Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Bağımlılık İle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’nun 2018 yılının ilk on ayında yapılan çalışmalarla ilgili basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.
 
 
"Uyuşturucuyla mücadele ülkemizin tamamında olduğu gibi ilimizde de büyük bir kararlılıkla devam etmektedir"
 
 
Vali Güzeloğlu’nun başkanlığında Valilik Hevsel toplantı salonunda gerçekleştirilen kurul toplantısına, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcısı Remzi Oğuz Yılmaz ve ilimizdeki kurum ve kuruluşların üst düzey yetkilileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
 
Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi;Değerli çalışma arkadaşlarım Diyarbakır Bağımlılıkla Mücadele Komisyonumuzun değerli üyeleri ve sevgili basın mensupları bugün tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleştirilen ve Diyarbakır’da da bugün sizlerin katılımıyla başlayan Bağımlılıkla Mücadele Komisyonu toplantımızı açıyorum. Uyuşturucu ile mücadele, dünya çapında bağımlı sayısındaki hızlı artış, uyuşturucu kaçakçılığındaki yüksek kar payı, terörist örgütlerin bu kardan artan oranda pay almaları ve teknolojik gelişmeler sonucu uyuşturucu madde üretiminin kolaylaşması gibi sebeplerden dolayı küresel bir boyutta ele alınmaktadır. Ülkemizde başta PKK terör örgütü olmak üzere, terör örgütlerinin gelirlerinin büyük bir bölümünü uyuşturucu madde kaçakçılığından elde ettikleri görülmektedir. Terörle aktif mücadele konseptimiz ve kararlılığımız çerçevesinde, uyuşturucu ile mücadelemiz en az terörle mücadele kadar bir sorumluluk alanımız olarak tanımlamış bulunuyoruz. Bu noktada Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde hükümetimizin kararlı mücadelesi ve İçişleri Bakanımızın öncülüğünde tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de büyük bir mücadele yürütülmektedir. Bu noktada Diyarbakır özelinde uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suç örgütlerine karşı da başarılı operasyonlar yürütülmüş, bu operasyonlarda yüksek miktarda uyuşturucu maddeler ele geçirilmiştir.  Uyuşturucu madde kullanımı ise sadece kullananları değil, ailelerini, çevrelerini, toplumumuzun hem bu gününü hem de geleceğini tehdit eden, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi hedef alan son derece önemli bir sorun haline gelmiştir.
 
 
Bu sorunu çözmek bağlamında; Bağımlılık İle Mücadelede kurumlar arası iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, temel stratejileri belirlemek ve eylem planlarını hazırlamak, onaylamak, gerektiğinde değiştirmek, güncellemek ve uygulamasını takip edip değerlendirmek üzere; Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından görevlendirilen Cumhurbaşkanı Yardımcısının Başkanlığında, bağımlıkla mücadelede görev ve sorumlulukları bulunan Bakanların katılımı ile oluşturulmak üzere 09.12.2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2017/23 sayılı genelge kapsamında Bağımlıkla Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulmuştur. Aynı Genelge kapsamında İl ve İlçelerde Vali/Kaymakam Başkanlığında Bağımlılıkla mücadele kurulları ve bu Kurullara bağlı olarak birçok bağımlılık türlerine özgü(1-Uyuşturucu ile mücadele,2-Alkol bağımlılığı ile mücadele, 3-Tütün bağımlılığı ile mücadele,4-Teknoloji ve Kumara dayalı davranışsal bağımlılıklar ile mücadele, 5- Bağımlılık ile mücadele iletişim teknik) çalışma gurupları oluşturulmuştur. Bu başlıklar altında Diyarbakır’da ve tüm ilçelerimizde bu yönetmelik ve mevzuat çerçevesinde oluşturulan kurullar yoğun bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Bu teknik grupların içinde uyuşturucu en önemli mücadele ve çalışma sahamızı oluşturmaktadır. İl ve ilçe kurullarımızın yaptığı çalışmalar ise dönemsel olarak Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kuruluna arz edilmektedir. Bağımlılık ile Mücadelenin en önemli unsuru olan Uyuşturucu ile Mücadele Kurulumuzda gerek kurul üyesi sivil toplum kuruluşlarımız, bu konuda faaliyet gösteren dernek kurum ve kuruluşlarımız gerekse de tüm vatandaşlarımızı paydaş olarak görmekteyiz. Tüm bu katkılarla ancak sonuca ulaşabilmeyi ve mücadeleyi kazanmayı ön görmekteyiz. Bugün itibariyle geride bıraktığımız ilk 10 ay perspektifinde terörle mücadele ile uyuşturucu ile mücadele çalışmaları aynı paralelde devam ettiği için terörle mücadelemiz uyuşturucu ile mücadele de etkisini göstermektedir.
 
