Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Bahçeşehir Koleji Diyarbakır Hevsel Kampüsü açılış törenine katıldı.

 

Açılışa, Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Vali Yardımcıları Tuğba Koşal,  Dr. Ahmet Naci Helvacı, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkanı Bilal Özkan, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, kamu kurum müdürleri, eğitim camiasının önde gelenleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

 

Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Diyarbakır Bahçeşehir Koleji kurucusu Zeki Esen’in yaptığı açış konuşmasının ardından söz alan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, yaptığı konuşmada Diyarbakır'a 4. koleji açmanın mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını söyledi

 

Daha sonra davetlilere hitap eden Vali Güzeloğlu; ”Değerli Milletvekilim, Büyükşehir Belediye Başkanımız, çok değerli dostum, eğitim sevdalısı, Bahçeşehir Üniversitesi ve Eğitim Kurumlarının Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, değerli çalışma arkadaşlarım, Diyarbakır’ımızın güzel insanları, hanımefendiler, beyefendiler ve bu okulun gerçek sahibi sevgili öğrenciler. Bahçeşehir Koleji Hevsel Kampüsü açılışında böylesi güzel bir ortamda sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

Sözlerimin başında insana, topluma ve geleceğe en önemli yatırım olan eğitim alanında, böylesi hem fiziksel anlamda mimarisi ile işlevselliğiyle, yerleşimiyle ama daha ötesi İnşallah bireyden topluma kente ve ülkeye katacağı katkılarla, böylesi önemli bir eğitim yatırımını Diyarbakır’ımıza kazandıran ve bu anlamda Bahçeşehir iddiasıyla Diyarbakır iddiasını daha öteye taşımayı amaçlamış kararlılığı sergileyen sevgili Enver Yücel Bey’e, onun bütün üniversite ve eğitim alanlarındaki çalışma arkadaşlarına ve Diyarbakır’ımıza, Zeki Esen Bey dahil bu yatırımı kazandırmasında katkıda bulunanlara, burada bulunan herkes ve bütün Diyarbakır adına teşekkür ediyorum.

 

Bir insan değişir topluma dönüşür, toplum kazanca ve kazanıma dönüşür. İnsanı değiştirmek istiyorsanız; eğitim alanında insanı, değişimi, dönüşümüyle ve ona aktaracağınız değerlerle sağlayacaksınız. Merkezinde insan olmayan ve insanı kucaklamayan hiçbir anlayış, çalışma ve program sizi kalıcı, sağlıklı ve sürekli bir başarıya ulaştırmaz.

 

Diyarbakır şüphesiz ki medeniyet geçmişimizin değerlerimizin inanç ve kültür tarihimizin kadim şehridir. Diyarbakır öğreten bir şehirdir, Diyarbakır yaşandıkça, soludukça, sokaklarında var oldukça size her an yeni anlamlı kazanımlar sunan bir şehirdir, tıpkı geçmişin mirasçıları gibi bugünün Diyarbakır’lıları da  bunun temsilcileri ve taşıyıcılarıdır. Bu erdemin, irfanın, zenginliğin insanlarıdır.

 

Diyarbakır, gönül diliyle konuşan hoş ve hoşça kalınan, dostça olunan  kimseyi bu anlamda vefasızlığıyla  terk etmeyecek kadar asil bir duruşu olan insanların kentidir. Bu anlamda Diyarbakır’ı bildiğimiz ve hissettiğimiz zaman Diyarbakır’a çok yakışan bir eserdir. Diyarbakır’ın değerleriyle geleceğe yürüyüşünü şüphesiz eğitim kurumlarıyla güçlendirmek, taçlandırmak ve geliştirmemiz lazım. Gelenekten aldığını geleceğe taşıyacak; heyecanı, katkıyı, çabayı sergilememiz lazım şüphesiz bunu, bu güzel ve kadim kentin her çocuğuna ulaştırmamız lazım. Burada okuyacak çocuklarımız kadar Diyarbakır’ın 17 ilçesinin her mezrasının, her mahallesinin çocuğu da bizim derdimiz dememiz lazım ve diyoruz inşallah ve diyeceğiz.

 

Çok kısa bir zamanda Diyarbakır’da eğitim alanında temel bütün göstergelerde inşallah bu değişim ve dönüşümü çok başarıya ulaştıracağız. Çok kısa bir zaman aralığında okul öncesinden başlayarak Diyarbakır’ın her eğitim kurumunda öz güveniyle, bilgisiyle bu anlamda geleceğe dönük emin, sağlıklı ve güçlü bilgi altyapısıyla kendisini, kentini, ülkesini tanıyan ve evrensele ulaşan bir öz güvenle kazanım ve değer oluşturacak bireyler yetiştireceğiz. Türkiye bu anlamda her yanı ve yönüyle Diyarbakır’ıyla da bu iddiayı karşılayacak kucaklayacak sağlayacak bir zenginliğin ve büyüklüğün adıdır. İnşallah bu alanda Hevsel Kampüsü dahil bütün eğitim kurumlarımızda buna dönük eğitimi vererek çocuklarımızı geleceğe hazırlayarak ve geleceğimizi onlar üzerinde oluşturarak bugünden daha iyiye ve güzele gideceğiz.

 

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız ama hep ve her zaman sevgi ile olacağız sevgiyi çoğaltacağız.  Bakın iki temel kavram üzerinde eğitimi değerlerle buluşturmak herhâlde en temel şiar olsa gerek; hayatı okumak, bulunduğu konumu anlamak ve daha iyi için çalışmak. İşte bunu okullarda öğretmenlerimizden başlayarak aktarmak eminim ki böylesi bir eğitim kurumu ve kurumları birçok kazanım sağlayacak gibi görünen maddi kazanımların yanında belki ilk etapta doğru bir algının konusu değil; ama bilin ki konusu insan olmayan hiçbir şey de değerli değil.

 

Ben bu değeri kazandıran bu değerle buluşturan ve inanıyorum ki hem Diyarbakır hem de ülkemiz için böylesi anlamlı eğitim yatırımını kazandıran herkese çok teşekkür ediyorum.  Buradaki velilerin, anne ve babaların en değerli varlıkları ve bizim de en önemli değerli varlığımız çocuklarımızın burada hayata hazırlanırken sağlıklı mutlu ve güvenli bir eğitim ortamında buluşmalarını diliyorum. Okulun yöneticileri, eğitimcileri ve her kademede emek veren tüm emekçilerine şimdiden başarılar diliyorum. Bu eğitim yılı ve gelecek yıllarda hevsel kampüsü Bahçeşehir'den ilimiz ve ülkemiz adına nice değerler yetiştirecek inancımla, açılışımızın, okulumuzun hayırlı olması dileği ile hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu, Protokol üyeleri ve beraberindekilerle kampüsün açılış kurdelasını keserek kampüsü gezdi, projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldı. Açılış, verilen kokteylin ardından sona erdi.