Mübarek Kurban Bayramı dolayısıyla Diyarbakır’da resmi bayramlaşma töreni düzenlendi.

Kurban Bayramı vesilesiyle Diyarbakır Valiliği tarafından Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde bayramlaşma töreni düzenlendi. Bayramlaşma törenine, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Dicle Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tahsin Kılıçoğlu, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Vali Yardımcısı Mehmet Çağrı Özpolat, Bağlar Kaymakamı Tolga Toğan, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Mehmet Özel, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, , kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Karayolları Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen törende; basın mensupları, çalışanlar ve vatandaşlarla tek tek bayramlaşan Vali Güzeloğlu, daha sonra katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada: ”Değerli Milletvekillerimiz, adli, mülki, askeri erkânın çok seçkin temsilcisi, değerli çalışma arkadaşlarım, siyasi partilerimizin değerli temsilcileri, Diyarbakır’ımızın sivil, sosyal ve ekonomik kesiminin değerli yöneticileri, muhtarlar, dernek başkanlarımız, korucularımız, engelliler derneğimizin ve gönül dostlarımızın değerli temsilcileri, hizmet vermekten onur ve sorumluluk duyduğumuz aziz Diyarbakır’ın güzel insanları, bu güzel ve özel bayram gününde idrak ettiğimiz mübarek kurban bayramı içerisinde, ben de öncelikle bayramınızı tebrik ediyorum, cumamızı mübarek eyliyorum. Bu inancımızın özel gününde gerek Diyarbakır’da gerek Ülkemizde gerekse İslam Âlemindeki bütün inananların bayramını tebrik ediyorum. Bu bayramın kardeşlik, dostluk, barış ve güzellikler getirmesini, hepimiz için istediğimiz manada ve anlamda yaşanan bayram günleri olmasını diliyorum ve bu bağlamda İslam Âleminde yaşanan acıların ve tüm dünya da yaşanan ve dökülen kan ve gözyaşlarının dinmesine ve bitmesine, bu bayramın vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum.

Bayramlar çok özel, güzel zaman ve buluşma anlarıdır. Kaynaşmanın, kucaklaşmanın, teklifsizce sarılmanın insanın nefsinden ve bu anlamdaki eksiğinden kaynaklanan yanlışlıkların giderildiği zamanlardır. Biz bayramları en büyük armağan ve zamanlar olarak görüyoruz. Hem kendimiz de bu anlamda yeniden bir değerlendirme hem de geleceğimizle ilgili hepimiz için daha güzel bir başlangıçlar olmasını diliyorum. Kurban Bayramında da Türkiye’nin birlik beraberliğini yaşama ve birlikte geleceğe yürüme iradesinin mührü olan Diyarbakır’ımızda, çok güzel bir bayram geçirdiğimizi özellikle paylaşmak istiyorum. Bugün Diyarbakır’ın her köşesinde bu coşkuyu, bu mutluluğu, bu kaynaşmayı ve kardeşliği hissediyoruz. Diyarbakır bu anlamda Türkiye ile bölgesi ile bütünleşen, medeniyetimizin hazırlayıcısı ve zenginleştiricisi, kültürel değerlerimizin neşv-ü nema bulduğu bir merkez olmanın yanı sıra inancımızın da çok güzel ve özel bir beldesiyle bayramı her köşesinde ve her kişisinde çok güzel yaşayan ve hisseden bir büyükşehir. İnanıyoruz ki gelecek her günümüz bu bayram coşkusuyla daha güzel olacak, kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz daim olacak. Ben bu özel ve güzel bayram gününde hizmet etmekten büyük bir onur duyduğum Diyarbakırlı hemşerilerimizin her nerede yaşıyorsa, herhangi bir noktada Diyarbakır aşkı ile yüreği çarpıyorsa, bayramını tebrik ediyorum. Diyarbakır’da görev yapmanın Diyarbakır’a hizmet etmenin büyük bir onur ve şeref olduğunun altını çiziyorum ve inşallah elbirliğiyle, güç birliğiyle ama en önemlisi gönül birliğiyle Diyarbakır’ımızı daha güzel bir geleceğe taşıma gayretinde, daha nice güzel bayramları milletçe birlik ve beraberlik içinde idrak etmeyi rabbimden niyaz ediyorum. Bu bayram gününde birlik ve beraberliğimiz uğruna Türkiye’nin birlikte yaşama iradesi ve bu toprakları vatan yapmak, devletimizi ve milletimizi sonsuza kadar payidar eylemek ve yaşatmak uğruna hayatlarını seve seve feda eden bütün Aziz Şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum ruhları şad olsun, makamları cennet olsun. Onların emaneti olan bu vatanı kararlılıkla ve azimle geleceğe, gelişen, güçlenen ve kardeşlik temelinde her gelecek gün daha güzel yarınlara ulaştıran bir azmin ve iradenin temsilcisi olduğumuzu da özellikle belirtiyor, hepimizin ve izleyen bütün hemşerilerimizin bayramını kalben tebrik ediyorum. Nice bayramlara Allah sağlık, huzur ve mutluluk içerisinde bizleri yetiştirsin.

Son olarak da bayramlarda söylenmesi belki kolay olsa da yapılması biraz zor olan bir konunun altını çizmek istiyorum. Lütfen bu bayram küslerin, dargınların ve kırgınların buluşmasına, barışmasına vesile olsun. Hiçbir şey insanın yaşamında, gönül kırmaya değecek kadar önemli değildir. Kucaklaşmayı teklifsizce, karşılıklı, geçmişte yaşananları unutarak, barışmayı deneyelim ve biz onları geride bırakalım. Büyüklerimizi ziyaret edelim onların ellerini öpüp hayır duasını alalım ve en önemlisi muhtaç, mağdur ve mazlumların kapısını çalalım onların dertleriyle dertlenelim onların derdini azaltmaya gayret edelim. Güzel bir söz vardır;’ İnsan acı duyarsa canlıdır ama diğer bir insanın acısını duyar ve hissederse insandır’.

Hepinizi bu duygularla, sevgi ve saygıyla selamlıyorum, Rabbim nice bayramlara huzur içerisinde hepimizi yetiştirsin inşallah. Bayramınızı tebrik ediyorum.”

Konuşmanın ardından Karayolları Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen kokteylle bayramlaşma programı sona erdi.