Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, TÜGVA Diyarbakır İl Temsilciliği açılış programına katıldı.
 
Programa Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal,  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış programı Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. TÜGVA Diyarbakır İl Temsilci Mahmut Yağmur tarafından açış konuşması gerçekleştirildi.
 
Açılış programında konuşan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Türkiye Gençlik Vakfının çok değerli Genel Başkanı sevgili kardeşim İsmail Emanet, çok değerli çalışma arkadaşlarım, Diyarbakır’ımızın güzel insanları ve geleceğimiz, güvencemiz, zenginliğimiz olan sevgili gençlerimiz; Diyarbakır TÜGVA temsilciliğinin açılışında sizlerle birlikte olmaktan ve bu coşku dolu ortamı paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyor, temsilciliğimiz İlimize, gençliğimize, ülkemize hayırlı olsun diyorum.
 
Bir ülkenin en değerli varlığı ve güvencesi gençleridir
 
Bir ülkenin en değerli varlığı ve güvencesi gençleridir. Şüphesiz sadece gençlere sahip olmak değil, bu gençleri iman, irfan ve ilimle buluşturmak gerekir. Onlara geçmişini anlatmak, geçmişinden ders alarak geleceğin sorumluluğunu anlatmak, bu çerçevede değerlerine, dinine, devletine ve milletine sahip çıkacak bir şuur yerleştirmek ve vermek lazım. Gençler gücünü geçmişinden alan ve iddiasını geleceğe taşıyan bir yolculuğun temsilcileri olmak zorunda. Bir büyük millet ve bir büyük medeniyet olan biz, bu anlamda her bir gencimizin bu şuurla bu bilinçle bu imanla ve bu duruşla yetişmesini sağlamamız lazım.
 
 
21. yy. da her alanda maddi ve manevi her boyutta insanlığın vicdanını temsil eden ahlakını erdemini ve insanlığa ait değerleri temsil eden büyük bir millet olarak, bizlerin her bir gencimizi bunu daha da zenginleştirecek, buna sahip çıkacak bir şuurla yetiştirmemiz lazım. Bugün bizler sadece bölgesinde değil dünyanın her köşesinde haksızlığa, zulme ve yanlışlığa karşı dik duran mağdur ve mazlum neredeyse yardımına koşan onunla birlikte elini tutup hakkı ayağa kaldıran bir anlayışı temsil ediyoruz.
 
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sıklıkla ifade ettiği gibi her bir gencimiz bu değerleri taşıyacak bir bilincin imanın ve şuurun temsilcileridir. Tıpkı 15 Temmuz da irademize, devletimize, geleceğimize kasteden hainler karşısında dimdik ayakta duran gençlik gibi tıpkı bu ülkenin birliğine, beraberliğine ve ortak geleceğine kasteden bütün ihanet şebekesi terör örgütlerinin karşısında dimdik ayakta durdukları gibi, her türlü tehdidin karşısında en büyük güvencemiz siz gençlerimizsiniz. TÜGVA bu inancın, anlayışın ve heyecanın adıdır. Ülkenin her bir köşesinde böylesi bir imanın temsilcisi gençlerin hem hazırlanması, hem bugünü anlayarak geleceğe sorumluluk alması noktasında çok büyük işler yapıyor.
 
Açılan bu temsilciliğimizin dokunacak her bir yürek gönül ve gençte büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum
 
Bugün de Diyarbakır’ımız da hakikatten Diyarbakır’a yakışan kadim medeniyet, kültür iman ve irfan şehri Diyarbakır’a yakışan bir temsilciliğimizi bugün açıyoruz. Ben açılan bu temsilciliğimizin dokunacak her bir yürek gönül ve gençte büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bugün burada aramızda olmayan ama selamlarını sizlere paylaşan Bilal Erdoğan Bey başta olmak üzere; genel başkan İsmail Beye, ekibine bu heyecanı Diyarbakır’da bugüne kadar büyük bir aşkla taşıyan TÜGVA Diyarbakır Şube Başkanıma ve şüphesiz bugüne gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyor: temsilciliğimizin gençlerimize, Diyarbakır’ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor sevgili gençler hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Allaha emanet olun.”
 
Konuşmaların ardından Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu tarafından ‘Çizimlerle 40 Hadis’ yarışmasında 1. olan Ahmet Onat’a bisiklet hediye etti.
 
Protokol üyeleri tarafından kesilen kurdelenin ardından Vali Güzeloğlu temsilcilik binasında incelemelerde bulundu.
 
Açılış; verilen kokteylin ardından sona erdi.