Tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz milletimizin, yeniden doğuşunu müjdeleyen ve Cumhuriyetimize hayat veren Büyük Zaferin 95. yıldönümünü en içten duygularımla kutluyorum.

Ecdadımız, uğrunda büyük bedeller ödeyerek, bizlere her safhası zaferlerle dolu bir tarih armağan etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ordu- millet kenetlenmesiyle kazanılan 30 Ağustos Zaferi de bu süreçteki tarihi dönemeçlerden birini ifade etmektedir. Bu eşsiz zaferin tek kaynağı, birbirine kenetlenmiş bir milletin vatanına, özgürlüğüne ve değerlerine olan aşkı ve inancıdır. Bu duygular milletimizi hep güçlü ve dimdik ayakta tutmuş, kurduğumuz devletlerin dünya tarihine yön vermesine imkân sağlamıştır.

30 Ağustos, Türk Milleti için onur ve gurur günüdür. 26 Ağustos 1071 Malazgirt zaferiyle kapılarını araladığımız Anadolu yurdunun, ebediyete kadar bizlere vatan olacağını 30 Ağustos Zaferi bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bu zafer tarih boyunca Ağustos ayında kazandığımız ihtişamlı zaferlerin son halkasıdır.

Bugün bizlere düşen ise, bütün imkânsızlıklar ve yokluklara rağmen türlü zorlukları aşarak kurulan Cumhuriyetimize, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla sahip çıkmak ve ülkemizi uygarlık yarışında en üst sıralara taşımak olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bizlere armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

 

 

Hasan Basri Güzeloğlu

Diyarbakır Valisi