Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı fidan dikim törenine katıldı.
 
Törene Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra 15 Temmuz şehitlerinin aileleri, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, AK Parti MKYK Üyesi Prof Dr Mehmet Emin Yılmaz, Vali Yardımcıları Kürşat Güleryüz ve Tuğba Koşal, Yenişehir İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Mehmet Özel, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açış konuşmasını yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: "Aziz şehitlerimizin çok değerli yakınları Sayın Milletvekilim, Büyükşehir Belediye Başkanımız, çok değerli çalışma arkadaşlarım,  hizmet etmekten büyük bir onur ve mutluluk duyduğum güzel Diyarbakır’ımızın güzel insanları hanımefendiler, beyefendiler,  sevgili basın mensupları;
15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü nde, bu darbe girişimi karşısında aziz milletimizin dik ve imanlı duruşunu, sarsılmaz ve bölünmez iradesini ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile meydanları doldurarak devletine, değerlerine, imanına ve geleceğine sahip çıkmasının bu yıl dönümünde, tüm şehitlerimizi ve özellikle 15 Temmuz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhları şad makamları cennet olsun.  Diyarbakır’ın iki Şehidi, Diyarbakır’da medfun 15 Temmuz şehidi polis memuru Halit’imizi ve sivil şehidimiz Askeri kardeşimizi de bir kez daha rahmetle anıyorum.  Makamları cennet olsun.
 
O gecede Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla tanka topa tüfeğe karşı imanlı yürekleri ile en büyük silahı olan vatana bağlılığı devlete bağlılığı ile meydanlarda dik duran bu milletin evlatları, geleceğimizin inşallah sonsuza kadar yaşayacağımızın en büyük güvencesi olmuştur
 
Bu büyük millet tarihin her döneminde olduğu gibi varlığına ve değerlerine dönük her tehditte bir arada ve dimdik ayakta durmuş, imanlı yürekleri ile aşılmaz sıra dağlar gibi bir kara, bir set olmuştur. O gecede Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla tanka topa tüfeğe karşı imanlı yürekleri ile en büyük silahı olan vatana bağlılığı, devlete bağlılığı ile meydanlarda dik duran bu milletin evlatları, geleceğimizin inşallah sonsuza kadar yaşayacağımızın en büyük güvencesi olmuştur. Bizler 15 Temmuzu unutmadık, unutturmayacağız. O ihanetin içinde olan destekleyicilerini,  işbirliklikçilerini adaletin önünde bugün en ağır cezaya ve hukukun karşısında en büyük cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz. Şüphesiz ki bunlar zaten milletin indinde hem bu alemde hem de ebedi alemde bir büyük lanetin muhataplarıdır. Ama yine 15 Temmuzu her yıl bu anlamda hatırlarsın, aziz şehitlerimizi de hiç unutmadığımızı bir kez daha olduğu gibi milletçe şükran minnet ve Fatihalarla andığımızı ortaya koyacağız. Onların her bir şehadeti bu toprakların bölünmeyeceğinin bir arada kardeşçe sonsuza kadar inşallah yaşayacağının en büyük güvencesidir.
 
Herkese bu topraklardan kadim medeniyet geçmişinin inancımızın bu çok özel ve güzel beldesi Diyarbakır'dan kardeşliğimizi ve bu değerlere sahip çıkma irademizi bir kez daha haykıracağız...
 
Bugün burada dikilen ve dikeceğimiz her fidan bu ülkenin birlikte yaşama iradesine, kardeşliğimize dikeceğimiz aynı zamanda bir fidan olacaktır. Kökenden, güçlenen ve geleceğe hep bu anlamda bir ve beraber yürüyen millet olarak kararlılığımızı gösterecektir. Diyarbakır da bu ülkenin birlik ve beraberliğinin geleceğe birlikte yürütmesinin, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle kardeşliğin mührü bir kenttir. Diyarbakır'da o gün o hain darbe girişiminin karşısında tüm Diyarbakırlılar dimdik ayakta, burada yaşayanlar Türkiye'nin her neresinde yaşıyorsa orda olanlar aynı kararlılıkla dik durmuşlardır. Yarın ve sonrasında da birinci yılında demokrasi nöbetine Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla tekrar başlayacağız milli birlik ve beraberlik yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Herkese bu topraklardan kadim medeniyet geçmişinin, inancımızın bu çok özel ve güzel beldesi Diyarbakır'dan kardeşliğimizi ve bu değerlere sahip çıkma irademizi bir kez daha haykıracağız.
 
Ben tüm şehitlerimize ve özellikle 15 Temmuz şehitlerimize rabbimden rahmet diliyorum. Allah gani gani rahmet eylesin;  onlardan razı olsun. Burada bulunan değerli yakınlarına değerli eşleri, evlatları, kardeşlerine sabır diliyorum. Öylesi kahramanlara akraba olmak, eş olmak,  kardeş olmak bir büyük mazhariyettir. Çünkü şehadet inancımızda peygamberden sonra haşrolunacak en yüce mevki, en yüce makam demektir. İnanıyorum ki bu buluşmalar hepimize 15 Temmuz noktasındaki sorumluluğumuzu ve bundan sonraki süreçte yapacağımız bu ülkeye sahip çıkma sorumluğumuzu hatırlatacak, hepimiz adına ortak bir kararla katkı kılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bu etkinliğe katılan sizlere teşekkür ediyorum. Şehitlerimize tekrardan rabbimden rahmet diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”
 
Yapılan konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu ve protokol üyeleri tarafından fidanlar dikildi. Vali Güzeloğlu, 15 Temmuz şehidimiz Mehmet Karaaslan’ın ağabeyi Yıldıray Karaaslan ile diktiği fidana can suyu verdi.
 
Fidan dikim töreni verilen kokteylin ardından sona erdi.