Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Çınar İlçemize bağlı Kazıktepe Köyünde 11 bin dönüm arazi üzerinde ekili olan buğday, mercimek ve pamuk tarlalarından buğday tarlasında biçerdövere binerek temsili olarak ürün hasadı gerçekleştirdi.
 
Hasat etkinliğine Vali Aksoy’un yanı sıra Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Çınar İlçe Kaymakamı İsmail Şanlı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ile davetliler katıldı.
 
Diyarbakır ülkemizde üretilen buğdayın % 5,6 sını karşılamaktadır. Önceki yıllara göre bu yıl %10 daha bir ürün artışı bekliyoruz
 
Biçerdövere binerek tarlada temsili olarak buğday hasadı gerçekleştiren Vali Aksoy daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Aksoy şunları söyledi: “Diyarbakır bir tarım şehri. Tarımsal üretimin bugün de hasat dönemi başlıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün organizasyonunda hasat günü etkinliğinde Sayın Milletvekilimizle, ilgili üreticilerimizle, ziraat odası temsilcilerimizle bir aradayız. Diyarbakır, ülkemizde üretilen buğdayın yaklaşık olarak %5,6'sını karşılamaktadır. Önceki yıllara göre bu yıl %10 oranında daha ürün artışı bekliyoruz. Diyarbakır’daki buğday üretiminin 300 bin ton civarında olacağı tahmin edilmektedir. Temennimiz üreticilerimizin ürettikleri ürünlerin karşılığını tam anlamıyla alabilmeleridir.
 
Özellikle zarar oluşmaması adına anız yakılmaması hususu büyük önem taşımaktadır
 
Diğer bir önemli konu ise özellikle şu anda üzerinde bulunduğumuz gibi bu hasat yapıldıktan sonra tarlada kalan anızın yakılması sorunudur. Bu durumun tarımsal üretime önemli zararlar verdiğini biliyoruz. Üreticilerimizden anızları yakmamaları konusunda istirhamda bulunuyoruz. Özellikle zarar oluşmaması adına, bir sonraki yılın üretiminin etkilenmemesi adına, anız yakılmaması hususu büyük önem taşımaktadır. İlçe müdürlüklerimiz, kaymakamlıklarımız, güvenlik birimlerimiz bu konuda büyük bir hassasiyet içerisindeler. Ama en büyük hassasiyeti üreticilerimiz göstermelidir. Anızların yakılmaması konusunda hep birlikte ortak bir çalışmayla bunu sonlandırma adına Diyarbakır’da özel bir çalışma gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Özellikle Diyarbakır’daki üreticilerimizin bu konuya duyarlı bir hale gelebilmesi için broşürler, duyurular gibi çalışmalar gerçekleştirildi. Hassasiyet gösteren bütün üreticilere ben teşekkür ediyorum. Bu sezonun bol bereketli, bol kazançlı bir sezon olmasını diliyorum.”
 
Konuşmanın ardından deneme tarlalarında incelemelerde bulunan Vali Aksoy buradaki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.