Bir dizi temaslarda bulunmak üzere İlimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Profesör Doktor Sayın Veysel Eroğlu Diyarbakır’da 167 milyon lira değerindeki 5 tesisin temel atma törenine katıldı.
Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan toplu temel atma törenine, Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir Bal ve Galip Ensarioğlu, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Vali Yardımcıları Kürşad Güleryüz ve Tuğba Koşal, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkanı Bilal Özkan, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Mehmet Özel, ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Toplu Temel Atma Töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra DSİ 10. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi.
Temel atma töreninde bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Saygı değer Bakanım, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin değerli Başkan Vekili, Sayın milletvekillerimiz Ankara’dan teşrif eden değerli Bakanlığımızın Genel Müdürleri, Büyükşehir Belediye Başkanım,  değerli çalışma arkadaşlarım, hanımefendiler, beyefendiler ve hizmet etmekten büyük bir onur duyduğum Diyarbakır’ımızın güzel insanları, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.
Bugün Diyarbakır için çok özel ve güzel bir gün yaşıyoruz insanımıza hizmeti, toprağımıza bereketi, Diyarbakır’ımıza zenginliği kazandıracak 5 tesisimizin Sayın Bakanımızın huzurlarında inşallah temelini atıyoruz.
Türkiye değişiyor, gelişiyor ve büyüyor Diyarbakır’da bundan hem payını alıyor hem de bu güzelliklerine her geçen gün biraz daha fazla buluşuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyoner liderliğinde Başbakanımızın ve Bakanlarımızın kararlı iradesiyle ve bugün burada ilimizi şereflendiren alanında dünyanın en önemli otoritesi olan, gerçek bir hizmet insanı olan Orman ve Su İşleri Bakanımız değerli hocamız Veysel Eroğlu hocamızın gayreti ile Diyarbakır’ımızda ayrıca bir güzelleşiyor.
Diyarbakır’ın her bir köşesi adeta şantiye, her tarafı yatırım ve hizmet alanı özellikle bugün ki temel atacağımız tesisler ve birazdan Sayın Bakanımızın paylaşacağı çok kısa bir süre içinde hizmete girecek bütün tesisler doğrudan insanı merkez alan kalkınmayı insana bağlı sağlayan aşına, işine ve gelişmesine katkı koyan yatırımlar;  saygı değer Diyarbakırlılar Perşembe günü Silvan baraj alanı ve Silvan projesindeydim. Dağları Ferhat gibi delen, karalı inancı ve imanıyla bu ülkenin geleceğine büyük katkı koyan bir iradeyi orda gördük.
Kim hangi noktada bu gelişimin önünde durursa ve ihanet odaklarıyla iş birliği yaparsa yapsın bilsin ki bu ülkedeki bin yıllık kardeşliğimiz ilelebet kalacak; Türkiye, devletiyle, milletiyle sonsuza kadar payidar olacak ve bahtiyar olacak Diyarbakır’da bunun kalesi ve hazırlayıcısı olacak Nisan ayında Cumhurbaşkanımızın ilimizi teşrif ettiğinde söylediği gibi Diyarbakır bu ülkenin mührü ve kardeşliğinin ve birlikte yaşama iradesinin şüphesiz zenginleştirici bir ili ve büyükşehri olacak biz Diyarbakır’ı kadim medeniyet geçmişimizin, inancımızın herkes ve her kişi için görmesi yaşanması ve nefes alarak tanınması gereken bir zenginliği olarak görüyoruz.
Bu topraklarda metfun bulunan Peygamberlerin, şehit sahabelerin, evliyaların, enbiyaların, hak âşıkların bu toprakların koruyucusu ve hayırlı her işte bizim duacısı olduğunu biliyoruz. Sayın Bakanınım Başkan Vekilim değerli konuklar birazdan temelini atacağımız tesislerimizin ve yakın bir gelecekte Diyarbakır ve insanımıza hizmetine sunacağımız bütün tesislerin hayırlı olmasını bereketler getirmesini diliyorum. Bu tesisler ve bunun ötesindeki Türkiye’nin büyük değişimin hazırlayıcısı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a milletimiz ve Diyarbakır’ımız adına şükranlarımızı sunuyorum. Diyarbakır bu bağlılıkla ve karalılıkla gelecek her günü bugünkü gibi böylesi güzelliklerle karşılamak noktasında inancıyla inşallah daha nice güzel günlere ve törenlere ev sahipliği yapacak teşrif eden Sayın Bakanıma, Meclis Başkan Vekilime içtenlikle teşekkür ediyor; emeği geçen her kademede ki çalışan mühendis arkadaşımızdan Genel Müdürüme ve bu işlerde çalışacak işçi kardeşlerime kadar, kazasız ve belasız hayırlı bir çalışma dönemi diliyor; hepinizi sevgi ve saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Sağ olun var olun.”
 
