOY

Vali