Bir dizi temaslarda bulunmak üzere İlimize gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, Valiliğimizi ziyaret etti.
Ziyarette Bakan Arslan’a Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal, üst düzey bürokratlar, Bölge Müdürleri, Şube Müdürleri ve bakanlık yetkilileri eşlik etti.
Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar tarafından karşılanan Bakan Arslan Valilik Şeref Defterini imzaladı. Daha sonra Valilik makamına geçen Bakan Arslan ve beraberindekiler, Vali Güzeloğlu ile bir süre görüştüler.
 
Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Saygıdeğer Bakanım, Sayın Milletvekillerim, değerli konuklar özellikle bugün Saygıdeğer Bakanımızı Diyarbakır’da ağırlamanın büyük bir mutluluğunu yaşıyoruz. 33 medeniyete ev sahipliği yapan, Peygamberler ve Sahabeler şehri, kültürümüzün ve inancımızın çok özel ve güzel kenti Diyarbakır’a Sayın Bakanımıza hoş geldiniz diyorum. Gerçekte Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyoner liderliğinde, Sayın Başbakanımızın, hükümetimizin ve özellikle Sayın Bakanımızın çok büyük destek ve gayretleriyle Diyarbakır’da Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’mızın çok önemli altyapı yatırımları var, adeta Diyarbakır’ın her alanı bir şantiye. Türkiye’nin her yanında olduğu gibi bir büyük gelişme, kalkınma, altyapı yatırımları başta olmak üzere büyük bir ilerlemeyi gözlemenin ve bu hizmetleri gerçekleştirmenin büyük bir mutluluğunu yaşıyoruz. Diyarbakır stratejik konumu, bölgenin belirleyici merkezi olması ve şüphesiz tüm bu geçmişinden geleceğine bir iddianın bir kenti olması bütün bu yatırımları hem buluşturan hem de kentimize değer katan konumuna taşıyor. Çok uzun yıllar Bakanlığımızda çok değerli hizmetleri ve Bakan olduktan bu yana da Türkiye’nin her köşesine çok büyük bir gayretleriyle Sayın Bakanımızın, bugün ki ziyaretinde de inşallah bu yatırımların daha öteye taşınması ve en kısa zamanda sonuçlanması adına çok önemli kazanımlar ve sonuçlar gelecek, ben Sayın Bakanımı Diyarbakır’ımızda ağırlamanın büyük mutluluğu içinde şahsım ve tüm arkadaşlarım ve tüm Diyarbakırlılar adına tekrar hoş geldiniz diyor, en içten saygılarımı sunuyorum.”
 
Vali Güzeloğlu’ndan sonra konuşan Bakan Arslan şunları söyledi: Diyarbakır’da devam eden hali hazırda 10 tane projemiz var. Ve bu projelerin bedeli yaklaşık olarak 2 milyar liradır. Bunun 800 milyonluk kısmını şu ana kadar harcamış durumdayız. Diğerlerini de bu yıl, önümüzdeki yıl ve 2019'da bitecek projelerimiz kapsamında inşallah harcamış olacağız. Diyarbakır-Silvan yol ayrımı, Bingöl-Genç yolu 66 kilometrelik bir yol ve yaklaşık 110 milyon proje bedeli var ve bir kısmı bölünmüş yol statik kaplama olarak tamamlandı. Geriye kalan kısmının bölünmüş yol yapılmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki yıl inşallah bunu bitirmiş olacağız. Diyarbakır çevre yolu çok önemli. Hava yolu bağlantısı dahil kamulaştırma çalışmaları süreci biraz uzatmakla birlikte çalışmalar bitti. Buranın bölünmüş yol Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) yapılmasıyla ilgili bilgi aldık. Bütün engeller kamulaştırma işlemleri bitti. Bundan sonra hızlı bir şekilde bitirilmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Hava yolu bağlantısını inşallah bu sene sonunda bitirir hale getireceğiz. Sadece orada bir geçit kısmı var onu da önümüzdeki yıl mart ayında bitirmiş olacağız. Diyarbakır için çok önemli ve özellikle diğer illerle bağlantısını sağlayan çevre yolunun da önümüzdeki yılın sonuna kalmadan bitirilmiş olması da önemli bir çalışmamız.
 
Biz son 15 yılda Diyarbakır'da sadece Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak 3 milyar 375 milyonluk yatırım yapmış durumdayız. 2002 yılında önce 80 yılda 2,5 kilometre sıcak asfalt varken bugün 225 kilometre sıcak asfalt var. 44 kilometre bölünmüş yol varken bunun üzerine 368 kilometre daha yaparak 412 kilometreye çıkarttık. Bununla yetinmiyoruz, yetinmeyeceğiz. Amacımız Diyarbakır'ı bölünmüş yol ve sıcak asfaltla bağlamak ki bu konuda bütün çalışmalar son aşamaya geldi. Diyarbakır'ı da, bu bölgeyi de çok daha ileriye taşıyacak çalışmaları yürütüyoruz, yürütmeye de devam ediyoruz. O yüzden Diyarbakır'ın karayollarıyla, bölünmüş yollarla, sıcak asfaltla her yere erişimini çok çok önemsiyoruz. O yüzden Diyarbakır'da çok modern Ankara'nın doğusunda ilk defa körüklü erişimi de sağlayan bir terminal kazandırdık. Yılda 5 milyon yolcunun erişimini sağlayacak bir terminal kazandırmış olduk. Yılda 200 bin kişi seyahat ederken, bugün yılda 2 milyonun üzerinde insanımız seyahat ediyor. Bu konuda çok önemli mesafeler aldık, almaya da devam ediyoruz.
 
Geniş bant abonesi geçmişte hiç yokken, bugün 909 bin geniş bant internet abonesi. Nüfusu düşünürseniz bu rakam çok önemli bir rakam. Fiber optik alt yapı bin 323 kilometreden 5 bin kilometrenin üzerine çıkarıldı ve buna bağlı olarak ADSL bağlı geniş bant internet hizmeti götürdüğümüz okul sayısı da 599'a çıktı. Bölgenin erişim kalitesinin arttırılmasına bağlı olarak mobil baz istasyonu 137 iken bugün 2168'e çıkardık. Yine de nüfusu az olan bazı köylerimizde, telefonların çok iyi çekmediği yerler olursa da onu da biz Bakanlık olarak evrensel hizmet fonu kapsamında ihalesini yaptık. 4,5G kalitesinde hizmet götürmek ile ilgili süreç de devam ediyor. Kullanacağımız baz istasyonlarını yerli ve milli olarak Türkiye'de imal ettik. Testleri çok başarılı bir şekilde gidiyor. Hazırlıklar devam ediyor. Ülke genelinde 1799 noktaya da 4,5G seviyesinde hizmeti götürecek çalışmayı başlattık.
 
Diyarbakır bölgenin lokomotifi olmaya devam etsin. Diyarbakır'ın gelişmişliği, kalkınmışlığı, etrafındaki illere sirayet etmeye devam etsin. Birliğimize, beraberliğimize kardeşliğimize lütfen el uzatmayın. Ortalığı karıştırmaya çalışmayın. İnsanımız bu tuzaklara düşmedi. Bundan sonra da Allah'ın izniyle bu tuzaklara düşmeyecek. 15 Temmuz'da olduğu gibi herkese şu mesajı çok net bir şekilde verecek.”
 
Yapılan açıklamaların ardından Bakan Arslan ve beraberindekiler Valilikten ayrıldı.