Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, ‘Türkiye-Suudi Arabistan İş Dünyası Buluşması’ kapsamında İlimize gelen Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn’li iş adamları ile bir araya geldi.
 
Bu ziyaret ticaretin gelişmesine önemli bir katkı sağlayacaktır
 
TÜYAP Fuar Merkezinde gerçekleşen buluşmada bir açıklama yapan Vali Aksoy şunları söyledi: “Bütün konuklarımıza Diyarbakır’a geldikleri için hoş geldiniz diyorum. Böyle geniş bir heyeti Diyarbakır’da görmekten dolayı çok büyük memnuniyet duyduk. Bu ziyaret hem fuar sebebiyle bir araya gelmeye hem de ürünlerin tanıtılmasına ve karşılıklı olarak iş adamlarımızın görüşmeler yaparak ticaretin gelişmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.
 
Türkiyede ilk defa Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi Diyarbakırda kurulmuştur
 
Diyarbakır Türkiye’nin tarım ve hayvancılık bakımından potansiyeli en yüksek illerinden birisidir. Tarım sektörüne baktığımızda mercimek, pamuk ve buğday üretiminde Diyarbakır ön sıralarda yer almaktadır. Önemli bir hayvancılık potansiyeline sahiptir. Hem büyükbaş hem küçükbaş hem de manda varlığı itibariyle önemli bir hayvan potansiyeline sahiptir. Türkiye’de ilk defa Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi Diyarbakır’da kurulmuştur.
 
Biz Diyarbakır olarak bu ticaretin gelişmesinde her türlü desteği vereceğimizi ifade etmek istiyoruz
 
Bu salonda iş dünyasından çok sayıda temsilcilerimiz var. Değerli başkanın da ifade ettiği gibi bize düşen iş adamlarımızın ticaretinde engeller var ise onları kaldırmaya gayret göstermek. Her ülkedeki iş adamlarımızın ticaretini yapması konusunda engeller varsa bunları bilmemiz ve bu engellerin kaldırılması yolunda gerekli bakanlıklarla kurumlarla ortaklaşa çalışma yürütmesini sağlamaktır. Biz Diyarbakır olarak bu ticaretin gelişmesinde her türlü desteği vereceğimizi ifade etmek istiyoruz. Herhangi bir sorun varsa bu sorunları kaydetmek ve ilgili bakanlıkla, kurumlarla görüşerek çözüm üretmek adına çalışmalar yapacağımızı belirmek isteriz. Sizler aracılığıyla bizde devlet yöneticilerinize selamlarımızı saygılarımızı iletmenizi istiyoruz. Bu ziyaretin bundan sonra da ticaretin gelişmesine katkı sağlayacağını temenni ediyorum. Tekrar hoş geldiniz, şeref verdiniz.”
 
Konuşmanın ardından Vali Aksoy’un yabancı heyet ile fotoğraf çekilmesiyle görüşme sona erdi.