Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, ‘Anadolu Ajansının Objektifinden Milli İradenin Yükselişi’ konulu fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

 

İçkale Müze Kompleksi içerisinde yer alan serginin açılışına Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar ve diğer davetliler katıldı.

 

Fotoğraf sergisinin açılışında konuşan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Çok değerli konuklar, aziz Diyarbakırlılar sevgili basın mensupları kadim kent Diyarbakır’ın tarihini medeniyet geçmişini ve zenginliğini sunan bir mekânda Diyarbakır’dan Türkiye’nin her köşesine kadar 15 Temmuz da yükselen ve hainlerin karşısında aşılmaz sıra dağlar gibi duran, iradeyi temsil eden, milli irade sergisinin açılışında sizlerle olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. 

 

Sözlerimin başında bir yıl önce; o hain darbe kalkışmasının gecesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara çıkan, iradesine sahip çıkan, dimdik ayakta imanlarıyla bu hain darbe girişimi karşısında duran ve bu duruşuyla şehadete eren 250 vatan evladını rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum ruhları şad olsun, makamları cennet olsun. Bu kahraman şehitlerin yanında aynı safta aynı kararlılıkla hainlere karşı yürüyen ve gazi olma onuruna erişen gazilerimize de sağlık ve sıhhat diliyorum.

 

Bu memleketin her evladı, her ferdi söz konusu vatan ve devlet olunca, iman olunca, sıra dağlar gibi duran, dostuna güven veren, düşmanını ürperten bir duruşun temsilcisidir.

 

Bizler bin yıldır kardeşlik içerisinde yaşadığımız bu topraklarda, hakkı ve adaleti her zaman temsil eden, mağdura ve mazluma yurt ve sığınak olan, bedeli ne olursa olsun özgürlüğünden ve bağımsızlığından vaz geçmeyen bir büyük milletin evlatlarıyız. Eğer sonu ölüm ve şehadetse de bu inancımızın en yüce mertebesi hepimiz için arzulanan, erişildiğinde herkes için vuslat olan bir hesabe mertebedir.

 

Ülkenin her köşesinde 15 Temmuzu ve bu gece o meşhum gecenin aynı saattin de milli bir direnişi ve şahlanışı tekrar yaşıyoruz. 15 Temmuzu unutmadık unutturmayacağız. 15 Temmuzun ihanet şebekelerinin işbirliklerini bu millet ve devlet var oldukça  hiçbir zaman unutulmayacağını,  ihanete karşı koyanları, destek olanları bu milletin her bir ferdinin ebediyete kadar akacak olan tarihe dönük yolculuğumuzda hiçbir zaman unutmayacağını herkesin bilmesi gerekir. Unutmamak kararlılığımızı, inancımızı ve irademizi güçlendiren birlikte yaşama ve geleceğe hep birlikte inşallah ulaşma arzumuzu güçlendiren en önemli dayanağımızdır. Şüphesiz Aziz Şehitlerimiz de 15 Temmuzu hep hatırlarken rahmet, minnet ve saygıyla anacağımız, unutmayacağımız kahramanlarımızdır.

 

Hem vatanın bütünlüğünü, devletin bekası milletin birlik ve beraberlik yoluna hayatını feda eden bütün şehitlerimizi ve 15 Temmuz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Anadolu ajansına bu sorumlu yayıncılıkta gerek o gün, gerekse o günden bugüne koyduğu çaba için de teşekkür ediyor, hepinize bu duygu ve düşüncelerle sevgi ve saygı sunuyorum.”

 

 

Konuşmanın ardından protokol üyeleri tarafından kesilen kurdele ile fotoğraf sergisi kapılarını açtı. Sergiyi gezen Vali Güzeloğlu buradaki eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı.