Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Yenişehir İlkokulu’nda düzenlenen İlköğretim Haftası Kutlama Programına katıldı.
 
Programa; Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, 8 inci Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, kurum müdürleri, Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Öğrenciler tarafından İlköğretim Haftası ile ilgili şiirler okundu.
Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından,  
  Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Büyükşehir Belediye Başkanımız, Cumhuriyet Başsavcımız, değerli Komutanlarımız, İl Emniyet Müdürüm,  değerli çalışma arkadaşlarım, milli eğitim camiamızın değerli yöneticileri, çok değerli öğretmenlerimiz; bugün açılış coşkusuyla birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumuz çok değerli ve sevgili öğrencilerimiz, 2017-2018 eğitim yılının Diyarbakır açılışında sizlerle birlikte olmaktan ve Yenişehir İlkokulumuzdaki coşkuyu paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Öncelikle yeni eğitim yılının başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere, değerli anne ve babalarına ve sonra tüm milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
Bugün çok uzun bir zamandır sessiz olan okullarımız tıpkı Yenişehir’de olduğu gibi cıvıl cıvıl okula yeni başlayan, ilk sınıfına, ilk dersine ve ilk öğretmenine kavuşacak olan sevgili yavrularımızdan başlayarak bütün çocuklarımızda bir büyük coşku, bir büyük mutluluk var. Okulun sıcaklığında öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla buluşmalarının coşkusu var. Ben, başlayan bu eğitim yılında ülkemizde ve Diyarbakır’ımızda tüm çocuklarımız için güzellikler yaşanmasını onları hayata hazırlama, hayata karşılama, öz güvenden başlayarak milli ve manevi değerleri tekrar kazandırmak ve zenginleştirmek noktasında, hayırlı bir eğitim yılı diliyorum.
Türk Milli Eğitiminin temel amacı doğrultusunda Diyarbakır’ımızda da yenilenen müfredatımızda çağı anlayan ve çağı aşmayı amaçlayan bireyler yetiştireceğimizi, bu doğrultuda ülkemizin aydınlık yarınlara ve kalkınmış bir geleceğe ulaşmasında her bir öğrencimizin bizim için vazgeçilmez bir değer ve zenginlik olduğunun bilinmesini, özellikle vurgulamak istiyorum.  Diyarbakır gibi kadim bir şehrin öğreten ve zenginleştiren her bir eğitim kurumunda bu bilinçle bu duruşla ve bu zenginliğin taşıyıcısı olma onuruyla her bir öğrencimizin, bu misyonla kurumlarımızda yüksek bir eğitime konu olacağının özellikle altını çizmek istiyorum. Bugün Diyarbakır’ımızda 441 bin öğrencimiz, 1631 okulumuzda 13927 derslikte yaklaşık 19 bini aşkın öğretmenimizle bu sevdaya, bu çabaya, bu gayrete başlıyor. Her biri ayrı bir değer olan ve eğilip eli öpülesi öğretmenlerimizin öğrencilerine anne ve baba olarak, onlara ışık olarak, onların rol modeli olarak, onları geleceğe en güzel bir şeklide hazırlayacağına inanıyorum. Bizler bir büyük millet olarak geleceğe kararlı ve emin adımlarla yürüyüşümüzde, eğitimi en öncelikli meselemiz ve şüphesiz hedefimiz olarak görüyoruz. Bir insan değişir, bir toplum değişir ve şüphesiz insanın değişmesi de eğitimle gerçekleşir. İnancımızın kitabı Kuran ı Kerimde “hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” diye Cenabı Allah buyuruyor. Şüphesiz bilmek en büyük erdem demektir. Ama bilerek bildiği haliyle davranabilmekte en büyük zenginliktir. Bugün dünyanın bilgi çağında şüphesiz bilginin en önemli ve değerli varlık olduğu bir ortamda, doğru bilgiyi öğrenen sadece bu anlamda bilen değil; bildiğiyle davranabilen bireyler yetiştirmek istiyoruz.
Akıllı ürünleri sadece kullanan değil, aklını kullanarak bu ürünleri üretebilen ve bu teknolojiyi geliştirebilen bireyler istiyoruz. Bu doğrultuda her birisi ülkesinin gelişmesi ve kalkınmasına, birlik ve bütünlüğünün şüphesiz sarsılmaz ve inşallah sonsuza kadar payidar olacak devlet millet yürüyüşünün, gençlerimizin taşıyıcısı ve zenginleştiricisi olmasını istiyoruz. Tıpkı 15 Temmuzda olduğu gibi nereden gelirse gelsin hain her türlü emel ve terör karşısında milletini ve devletini koruyan ve sonuna kadar bunu savunan bir tavra sahip bireyler yetiştirmek istiyoruz. Bu doğrultuda okullarımızda bu değerleri aşılayacak, aktaracak, zenginleştirecek kurumlar şüphesiz ilim, irfan ve sevgi ortamları olmasını bekliyoruz.
