Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in doğum günü olarak kutladığımız Mevlit Kandili, İslam'ı müjdeleyen rahmet elçisi sevgili Peygamberimizin, engin hoşgörüsünü, merhametini, güzel ahlakını, yol gösterici öğütleri anlama ve bu anlayışla aynı zamanda kandiller akrabalık ve kardeşlik duygularımızın güçlendiği en değerli manevi gecelerdendir. Bu duygu ve düşüncelerle Mevlit Kandili bizlere Peygamber efendimizin hayatını, hadis-i şeriflerini yeniden hatırlamak için bir fırsattır.

 

Yüce Allah’ın rahmet ve merhametinden bolca faydalanabilmek için önemli bir fırsat olan bu mübarek günde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.)  ışığı gönüllerimizi aydınlatırken, bu gece vesilesiyle yapacağımız duaların başta gönül coğrafyamız olmak üzere, bütün insanlığın muhtaç olduğu manevi huzura dönüşmesini diliyorum.

 

Bu vesileyle Mübarek Mevlit Kandilinin dünyanın değişik bölgelerindeki Müslüman kardeşlerimizin feraha ermesine vesile olmasını temenni ediyor, Yüce Allah’ın rahmet ve merhametinden bolca faydalanabilmek için önemli bir fırsat olan bu mübarek günün ülkemize ve tüm İslam Alemi’ne hayırlar getirmesini diliyorum.

 

 

 

 

Hasan Basri Güzeloğlu

Diyarbakır Valisi