 
Güvenlik Güçlerimiz tarafından İlimiz genelinde 2018 yılının ilk on ayında uyuşturucu ile mücadelede Diyarbakır il genelinde yapılan 2110 başarılı operasyon gerçekleştirilmiş, bu operasyonlarda 2374 şüpheli şahıs yakalanmış ve Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturması ve yetkili mahkemelerin kararıyla  bunlardan 460 şahıs tutuklanmıştır. Gerçekleştirilen bu operasyonlarda 3 milyon 016 bin 747 kök hint keneviri, 14 ton 525 kg 784 gr kubar esrar, 22 ton 768 kg 209 gr toz esrar, toplam 37 ton 293 kg 994 gr esrar maddesi ele geçirilmiştir. Ayrıca 89 kg 016 gr eroin maddesi, 539 gr kokain maddesi, 9147 gr metamfetamin maddesi, 40 bin 122 adet sentetik hap ele geçirilmiştir. Yine bu operasyonlarda Emniyet ve Jandarma Birimlerimizin ortaklaşa çalışmalarında çeşitli çap ve markalarda silah, mühimmat ve uyuşturucu ticaretinde kullanıldığı değerlendirilen para ele geçirilmiştir. Şüphesiz 2016-2017 yıllarında Diyarbakır özelinde hepinizin bildiği gibi çok büyük ve başarılı operasyonlar gerçekleştirilmiş adeta Diyarbakır’ın bir bütün olarak merkez ve kırsal tüm alanlarında alan ölçekli hiç ara vermeden büyük bir mücadele sergilenmiştir. Halen güvenlik kuvvetlerimizin aynı alanda ve aynı yoğunlukta mücadelesi kararlılıkla devam etmektedir. Şüphesiz uyuşturucunun gerek üretimi gerek saklanması gerekse satışa sunulması bağlamındaki bu büyük mücadelenin yanında çok önem verdiğimiz ve gençler üzerinde en önemli vazifemiz olduğunu düşündüğümüz bilgilendirme kullanıma dönük alışkanlıkların önlenmesi, kuşakların zehirlenmemesi ve geleceğimizin yok edilmemesi adına Milli Eğitim Müdürlüğü özelimizde de yoğun bir çaba sergilenmiştir.
 
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalarda; İl genelinde okul ve kurumlarda çalışan 835 rehber  öğretmene yönelik Türkiye Bağımlılıkla Mücadele eğitimi verilmiştir. Bu kapsamda, 135 bin öğrenciye ve 3500 veliye de bu eğitimler verilmiştir. Her okulumuzun belirlenen güvenli okul kapsamındaki okul irtibat görevlisi (Okul Polisi) bu eğitimlerle bilgilendirilmiş okul yönetimleri ile ilişki kurarak okul çevre güvenlikleri de tüm olumsuzlukların yanı sıra uyuşturucuya karşı da sağlanmıştır. Okul çevresinde bu gibi kullanılma konu metruk binalar, yerler, ortamlar ve istismar edilen alanların kalmasına izin verilmemiştir. Ve bu süreç devam etmektedir. Özellikle okul çevrelerinde sigara dahil çocukları zararlı alışkanlıklara sevk eden ve yönlendiren hiçbir ticari işletmenin varlığına müsaade edilmemiş ilgili kurumlar ve güvenlik birimlerimizin bu konuda çok yoğun bir çaba ve gayreti sergilenmiştir. Yine geçmiş dönemlerden kalan alışkanlıklar kapsamında 380 öğrenciye Rehberlik Araştırma Merkezinde eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmiş aileleri ile birlikte bir daha suça bulaşmamaları konusunda yoğun bir çaba sergilenmiştir.
 
         Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalarda; Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimleri kapsamında 2018 yılı itibariyle il genelinde 30 eğitim düzenlenmiş olup 3.886 kişiye ulaşılmıştır. İl Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kurulu Çalışmaları kapsamında da hedef belirlenmiş 633 hane ziyaret edilerek 603 kişi ile görüşme sağlanmıştır. Bu geçmişte uyuşturucu kullanımına konu olan aileler ve geçmişten gelen suç ilişkileri olan ailelilere önleyici uyarıcı ve bilgilendirici eğitim verilmiştir. Şüphesiz ki bu ailelerin gözetimi ve denetimi İl Müdürlüğümüz tarafından sürdürülmekte gerek rehabilitasyon amaçlı gerek yeniden suça karışmalarını önleyici amaçlı gerekse de maddi ve manevi destek amaçlıdır.
 
 
İl Müftülüğümüz tarafından yapılan çalışmalarda; periyodik aralıklarla ilimize bağlı Camilerde cuma günü bağımlılık ile ilgili hutbe/vaaz edilmiştir. İlimiz 4 Merkez İlçe Müftülüğü Personeli (İmam-hatip, Müezzin ve Kuran Kursu Öğreticisi) ile 17 İlçe Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörlerinin katılımıyla Bağımlılıkla Mücadele Semineri düzenlenmiştir. Uyuşturucuyla Mücadele konulu el broşürleri cami ve Kur’an Kurslarında dağıtılmak üzere 17 ilçe Müftülüğüne gönderilmiştir. Bağımlılıkla Mücadele kapsamında Kur’an Kursu öğrencilerine konferans verilmiştir.  
 
 
           Cumhuriyet Başsavcılığımız denetimi ve gözetiminde Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğümüz Sosyal Uyum Çalışmaları kapsamında; bireysel ve grup görüşmeleri ile denetimli serbestlikten yararlanan madde bağımlısı bireylere yönelik eğitim ve farkındalık çalışmaları yapılmıştır. 2018 Yılı Ocak - Ekim Dönemi 10 ayda 5550 kişiyle Bireysel Görüşme gerçekleştirilmiştir. denetimli serbestlik; suça karışan  ve denetimli olarak serbest kalan ve yeniden uyuşturucu ile buluşmaması, tanışmaması ve kullanmaması önem arz eden bir kitle. Bütün bu insanlarımızı yeniden tehdit eden ve tüketen kişileri bu belanın pençesinden kurtarmak Denetimli serbestlik kapsamındaki çalışmalarla çok doğrudan ilgilidir. Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüzün bu anlamda  2018 Yılı Ocak-Ekim Dönemi 10 ayda 739 Yetişkin, 171 Genç SAMBA oturumu gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde gerçekleştirilen seminerlerden yararlanan kişi sayısı 4716’ya ulaşmıştır. 
 
          Şüphesiz bu mücadelenin tedavi ayağı  ve başlığı da çok önemlidir. Bugüne kadar Diyarbakır’da eksikliği çok açık olan ve hissedilen tedaviye dönük ihtisas merkezi dediğimiz İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalarda; ilimizde 30 yataklı AMATEM (Alkol Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) 20 yataklı yeni ÇEMATEM (Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) ihalesi yapılmış olup 27.03.2018 tarihinde bu merkezlerin yapımına başlanmıştır. AMATEM ve ÇEMATEM’in 2019 Nisan ayında hizmete girmesi planlanmaktadır. 27 Mart 2018 tarihinde başlayan yapım çalışmalarının çok hızlı devam ettiği ve planlamalarımıza göre Nisan 2019 ‘da tamamlanması planlanmaktadır. ÇEMATEM’de toplam yapılan poliklinik sayısı 754, ÇEMATEM’de yatarak tedavi gören hasta sayısı 104, 18 yaş üstü poliklinik sayısı 1845, yatan hasta sayısı 29, Denetimli Serbestlik Poliklinik sayısı 6066 olarak gerçekleşmiştir.
 
