Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri kapsamında, İhlas Haber Ajansı (İHA) Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan fotoğraf sergisinin açılışını yaptı.

 

Açılışta Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, İHA Genel Müdürü Hamit Arvas, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Mehmet Özel ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Açılış programında bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Sayın Milletvekilim, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Cumhuriyet Başsavcımız, Değerli Çalışma Arkadaşlarım, İhlas Haber Ajansı'nın Sayın Genel Müdürü Sevgili Dostum, Hanımefendiler, Beyefendiler; 15 Temmuz hain darbe girişiminin bizlere bir kez daha tüm boyutlarıyla anlatıldığı ihanetin her yanı ve yönüyle unutulmamasını katkısı sağlayacak, ilimiz ve insanımız için zihin ve ona dönük tekrar sorumluluğumuzu bizlere sunacak, öylesi anlamı bir serginin açılışında sizler ile birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Ayrıca 15 Temmuzun yıldönümünde bugün burada Diyarbakır'ın 15 Temmuz şehitlerinin yakınları ile birlikte onları bir kez daha rahmet ve minnetle anmaktan da büyük bir mutluluk duyuyorum.

 

Onlar bu ülkenin birlik ve beraberliğine inanan, birlikte yaşayarak sahip olduğumuz tüm değerlere ve değerleri zenginleştirerek geleceğe doğru yürüyüşümüze inanan bu ülkenin kahraman evlatlarıdır…

 

Öncelikle tüm şehitlerimize rabbimden rahmet diliyorum. Makamları cennet olsun, âli olsun inşallah. 15 Temmuz'un kahraman gazilerine sağlık sıhhat diliyorum. Onlar o gece birazdan gezeceğimiz serginin tanıklığında, bizlere sunulduğu gibi tanka, topa, silaha imanlı göğüsleriyle dimdik ayakta durarak karşı koydular. Bunlar bu ülkenin birlik ve beraberliğine inanan, birlikte yaşayarak sahip olduğumuz tüm değerlere ve değerleri zenginleştirerek geleceğe doğru yürüyüşümüze inanan bu ülkenin kahraman evlatlarıdır.

 

Bilin ki hiçbir silah, hiçbir top, hiçbir tüfek, imanlı yürekleri yıkamaz

 

O gün sahip olduğumuz tek şey imanlarıydı ve o iman dolu göğüsleriyle aşılmaz sıradağlar gibi durak hainlerin bu niyetlerini bertaraf ettiler. Bilin ki hiçbir silah, hiçbir top, hiçbir tüfek, imanlı yürekleri yıkamaz. Bu ülkenin evlatlarının bu dik duruşu sayesinde bugün biz daha güçlüyüz, daha kararlıyız ve geleceğe doğru daha emin adımlarla yürümekteyiz. Bu ülkenin birlik yürüyüşü inşallah ilelebet devam edecek. Bu büyük ülke, bu devlet ve dualı millet sonsuza kadar payidar olacaktır. Her 15 Temmuzda biz ihaneti unutmadan ihanete kalkışanları, hem bu dünya hem de inancımızda ebedi âlemde lanetleyerek ama şehitlerimizi de rahmet minnet ve şükranla şüphesiz sürekli anacağız. Onlar bu ülkedeki birlik ve beraberliğimizin kardeşliğimizin bir arada yaşamamızın mührü ve şahitleridir. Tıpkı Diyarbakır'da medfun olan 15 Temmuz şehidi Dicle'nin pekmezciler köyündeki Halit gibi Ergani'deki Askeri kardeşimiz gibi İHA’nın bu sorumlu yayınını gerek o gece, gerekse bugüne kadar, takdir ediyorum.

 

Şüphesiz birlik ve beraberliğimiz için de bunun temin ve tesis edilmesinde her kuruma da görevler düştüğünün altını çiziyorum. İHA böyle bir sorumlulukla; o geceden başlayarak, ülkesine, milletine ve Devleti’ne bağlı ve sadakatini koymuş ve büyük bir hizmet yapmıştır. O günkü kararı yansıtmak imanlı yürekleri hem heyecanlandırmak hem de çoğaltmak, fakat genel müdürümüzün ifade ettiği gibi; o gecenin hain kalkışmasının taraflarını da varsa en ufak bir gelecekmiş gibi beklentileri de yok etmek adına, çok hayırlı bir hizmet olmuştur. Ben İHA'ya gerek o gece gerekse, o günden bugüne bu sorumlu anlayış için teşekkür ediyorum. Diyarbakır'dan ve bu ülkenin her bir köşesinden o gece Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla meydanlara çıkan, devletine, milletine sahip çıkan bu vatanın her köşesinde dimdik duruşlarıyla bu ülkenin geleceğine sahip çıkan tavırlarıyla büyük bir iradeyi ortaya koyan tüm vatandaşlarıma ve hassaten de Diyarbakırlı vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

 

Meydanlarda bu ülkenin her bir köşesinde olduğu gibi Diyarbakır'da da ilçelerimizde de bu imanlı duruşu ortaya koyacağız

 

Bildiğiniz gibi 15 Temmuzu Diyarbakır'da da önümüzdeki günlerde aynı imanlı kararlılıkla kutlayacağız; tekrar anacağız. Şehitlerimizi rahmetle, minnetle bir kez daha anarken meydanlarda bu ülkenin her bir köşesinde olduğu gibi Diyarbakır'da da ilçelerimizde de bu imanlı duruşu ortaya koyacağız. Ben buradan bütün Diyarbakırlı hemşerilerimizi de Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla tekrar başlayacağımız demokrasi nöbetinde cumartesi akşamında bir arada olmaya aynı duruşu sergilemeye; şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken aynı kararı bir kez daha sergilemeye davet ediyorum. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Tekrar şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun inşallah.”

 

Konuşmaların ardından protokol tarafından kesilen kurdele ile fotoğraf sergisi hizmete açıldı. Fotoğraf sergisini gezen Vali Güzeloğlu burada yer alan fotoğraflarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.