Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Başsavcı Vekili Kurtca Eker’in onuruna verilen veda yemeği programına katıldı.

 

3 Temmuz 2017 gün 918 sayılı Bölge Adliye Mahkemeleri ile Adli Yargı Derece Mahkemeleri Kararnamesiyle Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Kurtca Eker onuruna verilen veda yemeğine Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, İl Jandarma Komutanı Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ile davetliler katıldı.

 

Veda programında bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Garnizon Komutanımız, Değerli Komutanlarımız, Cumhuriyet Başsavcımız Adli Komisyon Başkanımız değerli çalışma arkadaşlarım, adli yargının çok değerli temsilcileri Adliye personelimiz, Hanımefendiler Beyefendiler ve gerçekten burada olmalarından keyif aldığım sevgili çocuklarımız… Henüz benim için çok yeni bir dönemde başladığımız bu perspektifte, Diyarbakır’ımızda Sayın Başsavcımızın ifadeleriyle Devleti temsil etmek Devletin bekası ve milletin sonsuza doğru kararlı yürüyüşünde, adli süreçte çok önemli ve tarihsel dönemde anlamlı ve değerli hizmetler vererek ayrılırken, hoş bir seda alan Cumhuriyet Başsavcı vekili ve değerli eşi Hâkime Hanımın buradan da ve bu perspektifte düzenlenen veda yemeğinde bu ortamı paylaşmaktan ben de büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu dönemler kamu bürokrasisinde yürütme, yargı, askeri güvenlik hem başlangıçların hem ayrılışların dönemidir. Hatta hayatın kendisi de aynen ikisini de birlikte barındıran ve her başlangıcın bir sonu olacağı gibi, ayrılırken herkes için geride bıraktıkları ile olumlu ve hayırlı hatırlanacağı anılacağı dönemlerdir.

 

Bu hain teşebbüs karşısında imanlarıyla dimdik ayakta duran ve göğüslerini siper eden ve şehadete eren bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz…

 

Memnuniyet ile görüyorum ve inanıyorum ki ortak şehadeti ile başsavcı vekilimiz ve değerli eşlerinin yargıyı temsil perspektifinde, sadece bu anlamda bir görev değil, aslında herkes için hayati derecede önemli olan, 1. yılı anma perspektifinde bugünkü şehitlerimizi anarak başlattığımız, devleti yok etmek birlik ve beraberliğimizi ve bu alandaki tüm değerlerimizi imha etmek perspektifindeki bir hain darbe teşebbüsü sonrasında, kahramanca ve onurluca bir görev ifa etmeleri ve Diyarbakır’ımızdan ayrılırken evlatlarına ve tüm sevenlerine Böylesi bir manevi mirası bırakacak kadar başarılı bir görev ifa etmeleri… Ben kendilerine Devletimiz adına teşekkür ediyorum. Bu fedakarlığı sergileyen her alanda, her noktada bu duruşu temsil eden herkese de içtenlikle teşekkür ediyorum. Tabi bugün şehitlerimizi anarak başladık. Bu hain teşebbüs karşısında imanlarıyla dimdik ayakta duran ve göğüslerini siper eden ve şehadete eren bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.  Ruhları şad olsun, Makamları cennet olsun.  Türkiye Cumhuriyeti bir kutlu devlet ve bu millet dualı bir millet olarak yoluna kararlılıkla devam ediyor. Şehitler de bu toprağın olarak hep birlikte bizim anacağımız kahramanlarımız. Tabii şehitlerimize anarken, Gazilerimize şükranlarımızı sunarken, bu ülkenin bekası yolunda böylesi kahramanca hizmet veren her arkadaşımıza da teşekkür borçluyuz.

 

Kadim medeniyetimizin, inancımızın, kültürümüzün çok özel bir merkezi Diyarbakır… Birlik ve beraberlik noktamızdaki bütünlüğümüzün belirleyici şehri Diyarbakır….

 

Ben değerli Başsavcı vekilimize ve değerli eşlerine hem mesleği ki hem de özel hayatlarında öncelikle sağlık mutluluk ve başarı diliyorum.  Her şey gönüllerince olsun bir yerde ne kadar kaldığınız, ne kadar süre göre yaptığınız önemli değildir. Tıpkı hayat gibi ne kadar uzun yaşamanın esas ve hedef olmadığı gibi, asıl olan bir gün kesinlikle bitecek olan bu sürenin sonunda nasıl anıldığınız ve bu baki kubbede hoş bir seda olup olmadığınızdır. Ne güzel ki Başsavcımızı da hem değerli eşlerine süreleri ne olursa olsun ayrılırken hem mesleki anlamda hem de kentin kubbesine hoş bir seda olmuşlar. İnanıyorum ki devlet-i hikmet noktasında bundan sonraki görev sürelerimiz gereği kesişebiliriz, buluşabiliriz. Onlar için Diyarbakır güzellik ve hoşluk olarak anılır, yapılan çalışmalarda kazanılan ve kalan keyif noktaları hatırlanan bir yer olsun. İnşallah kendilerine başarı dilerken inanıyorum iki Diyarbakır sevdalısı ve iki Diyarbakır sevenini de buradan uğurluyoruz. Çünkü kadim medeniyetimizin inancımızın kültürümüzün çok özel bir merkezi Diyarbakır. Birlik ve beraberlik noktamızdaki bütünlüğümüzün belirleyici şehri Diyarbakır. Burada görev yapmak dönemsel olarak böylesi önemli, sorumlu dönemlerde böylesi kritik görevler almak, herhalde taşınacak çok güzel bir emanet olsa gerek. Ben bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından Başsavcı Vekili Eker’e Vali Güzeloğlu tarafından bir plaket takdim edildi.

 

Plaket takdiminden sonra program, yenilen yemeklerin ardından sona erdi.