 
Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından 2.960.000 kök kenevir bitkisi imha etmiştir
 
 
Uyuşturucu ile mücadele Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, devlet yöneticilerimizin öncelikli olarak odaklandığı konuların başında gelmektedir. Ülkemizin terör örgütlerine karşı verdiği çok boyutlu, kararlı ve başarılı mücadelesi bu örgütlerin gerek finansmanında gerekse insan kaynağının temininde kullandığı uyuşturucu ticaretini ve buna bağlı süreci büyük oranda engellemiştir. Uyuşturucuyla mücadele ülkemizin tamamında olduğu gibi ilimizde de büyük bir kararlılıkla devam etmekte olup, bütün vatandaşlarımızın bu konuda bize yakın ve yardımcı olmasını takdir ile karşılıyorum, önümüzdeki süreçte başta eğitim ve bilgilendirme alışkanlıkların başladığı ve bu ortamların oluştuğu alanların buralardan men etme kararlılığımızla tüm gençlerimizi ve insanlarımızı uyuşturucu felaketinin ve bağımlılığının pençesinden kurtarma çalışma ve çabamız sürecektir. Başta gençler olmak üzere nesilleri ve geleceğimizi yok eden uyuşturucuya karşı her konuda tüm bağımlılığa karşı ülke genelinde olduğu gibi Diyarbakırımız’da da kurulun tüm üyeleri ilgili görev ve sorumluluk alanlarıyla yoğun bir çaba sergilenmektedir. Başta üniversitemiz olmak üzere tüm eğitim kurumlarında gençlerimizin özellikle bilgilendirilmeleri özellikle tek ve çoklu kullanım öncesindeki bunu kendilerine sunan bütün bağlantılan yok edilmesi buna dönük tüm ilişkilerin güvenlik kuvvetlerimiz ve istihbarat birimlerimiz ile birlikte adli, kolluk sınırları içerinde net bir kararlılıkla yok edilmesi kesin hedefimizdir. Memnuniyetle belirtmek isterim ki Diyarbakır’da da çok büyük bir başarı sergilenmiş gerek üretim, gerek tüketim boyutunda Diyarbakır’da elde edilen sonuçlar ve rakamlar ortaya konulan gerçekler büyük bir başarıyı işaret etmiştir. Şüphesiz bizim için en büyük hedef tamamen yok edilmesi, bertaraf edilmesi her alanda ve anlamda uyuşturucu bağımlılığının toplumun gündeminden düşürülmesidir. Bu noktada bugün tüm Türkiye’de Sayın Bakanımızın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya dahil il ve ilçelerimizde aynı saatte başlayan bir kararlılığımız bunu ifade etmektedir. Ben bu mücadelede başta güvenlik kuvvetlerimizden bu terör örgütü uzantılarına karşı bu kararlı mücadelede şehit düşen bütün güvenlik görevlilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum. Ruhları şad mekânları cennet olsun. Bu konuda emek veren tüm kurumlara, katkı veren tüm paydaşlarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum. Toplantımızın ve mücadelemizin tüm kararlığımızla devam edeceğini belirtiyorum” dedi.
 
 
Vali Güzeloğlu’nun basın açıklaması sonrasında değerlendirme toplantısına geçildi. İl genelinde paydaş kurumlar tarafından yürütülen çalışmaların ve alınan önleyici tedbirlerin görüşüldüğü Bağımlılık ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından, Vali Güzeloğlu’nun bağımlılık ile mücadelede ilgili kurum müdürlerine yapılması ve alınması gereken tedbirler konusundaki talimatlarıyla sona erdi.