2017-2018 yılı eğitim öğretim yılının açılışının sevinç ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. En değerli varlıklarımız, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızın aydınlık bir geleceğe sahip olabilmesi için Milli Eğitim sistemimizin temeli olan özgüveni yüksek, milli ve manevi değerlere haiz, çağı anlayan ve dünya ile rekabet edebilecek bir bilgi boyutuna ulaşan ve bu noktada yarınlarımızı bugünden daha iyi hazırlayacak bireyler yetiştirilmesi, hepimizin ortak hedefidir. Tüm çabamız; evlatlarımıza, altyapı ve fiziki yeterliliğe sahip eğitim kurumlarında, çağın gereklerine uygun teknolojik ve bilimsel eğitimi sunmaktır.
 
Dünyada söz sahibi olabilecek, ülkemizi temsil edecek ve ülkemizin hedeflemiş olduğu muasır medeniyetler seviyesinin üzerine bizleri ulaştırabilecek bireylere sahip olabilmenin en önemli yolu, eğitimden geçmektedir. Bu anlamda başta öğretmenlerimiz olmak üzere velilerimiz ve öğrencilerimize büyük görevler düşmektedir. Öğretmenlerimizin çağı yakalayan bir eğitim öğretim anlayışıyla hazırlanmış müfredatı öğrencilerimize sunması, velilerimizin evlatlarına gerekli desteği vererek iyi birer rol model olması, öğrencilerimizin ise kendilerinden beklenen sorumluluk ve başarıyı göstermesi gerekmektedir.
 
18 Eylül 2017 Pazartesi günü 2017-2018 eğitim öğretim yılında kadim şehir Diyarbakır’ımızda 1631 okulumuzda, 13.962 derslikte, 441 bin öğrencimiz eğitim öğretime başlayacak. Öğrencilerimize 19.937 öğretmenimiz eğitim hizmeti sunmak üzere görevde olacaktır. Diyarbakır’ımızda eğitim öğretim başarısının en üst seviyeye yükseltilmesi için tüm kurumların koordineli bir şekilde çalışmasını düzenleyerek, bizlere emanet edilen en değerli varlıklarımız olan evlatlarımızın, başarılı ve mutlu bir eğitim öğretim yılı geçirmesini sağlayacağız.
 
Bu duygu ve düşüncelerle tüm eğitim camiamızın ve sevgili öğrencilerimizin İlköğretim Haftasını kutlar, 2017-2018 eğitim öğretim yılının tüm ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Bu kutsal mesleği ifa ederken şehit olan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.
 
 
 
 
                                                                                            Hasan Basri GÜZELOĞLU
                                                                                                   Diyarbakır Valisi