Vali Güzeloğlu’ndan sonra konuşan Bakan Eroğlu şunları söyledi: Diyarbakır asıl adıyla Diyarbekir sahabeler şehri, peygamberler şehri.  İstanbul'un fethi 1453 burası miladi 1639 yılında İslam ile kucaklaşmış en önemli ilim, kültür merkezi. Dolayısıyla burasının gönlümüzde hususen benim de gönlümde ayrı bir yeri vardır. Bütün Diyarbakırlılar bunu böyle bile ama bu yönünü mutlaka ortaya çıkarmamız lazım. Sizleri seviyoruz, bütün Diyarbakırlıları gönülden seviyoruz. Allah sizlerden razı olsun. Söz verdiğimiz üzere bugün 167 milyon maliyetli 5 tane tesisimizin temelini atıyoruz. Bunlardan 3 tanesi  Ergani Barajı. Bu barajla ilgili 18 bin 660 dekar araziyi sulayacak olan sulamanın temelini atacağız, hızlı bir şekilde bitireceğiz. Burada özellikle bu sulamayla yılda 8 milyon 900 bin TL her yıl çiftçimizin cebine ilave para girecek.
 
 Bu bölgede çok sayıda baraj yapımı gerçekleştiriyoruz birisi  Kuruçay Barajı birisi de Başlar Barajı. Bu barajlar da bitiyor. Hemen bunların sulamasının temelini atacağız önümüzdeki yıldan itibaren de sulanacak. Bir de şu müjdeyi vereyim; sulamalar yapılınca hemen müteahhitler bırakıp kaçmayacak. 3 yıl inşaatı yapan sulama tesisini işletecek parasını da devlet verecek. Bununda temelini atıyoruz. Başlar Barajı'nın sulaması 38 bin 300 dekar geliri de yılda 18 milyon çiftçilere. Her yıl.  Kuruçay Barajı da çok güzel oldu. Bu da her yıl 24 milyon TL. Bu biraz daha büyük 50 bin 300 dekar araziyi sulayacak olan muhteşem bir baraj. Bunun dışında Orman Genel Müdürlüğü tarafından müteferrik bir çalışma yapılacak. Ağaçlandırma, toprak muhafaza, rehabilitasyon. Onun dışında Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından Yaban hayatı Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi yapılacak. Böylece buraya 167 milyon TL'lik bir yatırımla geldik. Bunun başta Diyarbakır’ımıza olmak üzere bütün ülkemize, milletimize hayırlı olmasını, bereket getirmesini cenabı Allah'tan niyaz ediyorum.
 
Bu seferki 10 müjdeden 2 tanesi DSİ'ye ait, 5 tanesi Orman Genel Müdürlüğüne, 2 tanesi Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne, 1 tanesi de Meteorolojiye ait. Buradaki müjdelerimiz hemen Ergani'deki sulamanın temellerini atacağız. Kıralkızı-Dicle P6 Pompaj Sulaması çok büyük bir sulama. 124 bin 700 dekar araziyi sulayacak. Bunların ihalesini yaptık malzeme teminine müteakip inşaat çalışmaları başlayacak. Bir milyon 800 fidanı toprakla buluşturacağız. Ayrıca vatandaşlara fidan dağıtıyoruz. Bugün de dağıtacağız.  Diyarbakır'da 4 milyona adet fidanı üreteceğiz isteyen belediyelerimiz, muhtarlarımız ve vatandaşa bunları bedava vereceğiz.
 
Burası güzel bir şehir. İnanç turizmi için çok önemli bir şehir. Mutlaka herkesin Diyarbakır'ı görmesi lazım. Herkesin Peygamberler Tabiat Parkı'nı görmesi lazım. Buradan bütün Türkiye’ye sesleniyorum; gelin Peygamberler Tabiat Parkı'nı görün. Oradaki peygamberlerin kabrini ziyaret edin bir Fatiha okuyun. Diyarbakır'a geldim şimdiye kadar öyle bir şeye rastlamadık. Çünkü artık tamamen terörden temizlendi. Artık huzur iklimi var. Gelsin millet her türlü desteği vereceğiz. Yatırımcı, sanayici, iş adamı gelsin. Burada Diyarbakır'ın bahtı açık. O bakımdan zaman kaybetmesinler.”
 
Konuşmaların ardından protokolde bulunanlar tarafından butonlara basılarak 5 tesisin temsili olarak temeli atıldı.