Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 15 Temmuz 2016 günü Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Daire Başkanlığına yönelik yapılan saldırıda şehit olan Polis Memuru Halit Gülser’in ilimiz Dicle ilçesi Pekmezciler Köyün’deki ailesini ve Şehidin kabrini ziyaret etti.
 
Ziyarette Vali Güzeloğlu’na Milletvekili Ebubekir Bal, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, 16. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, 8. Ana Jet Üst Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kurtça Eker, Dicle Kaymakamı Alplarslan Kılıç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar eşlik etti.
 
Şehidin evinde okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi; “Bugün hain darbe girişiminin şehitlerinden şehidimiz Halit Gülser’in baba ocağındayız. Bu ülkede millet iradesine kast eden, devletimizin ve birliğimizin bekasını yok etmek isteyen hain darbe girişimi gecesinde şehadete erişen kahramanlarımızdan biri de Diyarbakır’ımızın kahraman evladı Halit’ti.
 
O gün Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı’nda hainler tarafından alçakça yapılan saldırı sonucu şehadete erişmişti. Rabbim mekânını cennet eylesin, tüm şehitlerimiz gibi ruhu şad olsun. Biz bütün şehitlerimiz gibi 15 Temmuz şehitlerimizi de milletçe rahmetle ve minnetle anıyoruz. Onların o günkü dik duruşu, kahraman duruşu, hainlerin gerçekleştirmek istedikleri bütün kötü niyetleri ve emelleri yerle bir etti. Milleti ile beraber olan milletin evlatları, o gün imanı ile tanka, topa, tüfeğe karşı durdu ve onları alt etti.
 
Bugün birinci yılında o hain darbe girişiminin, dimdik ayakta milletçe devleti ile birlikte geleceğe karalı yürüyüşümüzde inşallah tüm şehitlerimizi hem anacağız; hem onların değerli aileleri anne babaları ve hemşerileri ile onların ruhuna Fatihalar okuyacağız.
 
Bugün ben de şehidimizin babası Ömer kardeşimize böyle bir kahraman evlat yetiştirdiği için milletçe şükranlarımızı sunuyorum. Rabbim rahmeti ile muamele eylesin, mekânını cennet eylesin, bütün şehitlerimizle birlikte ruhları şad olsun diyoruz. Ne mutlu böyle bir kahraman evladı yetiştirmiş. Kendisine değerli annesine ailesine milletçe teşekkür ediyoruz. Bugün burada hem kendisine hem buradaki tüm hemşerilerimize akrabalarına köylülerine tekrar bir başsağlığı taziye veriyoruz. Birazdan da inşallah makamını ziyaret edeceğiz orada da ruhuna bir Fatiha hediye edeceğiz.
 
Biz şunu bir kere daha söylemek istiyoruz 15 Temmuzun birinci yılında milletçe kararlılığımız, imanımız, duruşumuz nettir.
 
Devleti ile milleti ile bölünmez bir bütün olarak inşallah geleceğe her geçen gün daha güçlenerek kararlılıkla milletçe birlik ve beraberlik içinde inşallah yol almak ve erişmektir. Bu büyük yürüyüşümüzde 15 Temmuzu unutmadık unutturmayacağız o ihaneti ihanetin mensuplarını hiçbir zaman unutmayacağız. Tabi ki kahramanları da hiçbir zaman unutmuyoruz zaten bu ihanetin unsurları hukukun önünde en ağır bir şekilde hesabını veriyorlar, vermeye devam edecekler ama bize düşen tüm şehitlerimiz ile birlikte 15 Temmuzda hem asker hem polis hem de sivil bütün şehitlerimizi anmaktır. Tekrar rabbim tüm şehitlerimiz ile birlikte Halit’e de gani gani rahmet eylesin.”
 
Şehit Halit Gülser’in kabrinin bulunduğu mezarlığa geçen Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ve beraberindekiler tarafından şehidimizin ve tüm şehitlerin ruhlarına dualar edildi.
 
Vali Güzeloğlu ile beraberindeki askeri ve mülki erkân daha sonra, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sırasında İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde şehit olan ve ilimiz Ergani ilçesine defnedilen 15 Temmuz Demokrasi Şehidi Askeri Çoban’ın ailesini ve kabrini ziyaret etti.
 
Vali Güzeloğlu’na ziyarette Milletvekili Ebubekir Bal, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, 16. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, 8. Ana Jet Üst Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Ergani Kaymakamı Mesut Çoban İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar eşlik etti.
 
Şehidimizin evinde Şehidimizin babasıyla yakından ilgilenen Vali Güzeloğlu burada Kur’an-ı Kerim tilavetini dinledi.
 
Daha sonra Şehidimizin Kabrini ziyaret eden Sayın Valimiz Hüseyin Basri Güzeloğlu ve beraberindekiler şehitlerimizin ruhlarına dualar okudu.