Diyarbakır’da bir büyük heyecanla yeni eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Diyarbakır için şüphesiz sürdürülemez ve kabul edilemez temel eğitim göstergelerinden başlayarak, eğitimde nicelik ve nitelik doğrultusunda yeni bir heyecanı, yeni bir ruhu, yeni bir başlangıcı bugünden itibaren tüm ilçelerimizde, her bir mahallemizde, her bir okulumuzda başlatıyoruz. İnşallah 2019 yılında da normal eğitime geçecek hedef doğrultusunda Diyarbakır’da bütün okullarımızda fiziki altyapıdan başlayarak bilgi temelli, teknolojiyi kullanan, bu doğrultuda araştıran ve çevresinden başlayarak dünyaya kadar bütün gelişmeleri anlayan, farkındalığı olan ve aklını kullanarak bilimsel bilgi temelinde her birisi bir değer, bir kazanç olan bir eğitim yılını hedefliyoruz. İl Milli Eğitim Müdürümüzden başlayarak, tüm okul yöneticilerimiz, ilçe yöneticilerimiz, şüphesiz sevgili öğretmenlerimiz bu doğrultuda milletimizin, annelerimizin ve babalarımızın hizmetinde. Hemen yakınında ilçe kaymakamlarımız dahil tüm kamu yöneticilerimiz bu heyecanın paydaşları ve bu çabanın ortakları durumunda. Bizler bütün kurumlarımızla, Büyükşehir Belediyemizden başlayarak Diyarbakır’ın genelinde eğitim kalitesinin her yerde, her düzlemde, her okul perspektifi ve ölçeğinde eşit bir düzeyde gelişmesi ve şüphesiz bütün başarı göstergelerinin en kısa süre içerisinde bu kadim kente, medeniyetimizin ve inancımızın bu çok özel ve güzel kentine yakışır bir düzeye gelmesinin ve bu çabanın paylaşıcısı ve taşıyıcısı olacaklar.
Sevgili anne babalara, çocuklarıyla ilgilenmeleri, tıpkı bugün açılış coşkusunda oldukları gibi bütün eğitim ve öğretim yılında onların okulla olan ilişkilerini dinlemeleri, derslerinin ve bununla ilgili gelişmelerinin, sınıf öğretmenlerini, okul yöneticilerini değerlendirmelerini istiyorum. Okul güvenliğinde bu yıl yeni bir heyecanı ve yeni bir kararı başlatıyoruz. Çocuklarımızın huzurlu ve güvenli bir eğitim alması için tüm okullarımızda, okulun güvenliği, çevre ile ilişkisi ve her düzeyde huzurlu bir eğitim ortamının sağlanması için, irtibat görevlilerimiz var. Bunlar okullarımızın servislerinden başlayarak, bütün boyutlarında huzur ve güven içerisinde bir eğitim sağlanmasının doğrudan sorumlu kişileridir.
Bütün kurumlar ve birimler, sizlerin bizlere emanet ettiğiniz çocuklarınızın huzur ve güven içerisinde coşkuyla, mutlulukla eğitim almalarını, okulla buluşmalarını, geleceğe hazırlanmalarını sağlamak noktasında bir ortak çalışmanın heyecanı içerisinde inşallah Diyarbakır’da bugün başlayan 2017 – 2018 eğitim yılında bu hedeflerimiz doğrultusunda çok başarılı bir eğitim öğretim yılı geçireceğiz. Bizler okullarımızı sık sık ziyaret edeceğiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte olacağız. Çünkü biz biliyoruz ki çocuklar sizin, bizim, hepimizin en önemli varlığı ve zenginliği. Milleti geleceğe taşıyacak ve şüphesiz hedeflerine ulaştıracak en önemli varlıklarımız, değerlerimiz. Onları bizlere emanet ettiniz, bugünden itibaren okullara verdiniz. Onlar bu sevgili okul ortamında yarınlara hazırlanacak, önce sizleri sonra bizleri mutlu edecek bir kişiliğin, zenginliğin ve şüphesiz eğitimin konusu olacaklar. Yeni eğitim öğretim yılında bu duygularla başlayan ve bu heyecanla sürmesini dilediğim bu eğitim yılımızın Diyarbakır’ımızda bugün okulla buluşacak açık lise dahil 450 bini aşkın bütün öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bugünden itibaren başlayacak eğitim yılımızda öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize ve herkese başarılar diliyor bu duygu düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Yeni eğitim yılımız hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.
Konuşmaların ardından Güzel Sanatlar Lisesi korosu tarafından çeşitli ezgiler seslendirildi. Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu bir anasınıfın ve 3. Sınıfını ziyaret etti. Öğrencilere nasihatlerde bulundu ve onlarla yakından ilgilendi.
Daha sonra öğretmenler odasına geçen Vali Güzeloğlu, öğretmenlerle yaptığı kısa bir sohbetin ardından program sona erdi.