Bir dizi temaslarda bulunmak üzere İlimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, Valiliğimizi ziyaret etti.

 

Ziyarette, Bakan Eroğlu’na Orman ve Su İşleri Bakanlığı üst düzey bürokratları, Bölge Müdürleri, Şube Müdürleri ve bakanlık yetkilileri eşlik etti.

 

Vali Güzeloğlu, Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar tarafından karşılanan Bakan Eroğlu Valilik Şeref Defterini imzaladı. Daha sonra Valilik makamına geçen  Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, Vali Güzeloğlu ile bir süre görüştüler.

 

 

 

Görüşmenin ardından Valilik Hevsel Salonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Saygıdeğer Bakanım, değerli konuklarımız, sevgili basın mensuplarımız, bugün Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bakanımızı ilimizde ağırlamanın mutlu içerisindeyiz. Sayın Bakanımızın her il ziyaretinde gerçekten getirdiği gibi bugün de Diyarbakır’ımıza hem müjdelerle hem de çok önemli bir milyar Türk lirasına aşkın bir yatırım perspektifi ile geliyorlar. Sayın Bakanımızın Türkiye'de orman ve su varlığının dönüştürülmesinde ve Diyarbakır özelinde Silvan projesi başta olmak üzere, ilimiz ve bölgemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasını taşıyıcı projelerin gerçekleştirilmesinde çok büyük emekleri var. Özellikle 2. GAP olarak adlandırdığımız doğrudan 235 bin hektarı aşan bir alanda sulu tarıma geçerek 300 bin kişinin doğrudan istihdam elde etmesini ve oradan başlayarak Türkiye'de bölgeler arası eşitsizliğin giderilmesi, gelir farklılıklarının önlenmesi, iç göçün bir yandan da bitirilmesi ne kadar çok önemli katma ve katkı değerleri sunacak birçok projede çok büyük emekleri, izleri var. Diyarbakır devam eden projeler perspektifinde bugün inşallah temelini atacakları kendisinin huzuruyla gerçekleştireceğimiz çalışmalarda bütün bu çalışmaların tamamlayıcı aşamaları. İnanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve hükümetimizin ve Sayın Bakanımızın desteğiyle yapılacak bu çalışmalar Diyarbakır’ımıza, insanımıza, bugünden daha iyi bir gelecek hazırlayacak ve İnşallah kalkınmamıza katkı sağlayacak. alanında dünya çapında bir bilim insanı olan ama bunun ötesinde hizmet verdiği ülkesine aşık, sevdalı bir hizmet ve gönül insanı olan Sayın Bakanımıza şahsen ve tüm Diyarbakırlılar adına ortaya koyduğu bu büyük destek, katkı, ve emek için şükranlarımı arz ediyor tekrardan hoş geldiniz diyorum” dedi.

 

 

 

Vali Güzeloğlu’ndan sonra bir konuşma yapan  Bakan Eroğlu şunları söyledi: “Orman ve Su İşleri Bakanlığının bir seferde atacağı en büyük temel için Diyarbakır'a geldiklerini belirten Bakan Eroğlu, bugün 10 tesisin temel atma açılışını yapacaklarını söyledi. Bakan Eroğlu, "Toplam 1 milyar 70 milyon liralık bir yatırım. Çoğu ilde bir yılda yapılacak yatırımdan daha fazla. Kral Kızı pompa istasyonu ve ana kanalın temelini atıyoruz. 71 kilometre olacak bu durum. Sulamadan dolayı bölge çiftçilerine 83 milyon lira ilave destek olacak. Çiftçilerimiz için en büyük kanun düzenlemesi yapıldı. Barajı, göleti, sulama şebekesini devlet yapacak karşılığında vatandaştan para almayacak, sadece sulamanın işletme parasını alacak. Genelde fenni arıcılık için arıcılığı geliştirmek istedik, 5 aileye destek vereceğiz. Arıcılık çok önemli, biz burayı bal üretim merkezi yerine dönüştürmeyi istiyoruz. Yüzde 20 hibe faizsiz destek vereceğiz. Bugün de arıcılık sertifikası vereceğiz "Diyarbakır'a hizmet etmek ibadettir""En son geldiğimde 51 müjde vermiştik. Bu da 2 milyar 800 milyon liraydı. Bunların 26'sı bitti. Geri kalanın bir kısmının temelini atıyoruz. Bunların tamamı, söz verince yaparız, bizim sözümüz sözdür. Verilen müjdeler, yapılanlar var. Diyarbakır'a hükümetimiz çok önem veriyor, burası peygamberler, evliyalar diyarı, buraya ne yapılsa azdır. Diyarbakır'a hizmet etmek ibadettir. Buradaki kardeşlerimizi seviyoruz. Yatırımlarda Diyarbakır'da Orman ve Su İşleri Bakanlığı birinci sırada. Geçen yılın sonuna kadar 5 milyar 700 milyon lira yatırım yaptık. 36 milyarın 6 milyar lirası bize ait. Biz bayrağı bırakmıyoruz 2019 yılı sonuna kadar yaklaşık 7 milyar civarında yatırım yapmış olacağız. 7 barajı projesi hazırlanıyor, 6 göletin projesi hazırlanıyor bunları yapacağız. 8 büyük sulama tesisini bitirdik. Şu anda 17 adet sulama tesisinin inşaatı devam ediyor. Hedefimiz çok büyük, projesi hazırlanan 19 proje var. Dicle Nehri şehrin gerdanı haline gelecek. PKK terör örgütü tarafından yakılan yıkılan yerlerin ihyası açısından büyük hükümetimizin büyük destekleri var. GAP projesi yıllarca sürüncemede kaldı ama Cumhurbaşkanımızın GAP Eylem Planını açıklamasından sonra hız kazandı, ödenekler 11 kat arttı. Bizim hedefimiz GAP'ı 2019 yılı sonuna kadar bitirmektir. Burası evliyalar şehri, muazzam güzellikler var, biz burayı dünya turizmine açmayı hedefliyoruz. Zaten huzur iklimi oluşunca turizm de kendiliğinden gelişiyor. Master ve eylem planı hazırlıyoruz” dedi.

 

 

Bakan Eroğlu ve Vali Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

 

 

Valilik ziyaretinin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Bakan Eroğlu ve  Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Bölge Müdürleri, Şube Müdürleri ve bakanlık yetkilileri eşlik etti.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve daire başkanları tarafından karşılanan  Bakan Eroğlu, Vali Güzeloğlu ve beraberindekiler daha sonra makam odasına geçerek bir süre Başkan Atilla ile görüştü.