Bir dizi temaslarda bulunmak üzere İlimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Profesör Doktor Sayın Veysel Eroğlu, Valiliğimizi ziyaret etti.
Ziyarette Bakan Eroğlu’na TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir Bal ve Galip Ensarioğlu, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı üst düzey bürokratları, Bölge Müdürleri, Şube Müdürleri ve bakanlık yetkilileri eşlik etti.
Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar tarafından karşılanan Bakan Eroğlu ve Başkan Vekili Aydın daha sonra Valilik Şeref Defterini imzaladı. Daha sonra Valilik makamına geçen Bakan Eroğlu ve beraberindekiler Vali Güzeloğlu ile bir süre görüştüler.
 
Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Sayın Türkiye Büyük Millet Meclis Başkan Vekilim, Sayın Bakanım, değerli Milletvekillerim çok değerli konuklar sevgili basın mensupları bugün 33 medeniyete ev sahipliği yapan kadim Diyarbakır’ımızda saygı değer Bakanımızı, Başkan Vekilimizi ve konuklarımızı ağırlamanın mutluluğu çerisindeyiz her geçen gün gelişen, değişen, GAP la birlikte kaderi farklılaşan Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliğinde bambaşka iklime yol alan Diyarbakır’ımızda, bugün Sayın Bakanımızın ve Başkan Vekilimizin teşrifiyle yine çok özel ve güzel bir etkinlikle inşallah buluşuyoruz açılışı yapılacak temeli atılacak tüm tesislerimizin hayırlı olmasını diliyorum. Diyarbakır her geçen gün huzurla birlikte kalkınmayı her açıdan hisseden ve bunu her boyutunda gören bir perspektifte ben hem teşrifleri için hem katkıları için, bugüne kadar gerçekleştirilen bütün alanlarda özellikle Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın Diyarbakır insanını refahına, kalkınmasına gelişmesine koyduğu katkılar için Sayın Bakanımıza haseten şükranlarımızı sunuyorum. Tekrar hoş geldiniz diyor saygı ve şükranlarımız arz ediyorum.”
 
Vali Güzeloğlu’ndan sonra konuşan Bakan Eroğlu Diyarbakır'da 167 milyon lira değerindeki 5 tesisin temelini bugün atacaklarını bildirdi. Üç tesisin  Ergani Barajı olduğunu, baraj sayesinde 18 bin 660 dekar arazinin sulanacağını, yılda 8.9 milyon gelirin çiftçilerin cebine ilave para olarak gireceğini aktaran Eroğlu, şöyle devam etti: “İnşaatı yapılan sulama tesisi 3 yıl işletecek ve parasını da devlet verecek. Böylece hiç arıza olmadan bu barajlardan çiftçilerimiz yararlanacak. Başlar Barajı sulama şebekesiyle 38 bin 200 dekar arazi sulanacak. Buradan çiftçilerin geliri ise yıllık 18 milyon.  Kuruçay Barajında ise yıllık 24 milyon gelir elde edilerek, 50 bin 300 dekar arazi sulanacak. Toprak muhafaza, rehabilitasyon ve yeşil kuşak çalışması, yaban hayatı kurtarma rehabilitasyon merkezi için tesisler kurulacak. Böylece buraya 167 milyon liralık bir yatırımla geldik. Bu yatırımın bütün ülkemize hayırlı olmasını niyaz ediyorum." dedi ve sözlerine şöyle devam eden Sayın Eroğlu;
Geçen yıl kente geldiğinde 41 müjde verdiklerini anımsatan Eroğlu, bu yıl 10 müjde ve 315 liralık yatırımla geldiklerini, projelerden 2'sinin Devlet Su İşleri (DSİ), 5'inin  Orman Genel Müdürlüğü, 2'sinin Doğa Koruma Milli Parklar ve bir projenin de Meteoroloji Bölge Müdürlüğüne ait olduğunu belirtti.

Ergani Barajı sulamasının hemen temellerini atacaklarını vurgulayan Eroğlu, "Çok büyük bir sulama projesi olan Kral kızı  Dicle Pompaj Sulamasının ihalesini yaptık. 124 bin 700 dekar araziyi sulayacak. Malzeme teminiyle inşaat çalışmalarına başlayacağız. Bu yıl 16 bin 500 dekar arazide orman teşkilatı çalışma yapacak.1 milyon 800 bin fidanı toprakla buluşturacağız.” diye konuştu.