Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, farklı ülkelerde düzenlenen Balkan, Avrupa ve dünya şampiyonluğu müsabakalarında, çeşitli dallarda ülkemizi temsil edip dereceye giren ilimiz Sporcularını makamında kabul edip; altın hediye etti.
 
Ziyarette, Kenya’nın Nairobi kentinde yapılan Dünya Yıldızlar Atletizm Yarışmasında 5 bin metrede 22:32:79 derecesiyle dünya ikincisi olup gümüş madalya kazanan ve aynı zamanda İtalya’nın Grosseto şehrinde düzenlenen U-20 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası 10 bin metre yürüyüşünde 48:33:38 derecesiyle Avrupa üçüncüsü olarak bronz madalya kazanan ve bu derecesiyle de Türkiye rekorunu kıran Meryem Bekmez, İtalya’nın Puglia kentinde düzenlenen 12. Dünya Yıldızlar Dağ Şampiyonası 8 bin metrede dünya üçüncüsü olup bronz madalya kazanan Şirin Karabal, İtalya’nın Grosseto şehrinde yapılan U-20 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası 5 bin metrede Avrupa ikincisi olup gümüş madalya kazanan Ayşe Tekdal’ın yanı sıra, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Şube Müdürü Akın Erim, Milli Takım Antrenörlerinden, Azize Özbey ve Çetin Aslan yer aldı.
 
Valilik Makamında bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli basın mensuplarımız, bugün gerçekten hem mutlu hem de bizim için özel bir gün. Diyarbakır’ımızın pırıl pırıl üç genç evladının Avrupa ve dünya çapında atletizm alanındaki başarılarını kutlamak, onlarla gurur duyduğumuzu ve daha büyük başarılar beklediğimizi paylaşmak için bir aradayız.
Şirin, Meryem ve Ayşe sadece Diyarbakır’ın değil tüm Türkiye’nin de gururu oldular. Bayrağımızı göndere çekip, marşımızı dinlettiler ve atletizm alanında, yürüyüş gibi bugüne kadar hiç madalya almadığımız bir alanda madalya taşıdılar. Her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum, ortaya koydukları çabayı çok takdir ediyorum, bunları yetiştiren antrenörlerine de çok teşekkür ediyorum.
Eminim ki bu kararlılıkla, bu azimle hem Şirin, hem Meryem, hem de Ayşe daha büyük başarılara ulaşacaklar. Çünkü sporun birleştirici, uluslararası alanda kardeşliği geliştirme temelinde, kendileri bizim birer elçimiz oldular. Her birinin hayat hikâyesi baktığınız zaman çok örnek alınacak Şirin’in Lice’den başlayan, her birinin Diyarbakır’dan dünyaya ulaşan bir başarısı var. Bundan çok büyük bir mutluluk duydum, şu anda da tanımaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.
Kendilerine her türlü desteği bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada fazlasıyla sunacağız. Bütün imkânlarımız hem şampiyonlarımızın hem de onları izleyecek, örnek alacak diğer bütün gençlerimizin hizmetinde olacaktır.
Türkiye’nin gelecekte, tıpkı bugün taşıdıkları Ay Yıldızlı forma gibi her alanda ülkemizi zirveye taşıyacak, başarıyla taçlandıracak, örnek alınacak genç evlatlarımıza ihtiyacımız var.
Sporcularımıza ve burada olmayan, sporcularımızı yetiştiren anne ve babalarına çok teşekkür ediyorum. Tabi bir de anne baba yarısı olan antrenörlerine, İl Müdürümüz ve tüm ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum” dedi.
 
Milli sporculara hedeflerini soran Vali Güzeloğlu, sporcuların katılacakları olimpiyatlar hakkında bilgi aldı. 2020 Tokyo olimpiyatlarına katılacak olan sporculardan güzel dereceler beklediğini, sporcularımızın her zaman destekçisi ve takipçisi olacaklarını ifade etti.
 
Daha sonra Vali Güzeloğlu’nun ilimiz milli sporcularına altın, sporcuların antrenörlerine eşofman takımı hediye etmesinin ardından ziyaret sona erdi.