Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle ilimizde görev yapan muhtarlarla Gazi Köşkünde verilen yemekte buluştu.
 
Verilen yemeğe Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra, Jandarma Bölge Komutanı Tüm General Halis Zafer Koç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcıları Dr. Ahmet Naci Helvacı, Tuğba Koşal, Mesut Gazi Ambarcı, H. Hasan Gökpınar, Hukuk Müşaviri ve Vali Yardımcısı Vekili Ayhan Abatay, Bağlar Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Tolga Toğan Yenişehir Kaymakamı Serdar Kartal, Kayapınar Kaymakamı Dr Ozan Balcı, Sur Kaymakamı Bilal Özkan, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Hüseyin Cengiz, kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.
 
Burada bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanım, değerli Cumhuriyet Başsavcım, değerli çalışma arkadaşlarım, mülki, adli, askeri erkânın çok seçkin temsilcileri ve bugün muhtarlar günü kapsamında birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğum çok değerli muhtar kardeşlerim.
           
        19 Ekim Muhtarlar gününüz kutlu olsun. 2015 yılından itibaren kutlamaya başladığımız muhtarlar gününde bugün Diyarbakır'da 17 İlçemizin her bir köşesinden gelen milletimizin güvenini temsil eden onların oylarıyla, onlar adına onları temsil eden sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, muhtarlık müessesesinin önemini, değerini ve gereğini her fırsatta vurgulayan, bu anlamda yasal ve yapısal bütün değişikliklerle, başta muhtarlarımızın özlük hakları olmak üzere çok önemli iyileştirmeleri gerçekleştiren ve muhtarlığın adeta yeniden milletin kapısı, başvurduğu çözüm noktası olmasını sağlayan, Başbakanımız ve hükümetimiz dâhil, bütün üyelerini de içtenlikle teşekkür ediyorum
 
 1800 ler den itibaren bu topraklarda müessese olarak var olan, vatandaşın temsilcisi olan ve kurumsal yanıyla, milletin devletle ilişkisinde elçisi ve sözcüsü, devletin de milletle buluşmasında sesi, sözü, eli, kolu olan muhtarlarımız çok önemli bir görev ifade ediyorlar. Sizler milletin vekili olarak ve seçtiği mahalle bazında büyükşehirlerde ama İlin ve ülkenin genelinde, köy ve mahalle perspektifinde, bir anlamda vatandaşın sessizsiniz. Vatandaşın sesi ve sözcüsü olarak kamu yönetimi ile ilişkilerde şüphesiz ki talepleri ileten, sıkıntıları aktaran ve çözüm arayan, bizim içinde, en önemli çalışma arkadaşlarımızsınız. Bizler bir mahalleyi değerlendirirken; o mahalle bazında yaşanan her bir hanenin ve vatandaşımızın derdini, meselesini, kişiden başlayarak mahalledeki sıkıntıların nasıl çözüleceğini, sizlerle istişare etmek durumunda ve zorundayız. Çünkü meseleye en yakın olan, sıkıntıyı en yakın gören ve belki de en doğru çözüm ve öneriler ortaya koyan, sizlersiniz, ama aynı zamanda sizler yönetimde katılımcılık adına alınan kararların, yapılan çalışmaların, vatandaşımıza aktarılan ve anlatılan en önemli ve doğrudan iletişim merkezisiniz. Bu açıdan; başarılı, çağdaş ve vatandaşa dayalı bir yönetim anlayışının en önemli unsuru ve kurumu muhtarlıktır.
 
Muhtarlarımızın yani sizlerin güçlenmesi, yönetim anlayışımızı, insan merkezli bir bakışla hem zenginleşmesi, hem gelişmesi, hem de ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışının hayata geçirilmesi noktasında çok önemli bir aşama ve şüphesiz gelişmedir.
 
