Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından ilimiz Sur ilçesi Ulu Cami’de 15 Temmuz Haftası münasebetiyle düzenlenen Mevlid-i Şerif programına katıldı.

 

Etkinliğe; Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Milletvekili Ebubekir Bal, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz, Yenişehir Kaymakamı Dr. Mehmet Özel, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ilimiz kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Ulu Camide öğle nazmını kılan Vali Güzeloğlu ve beraberindekiler daha sonra Şehitlerimiz anısına okutulan Mevlid-i Şerif’i dinledi ve şehitlerimizin ruhuna dualar edildi.

 

Etkinliğe katılan vatandaşlara Ulu Cami avlusunda yemek dağıtıldı. Burada vatandaşlarla birlikte yemeğe katılan Vali Güzeloğlu basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi; “Değerli arkadaşlar Diyarbakır’da inancımızın çok önemli bir mekânı Ulu Camimizin eyvanındayız. Biraz önce eda ettiğimiz öğle namazımızın sonrasında, aziz şehitlerimizin ruhuna mevlidi şerif ve kuranı kerimler okundu. Bugün tüm Türkiye’de milletçe 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi rahmetle, saygıyla, şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun. Diyarbakır’ımızda da 15 Temmuz şehitlerimizi bugün hep birlikte, tüm Diyarbakırlılar ile birlikte Fatihalarımızla, dualarımızla andık.    

  

15 Temmuz hain darbe kalkışmasında tüm Türkiye’de olduğu gibi Diyarbakır’ımızın da 3 evladı o hain darbe teşebbüsüne karşı imanıyla inancıyla durarak ve onların önünde durarak şehadete yürüdü. Bunlardan ikisi Diyarbakır’da medfun. Özel Hareket Polisimiz Halit kardeşimiz o gece gölbaşında o hainlere karşı mücadeleyi her vatan evladı gibi yaparken, o hain saldırı karşısında şehadete yürüdü.

 

Bugün Dicle ilçemizde medfun olduğu, inşallah Peygamberimize komşu olduğu makamında, mezarında, Pekmezciler Köyü’nde mezarını ziyaret ettik. Değerli babası Ömer kardeşime, ailesine, milletçe şükranlarımızı sunduk, daha sonra Ergani ilçemizdeki 15 Temmuz sivil şehitlerimizden askeri kardeşimizin evini ziyaret ettik, değerli babasına, değerli eşine, evlatlarına, kardeşlerine başsağlığı ve taziyelerde bulunduk.

 

Mezarı başında onu da rahmetle andık ve bugün öğlen namazında da bütün Diyarbakırlılar ile birlikte Fatihalarımızla bütün şehitlerimizi, 15 Temmuz Şehitlerimizi rahmetle bir kere daha andık. Şimdi de herkes şunu bilmeli; bu millet inancı ile imanıyla ve kararlığıyla, içte ve dışta, tüm hainlere karşı aşılmaz bir kale ve sıra dağlar gibi duran bir settir. 15 Temmuzda da bu görüldü. Bugün biz milletçe hep birlikte bu inanç ve imanla geleceğe doğru kararlı yürürken, bayrağımız göklerde dalgalanır, Ezan-ı Muhammedî semalarda çınlarken, bu şehitlerimizi ve 15 Temmuz’u hiç unutmayacağız. Her 15 Temmuz’u anarken onlara milletçe bir kere daha şükranlarımızı dualarımızı Fatihalarımızı sunacağız. Hepsinden rabbim razı olsun diyorum. Mekânları cennettir inşallah, cennet olsun, âli olsun, onları yetiştiren annelerden babalardan Allah razı olsun, kalan bütün yakınlarına değerli eşlerine evlatlarına sabr-ı cemil rabbim ihsan eylesin. Diyarbakır’da da tüm Türkiye’de de biz milletçe şehitlerimize minnet ve şükran duyuyoruz, rabbim de onlardan razı olsun.”

 

Burada bir süre vatandaşları dinleyen Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu daha sonra etkinlikten ayrıldı.