Bu noktadan ele alarak; Sayın Cumhurbaşkanımızın riyaseti ve bu anlamdaki emirleriyle her bir muhtarımızın öncelikle, Cumhurbaşkanımızdan başlayarak dün biliyorsunuz kırkıncı muhtarlar buluşması oldu. Diyarbakır’ımızdan da muhtarlarımız katıldı. 2019 yılına kadar; milletin evi Beştepe de bizzat Cumhurbaşkanımızla da buluşuyorsunuz. Bunun alt başlığında illerimizde bizlerde ilçe kaymaklarımızla, büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımızla buluşuyorsunuz. Bu buluşmalarımızı güçlü, katılımcı ve sürekli kılacağız. Önümüzdeki günlerde ilçelerimize kaymakam arkadaşlarımızın yaptığı sizlerle olan buluşmalara aynı zamanda belediye başkanları sıfatıyla yaptıkları bu toplantılara bizlerde ilçe ziyaretlerinde, benimle birlikte Garnizon Komutanımız, Büyükşehir belediye Başkanımız ve ilden gelenlerle ilçede muhtarlarımızla birlikte olacağız. Yani sizlerle meseleleri dinlemek, sizlerden gelen talep, istek ve önerileri hem not etmek hem de çözüme kavuşturmak en önemli önceliğimiz. Çünkü biliyoruz ki her birinizin talebi, isteği, dileği bizim için çok değerli olan vatandaşımızın isteği ve dileğidir.
 
Devletin bütün birimlerinin, kurumlarının, makamlarının tek bir gayesi var. Millete hizmet etmek ve milletimizin duasını almak. Bu doğrultuda bir kadim geleneğin, irfanın, medeniyetin merkezi Diyarbakır’da, bütün ilçelerimizde bütün mahallelerinde yaşayan bütün vatandaşlarımızın meselesi bizim meselemiz. Bu noktada Diyarbakır halkının devletine verdiği desteği, katkıyı, güveni sizlerin şahsında takdirle karşılıyoruz. Başta terörle mücadele olmak üzere, bu ilin her bir köşesinde devletiyle bütünleşen, ihanetim her türlüsüne karşı dimdik duran bütün terör örgütlerine karşı net bir tavır ve kararlılıkla mücadelede devletine yardım ve yakın olan vatandaşlarımıza şükran duyuyoruz ve sizlerin aracılığıyla da bütün vatandaşlarımıza da içtenlikle de teşekkür ediyoruz. Bu duruş en büyük güvencemiz ve gelecekle ilgili en büyük bizim açımızdan teminatımızdır. Bu noktada ki kararlılığımızla, gerek merkezi hükümet yatırımları, gerekse Büyükşehir Belediye Başkanımız burada, İlçe Belediye Başkanlarımız hepsi burada bütünü alanlarda, hayat kalitesinin iyileştirilmesi fiziksel altyapıdan sosyal üst yapıya kadar bütün beklentilerin karşılanması temel hedefimiz ve gayemizdir. Rabbim mahcup eylemesin. Bu doğrultudaki çalışmalarımızda inşallah her gelecek gün geriden daha güzel olacak Diyarbakır adına, ülkemiz adına, daha güzel yarınlarda hep birlikte buluşmak nasip olacak. Muhtarlarımızın bu güzel gününü kutlarken; muhtar olarak bu memlekete hizmet eden, aramızdan ayrılan Diyarbakır’ın bütün rahmete kavuşmuş muhtarlarına da rabbimden rahmet diliyorum. Allah rahmet eylesin mekânlarını cennet eylesin. Bugün muhtarlık yapıp ayrılmış ama her bir mahallede, köyde, eserde payı olan muhtarlara da teşekkür ediyorum. Hala hazırda görevde olan halkın vekili ve sözcüsü olarak çok ağır ama bir o kadar da onurlu mesuliyeti yüklenen görevdeki bütün muhtarlar kardeşlerime de içtenlikle başarılar diliyorum. Gününüz kutlu olsun geleceğiniz güzel olsun. Allah emanet olun.” Dedi
 
Vali Güzeloğlu, konuşmasının ardından ilimizde en uzun süre görev yapan Bağlar Tavşantepe mahalle muhtarı Mehmet Sadık Karacoşan’a, en yaşlı muhtar olan Kayapınar İlçesi Kırkpınar mahalle muhtarı Mehmet Ortakaya’ya ve en genç muhtar olan Sur İlçesi Sağdıçlı mahalle muhtarı Ümit Kaya’ya  plaket takdim etti.
 
Muhtarlar buluşması, verilen yemeğin ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.